logo

trugen jacn

KASTAMONU ÜN.REKTÖRÜ PROF. AYDIN : DOĞU TÜRKİSTAN İSTİKLALİNE KAVUŞACAKTIR !

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit  Aydın,Dünyayı bağışlasanız hiçbir şey vatanın kıymetini vermez. Allah kimseyi vatansız, kendi vatanında da esir bırakmasın. İnanıyoruz ki Doğu Türkistan da  istiklaline  mutlaka kavuşacaktır ve kendi geleceğini tayin edecektir.”dedi 

Kastamonu Ün.Rektörü Seyit Aydın Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören Doğu Türkistanlı öğrencilerin Nevruz Adil  ile  Atiye Adil’in  düğün törenine katılan Rektör Prof. Dr. seyit Aydın  bir konuşma yaptı. Rektör Aydın,konuşmasında  evlenen çifte mutluluklar diledi ve şunları söyledi  ; “Memleketinden yaklaşık 8 bin kilometre uzakta düğün yapmak buruk bir sevinçtir. Dünyayı bağışlasanız hiçbir şey vatanın kıymetini vermez. Allah kimseyi vatansız, kendi vatanında da esir bırakmasın. İnanıyoruz ki Doğu Türkistan istiklaline kavuşacaktır ve kendi geleceğini tayin edecektir.” dedi.

KÜ’de 2 bin 250 yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Aydın, “Bu öğrencilerimizden bin 550 kadarı Türk dünyasındandır. Bu sene Doğu Türkistan’dan 49 mağdur gencimiz geldi. Gençlerimizin anneleri, babaları memleketlerinde ya ölmüş ya da hapiste. Gençlerimiz inşallah burada eğitimleri tamamlayıp memleketlerine dönecekler.” diye konuştu.

Rektör Prof.Dr. Aydın, “Doğu Türkistan’da Türk nüfusu ne kadar artarsa size gelecekte o kadar fayda getirecektir. Biz de gençlerimizin en az 5 çocuk sahibi olmalarını istiyoruz.” ifadelerini  de sözlerine ekledi.

Doğu Türkistanlı Gençler  İçin Kastamonu Üniversitesi  Düğün Yaptı
Kastamonu Üniversitesinde (KÜ) eğitim gören Doğu Türkistanlı Adili Nuerruze ile Etiye Adili düğün yaptı.
İlahiyat Fakültesi öğrencileri Nuerruze ile Adili için KÜ Emin Baydil Spor Tesisleri Yemekhanesi’nde organize edilen düğüne KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın  ve bazı öğretim üyeleri ile ile çiftin arkadaşları katıldı. KÜ,Rektörü Prof.Dr.Aydın düğünde bir konuşma yaptı ve çifte mutluluklar diledi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Kur’an-ı Kerim okunan ve dua edilen düğün töreninde davetlilere Türkistan pilavı ikram edildi. Düğünde ayrıca şiirler okunup, fıkralar anlatıldı.

Damat Adili Nuerruze, ailelerinin düğüne katılamadığını, bundan üzüntü duyduklarını dile getirerek, “Anne ve babalarımızın yanımızda olmasını istediğimiz şu zamanda, hocalarımızın anne ve babamız gibi yardımcı olmaları bizi çok mutlu etti. Düğün hazırlıklarına başlamadan önce nasıl yapacağım diye düşünmüş, endişe etmiştim ancak arkadaşlarım yardımcı oldu. Bu nedenle arkadaşlarıma ve hocalarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

blob:https://www.dailymotion.com/35ef6be9-1054-4ec2-a1dc-8a4c3925081c

 

Kaynak :  https://www.haberler.com/dogu-turkistanli-gencler-kastamonu-da-dugun-yapti-10782214-haberi/

Share
1138 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ