logo

trugen jacn

JAPONYA : UYGUR BÖLGESİNDEKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDEN DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Katsunobu Katō.jpg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygur Türklerine yönelik asimilasyon iddiaları nedeniyle uluslararası kamuoyu tarafından eleştirilen Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’ndeki uygulamalarına bir tepki de Japonya’dan geldi.

Japonya hükümeti Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan etnik Müslüman Türk azınlıklara yönelik baskı,zulüm ve insan hakları ihlallerini eleştiren bir açıklama ile tepki gösterdi.

Başkent Tokyo’da konuşan Japonya Baş Kabinesi Sekreteri Katsunobu Kato, Uygur bölgesindeki durumu endişeyle izlediklerini ifade etti. Kato, Çin dahil olmak üzere uluslararası toplumda özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlere saygı duyulmasının önemli olduğuna inandığını belirtti. Konu hakkında bugün gazetecilere değerlendirmede bulunan Japonya Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato, bölgedeki durumu endişeyle izlediklerini ifade etti. Kato, Çin dahil olmak üzere uluslararası toplumda özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlere saygı duyulmasının önemli olduğuna inandığını belirtti.

Japonya’nın konu hakkındaki tutumunu, önümüzdeki ay diplomatik temaslar için Japonya’ya gelmesi beklenen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’ye aktaracağı da öğrenildi.

Eleştirilerin odağında

Çin’in son yıllarda Uygur Türklerinin inanç ve kültürlerine yönelik gerçekleştirdiği insan hakları ihlali iddiaları uluslararası kamuoyu tarafından sıkça eleştiriliyor. Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı kamplarda Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon kişinin tutulduğu tahmin ediliyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kaç kampın bulunduğu, kaç kişinin söz konusu tesislerde tutulduğu ya da kaçının sosyal hayata ne ölçüde geri dönebildiği kesin olarak bilinmiyor. Çin’in bölgede yaşayan Müslüman Uygurlara dil becerisi ile mesleki yeterlilik ve kültürel uyum kazandırdığını iddia ettiği kamplar, dünya kamuoyunda hak ihlali kaygılarına neden oluyor.

Kaynak : https://sabahhaberi.com/japonya-hukumetinden-sincan-uygur-ozerk-bolgesi-aciklamasi-durumu-endiseyle-izliyoruz-h320566.( Haber : Burak Ersoy İHA)

Share
372 Kez Görüntülendi.