logo

trugen jacn

İYİ PARTİ ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI TÜRK DÜNYASI ÇALIŞTAYI DÜZENLİYOR

İYİ Parti’den Türk Dünyası Çalıştayı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanlığı Türk dünyasının güncel meselelirin gündeme getirilerek çözüm yolları üretilmesi amacı ile Türk dünyasi Sivil Toplum Kurulaşları ve kanaat önderleri ile aktivistlerinin katılacağı Türk Dünyası Çalıştayı gerçekleştiriyor.

Türk dünyası Çalıştayı Çinvirüsü cvid-19 sebebiyle zoom online üzerinden dijital olarak video konferans yöntemi ile gerçekleştirilecek.

İYİ Parti’nin resmi Twitter hesabından yapılan duyuruya göre, Uluslararası İlişkiler Başkanlığı bünyesinde düzenlenecek Türk Dünyası Çalıştayı 27 Haziran Cumartesi günü saat 10,oo’da İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in açış konuşması ile başlayacak.

Çalıştay’a ülkemizin önde gelen düşünce ve bilim insanlarından Tarihçi Prof.Dr.İlber Ortaylı Onur Konuğu olarak iştirak edecek.Prof.Dr.İlber Hoca’nın Çalıştay’da bir konuşma yapması de bekleniyor. Ayrıca, kendisine İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener tarafından Onur Ödülü takdim edilecek .

  • Toplam 5 oturum olrak düzenlenen Türk Dünyası Çalıştayı’nin Program akışı şöyle ;
  • 1.Doğu Türkistan’ın Çilesi
  • 2. Oturum Ortadoğu Türklüğü
  • 3.Oturum Balkan Türklüğü
  • 4.Oturum Orta Asya (Türkistan) Türklüğü
  • 5.Oturum’da ise Rusya ve Kafkasya Türklüğünün mseleleri ele alınacak.
ILHAM TOHTI INSTITUTE

Çalıştay’in İlk Oturumu Doğu Türkistan’in Çilesi Tem’ası ile Başlayacak

Türk Dünyası Çalıştayı’nın ilk oturumu günümüzde Türk dünyası ve dünyanın en sıkıntılı ve en acılı coğrafyalarından Doğu Türkistan ile başlayacak.Çin işgal yönetimi tarafında bu ülke Türklerine yönelik en ağır baskı,zulüm ve işkencelerin uygulandığı ve milyonlarca Müslüman Türk’un haksız ve hukuksuz olarak Çin tipi Toplama/Nazi kamplarına hapsedilerek toptan ve kapsamlı bir acımasız soykırım cinayetlerinin işlendiği bu tarihi Türk Ülkesinin dramatik durumu ele alınacak.

Bu ilk oturumun konuşmacıları ise şunlar ;

  1. Oturum Mderatörü Enver Can : Enver Can Doğu Türkistanlı Uygur Türkü bir aydın ve Camaat ve STK. önderi.Avrupa Doğu Türkistan Birliği kurucusu ve Başkanlarından. 1999’da İstanbul’dan Almanya’nın Münih kentine taşınan Dünya Uygur Kurultayı’nin 1999- 2004 yılları arasında Genel Başkanlığını yürüttü.Ayrıca, Dr.İlnam Tohti Enstitüsü’nun Kurucu Başkanı

1- Prof.Dr.Orhan Kavuncu : Türkistanlı bir bilim insanı olan Sabık Milletvekili ve Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sayın Prof.Dr.Orhan Kavuncu’nun Türk dünyası ile ilgili bir çok çalışmaları bulunuyor.Ayrıca,Doğu Türkistan ile ilgili yazılar da yazıyor.

2-Prof.Dr.Konuralp Ercilasun : Ankara- Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarihçi Prof.Dr.Sayın Konuralp Ercilasun Türk tarihi ile ilgili çalşmaları ile bliniyor.Ayrıca Doğu Türkistan ile ilgili olrak yazdığı onlarca makalesi de var.Kendisinin Başlangıcından 19.yüzyıla kadar Kaşgar adında b yayınlanmış bir kitabı de yayınlanmıştı.

3- Doç.Dr.Erkin Ekrem : Ankara-Hacettepe Üniversitesi Tarih bölümü öğretim Üyesi ve aynı zamanda Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Erken Ekrem Doğu Türkistan ile ilgili çalışmaları ile biliniyor.Ayrıca,Doğu Türkistan konusunda yazdığı bilimsel makalelerı de var.

Dr,İlham Tohi De Gündekde Yer Alacak

İlk Oturumun moderatörü Enver Can oturumun açılış konuşmasında 2018 yılında Almanya’da kurulan İlham Tohti Enstitüsünün Başkanı olarak İlham Tohti hakkında bilgiler sunması bekleniyor.

Uygurların vicdanı olarak anılan Doç.Dr.İlham Tohti Doğu Türkistan Türklerinin tmel insani haklarının ÇHC.Anayasası ve sözde Uygur Özerk bölgesi yasalarında tanınan yasal haklarının uygulamada de verilmesini yasal yollardan ve barışçıl yönetmler kullanarak talep ettiği için 2014’de tutuklanarak ömür boyu hapis cezasına çarıptırılan Çin zindanlarındaki Doç.Dr.İlham Tohti adına kulan İlham Tohti Enstitüsü’nnün de başkanlığını yürütüyor.

Konferansı İzleyebilmek İçin Kayıt Olmak Gerekli

Video konferans yöntemi ile gerçekleştirilecek programın 3 bin kişi ile sınırlı olacağı ve kayıt için başvuruların alındığı belirtildi.

Partiden yapılan açıklamada “Uluslararası İlişkiler Başkanlığımızca düzenlenecek online Türk Dünyası Çalıştayımıza ilgilenen herkesi bekliyoruz. Çalıştay kapasitemiz maalesef 3000 kişiyle sınırlı olduğundan, bir an önce kayıt yaptırmanızı tavsiye ederiz…” ifadeleri kullanılırken kayıt linki de paylaşıldı.

Not : Yeniçağ.com’dan yararlanılmıştır.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
764 Kez Görüntülendi.