logo

trugen jacn

İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YRD.CISI TÜRKEŞ : TÜRKİYE,URUMÇİ’DE KONSOLOSLUK AÇMALI !

ayyuje-turkesh-tash.jpg
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)
İYİ  Parti   Tür Dünyasından sorumlu Genel Başkan yardımcısı ve Adana  Milletvekili Sayın Ayyüçe Taş Türkeş  ” Türkiye’nin  Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi’de  Konsolosluk açmasının şart olduğunu ” açıkladı. 

Özgür Asya (rfa.org/Uyghur)radyosunun Uygurca haber sitesinde yer alan habere  göre  28 Kasım 2023 tarihinde TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un başkanlık ettiği tüm bakanlar ve Milletvekillerinin katıldığı 2024 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM genel Kurulunda söz alan İYİ Parti Türk dünyasından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayyüce Taş Türkeş  Partisinin  kurulduğu  2017 yılından bu yana Uygur meselesini TBMM başta olmak üzere ulusal  ve uluslararası  tüm platformlarda gündeme getirmeye çalıştığını  bu arada Türkiye’nin   Doğu Türkistan’ın başkenti   Urumçi’de konsolosluk açmasının  ülkemiz için  şart olduğunu belirterek sözleri şöyle sürdürdü :

Babam Başbuğ  Türkeş’i ve Doğu Türkistan Liderlerini  Rahmet ve Saygı İle Anıyorum

Bugünkü konuşmamda anavatanımız Doğu Türkistan’dan ve bu mazlum ülkenin sorunlarından  söz etmek istiyorum.   Sözlerime Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin Kurucu Cumhurbaşkanı Hoca Niyaz Hacım,2.Cumhureiyetin Cumhurbaşkanı  Ali Han Töre Saguni’ye  Doğu Türkistan  davasını 1950’lı yıllarda Türkiye merkezli olarak başlatan  Türkiye’ye ve tüm dünyaya duyuran   bu davaya ömürlerini adamış Doğu Türkistan Liderleri Merhum Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf  Alptekin’e merhum Babam  Başbuğ Alparslan Türkeş’i  Osman Batur başta  tüm Doğu Türkistan milli kahramanlarını  minnet  ve şükranla  anıyor ve  aziz ruhlarına rahmetler dileyerek başlamak istiyorum.  Hayatını Doğu Türkistan davasına adamış  Merhum liderlerimizin, Kahramanlarımızın ve şehitlerimizin aziz ruhu şad, mekanları cennette olsun.

Dr.Tohti Başta Çin Zindanlarındaki  Tüm Uygur Aydınlarını Selamlıyorum

Doğu Türkistan’da Çin  tipi toplama Kampları ile Çin zindanlarında baskı, zulüm ve işkenceler altında ölüme terkedilen, başta  ömür boyu  hapis cezasına çarptırılan Uygurların Kazakların ve diğer tüm Türk halklarının temel insanı haklarının uygulamada verilmesini  yasal ve barışçıl yollarla talep eden Uygurların vicdanı ve  Doğu Türkistan Kahramanı   Uygur Türkü   aydın Doç. Dr. İlham Tohti başta olmak üzere yüzlerce akademisyen bilim insanı din adamları şair, yazar ve sanatçılar ve sporcular  olmak üzere tüm Uygur aydınlarına ve kamplarda  acı çeken  Uygur kardeşlerime, Türkiye başta olmak üzere  dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan   tüm Uygur kardeşlerime en kalbi  selamlarımı  gönderiyorum.

Türk-İslam Dünyası ve İnsanlık Uygurlara Sahip Çıkmalıdır  

İYİ  Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayyüce Taş Türkeş Konuşmasında Türk Cumhuriyetlerine, Müslüman ülkelere ve insan dünyasına Uygurlara sahip çıkma çağrısında bulundu  ve söyle devam etti : “Tarihimizin başlangıç ​​noktası, kültürümüzün ana merkezi olan Doğu Türkistan ve Doğu Türkistan’ın sorunu,  bu ülkede yaşayan 20 milyondan fazla Uygur Türkünün sorunu olduğu gibi,  Türk halkının  ve Türk dünyasının da sorunudur. Doğu Türkistan Liderleri İsa Yusuf Alptekin ve Mehmet Emin Buğra  Bundan 70 yıl önce  bu konuyu Türkiye’de gündeme getirip  kamu oyunun gündemine getirmiştir. Doğu Türkistan sorunu sadece Türkiye’nin değil, Türk ve İslam ülkelerinin, insan haklarına saygılı tüm insanlığın  bir sorunudur. Dolayısıyla  Doğu Türkistan’dakie baskı zulüm ve etnik soykırıma sessiz kalmak sadece milletimize ve vicdanımıza karşı değil, aynı zamanda insanlık dünyasına karşı da  bir  sorumsuzluktur.

Çin, Sadece Uygurları yok Etmekle  Yetinmiyor,  yarattığı  Parlak  Türk Kültür ve Medeniyetini de Yok Etmek  İstiyor

Çin devleti Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar başta diğer Türk halklarını yok etmekle kalmıyor  tarihte onların  yarattığı parlak kültürü tamamen yok etmek politikası izliyor.   Dillerini, dinlerini, örf adet, gelenek-göreneklerini engelleyerek yasaklamaktadır.Bu uygulamalara teepti gösterenleri ise silah kullanarak ve katliamlar yaparak bastırıyor.  Çin Doğu Türkistan’da  büyük katliamlar yapmaktadır. Çin’in son  yıllarda yaptığı katliamlar şunlardır  ;

  1.  04 Nisan 1990’daki  Kaşgar/Barin katliamı,
  2. 05 Şubat 1997’deki  Gulca Katliamı
  3. 5 Temmuz 2009’daki Urumçi katliamı
  4. Mayıs  2014 Aksu Soganlık Katliamı
  5. 28 Temmuz Yarkent İlişku Katliamı  ve diğerleri

Çin yönetimi 2017’de başlattığı  “Aşırılık ve Törürcülerle Savaş ”  Kampanyası uygulaması ile   milyonlarca masum Uygurları  Toplama  kampları ile Çin Hapishanelere  doldurmuştur.  Diğer yandan ise, Çin yönetimi , Uygur Türklerinin kadim tarihten gelen özgün  kültürlerini sistematik bir şekilde tarih sahnesinden silmeye başlamıştır.

Türkiye, Başkent Urumçi ‘de Konsolosluk Açmalı 

TBMM’nin 24 Kasım’daki genel kurul toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı  ve Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş  Doğu Türkistan meselesinin  Türk halkının milli davası olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sonlandırdı  : ”  Günümüzde Uygurların durumu çok ciddidir ve baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarında  on binlerce  Soydaşımızın  hayatlarını kaybettiğine dair haberler dünya medyasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çözüm bulmak için önce Urumqi’de bir konsolosluk açmasının şart olduğunu düşünüyorum. Doğu Türkistan meselesi aynı zamanda Türk devletinin milli bir görevidir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti devletimiz Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin durumları hakkında ilk elden bilgi sahibi olmak ve onlara en azından yanlarında olduğumuzu göstermek için Pekin’deki Büyükelçiliğimizin  yanı sıra  başkent Urumçi’de de bir Konsolosluk açmalıdır. Şu anda  Türkiye’nin Çin’in Guangzhou, Şangay, Chengdu ve Hong Kong’da da konsoloslukları bulunmaktadır. Çin’in  ise, Ankara’da Büyükelçiliği ve İstanbul’da da bir Başkonsolosluğu bulunuyor. Bildiğimiz kadarı ile  Türkiye uzun yıllardır Urumçi’de konsolosluk açılmasını  Çin yönetiminden talep ediyordu ancak Çin buna izin vermiyor.  Böyle bir durumda Türkiye,  elinden geldiğince ve imkanları ölçüsünde Uygur kardeşlerimizin vatanlarında temel insanı haklarına sahip olarak  özgürce yaşamalarına yardımcı olmalıdır. mümkün olduğu kadar. Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimiz ve yaşananlar hakkında  hakkında doğru bilgi alabilmek için Urumçi’de Konsolosluk açmamızın şart olduğunu düşünüyorum.

Uygur Kardeşlerimiz  Ülkelerindeki Yakınları İle İletişim   Kurabilmelidir

Türkiye’de yaşayan Uygur Kardeşlerimiz 2017’den beri ülkelerindeki aile ve yakınları ile hiç bir şekilde iletişim kuramıyor. Uygur Kardeşlerimizi bu sıkıntılarından kurtulabilmeleri için yardımcı olmalı ve onların  ailelerine kavuşmalarını sağlamalıyız. Çin toplama kampları ile Çin hapishanelerinde tutulan  Türk vatandaşı  Soydaşlarımız  ülkemize iade edilmesini sağlamalıyız. Çin’de suçlu olarak gözaltı kamplarında ve cezaevlerinde bulunan Uygur Türklerinin  Türkiye’ye  iadesini talep etmeliyiz. İYİ Parti  olarak  kurulduğumuz günden beri Doğu Türkistan halkının sesi olmaya çalışıyoruz. Çin hükümeti Partimizin  Doğu Türkistan meselesi ile ilgisi ve sorunlarının aşılması noktasındaki çabalarından derinden rahatsızdır. Çin’in Ankara Büyükelçiliği  2021 yılında  5 Nisan 1990 Barın katliamı şehitleri için anma mesaji yayınlayan Genel Başkanımız  Sayın Meral Akşener Hanımefendi’yi  hadsiz ve hayasızca  tehdit etmiştir.  Türkiye’nin Doğu Türkistan meselesiyle  sürekli ilgilenmesi ve gündemde tutarak devamlı takip etmesi  Çin yönetimini mutlaka etkileyecektir. Doğu Türkistan sorunu Türk halkının ve Türk devletinin milli sorunudur. Doğu Türkistan davasına sahip çıkmak milli görevimizdir.” şeklinde konuştu.

https://www.youtube.com/shorts/jZpC1ELikjA?feature=share

 

 

Share
4281 Kez Görüntülendi.