logo

trugen jacn

İSTANBUL BŞ.BELEDİYESİ’NDEN ÇİN’İN CİNAYETLERİNİ ADETA ÖDÜLLENDİREN ” ÇİNCE JESTİ “

İstanbul Büyükeşehir Belediye Başkanlığının Çin İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik baskı, zulüm, asimilasyon ve insanlık dışı cinayetlerini görmeyen,duymayan ve insanlık onuruna yakışmayan Çinsevici icraatları artarak sürüyor. İBB ile Çin arasında yapılan ‘dostluk anlaşması’ kapsamında olduğu iddia edilen Tramvay duraklarına Çince durak isimleri asıldı. Milyonlarca Uygur Türkü’nün toplama kamplarında esir tutulduğu ve Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklerin dinlerini inkara, dillerini unutmaya ve dini ve etnik kimliklerinden koparılarak birer etnik Han Çinlisi olmaya zorlandığı dönemde ” Çin’e yapılan bu Jest ve Atak ” büyük tepki çekti. Uygur Türkleri sosyal medya üzerinden gece boyunca karara tepki gösterirken, bazı kişiler de durak isimlerinin yazılı olduğu etiketleri söktükleri bildirildi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tramvay hattı üzerindeki duraklara Çince yazılmış tabelalar asıldı. Çin yönetiminin Müslüman Türklere yönelik soykırım uygulamaları ile insanlık dışı uygulamalarının tavan yaptığı ve uluslar arası toplumun Çin’e bu konuda büyük ve sert tepkiler gösterdikleri bir süreçte yapılan bu Çin’e yönelik jest ve atak’a Muhacerette yaşayan Uygur Türkleri başta Türk halkı tarafından büyük tepki gösterildi.

Görüntünün olası içeriği: yazı

İstanbul’da bulunan T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı üzerindeki bazı durakların görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Paylaşılan görüntülerde, Çapa-Şehremini ve Pazartekke gibi tramvay duraklarında Türkçeye ek olarak Çince isimlere de yer verildiği görüldü. 

Milyonlarca Uygur Türkü’nün toplama kamplarında esir tutulduğu dönemde yapılan bu ‘jest’ büyük tepki çekti. Uygur Türkleri sosyal medya üzerinden gece boyunca karara tepki gösterirken, bazı kişiler de durak isimlerinin yazılı olduğu etiketleri söktü.

Ülkemizin duraklarında, Çin alfabesi ile durak ismi yazılmasını şiddetle kınıyorum. Haddinizi bilin! Çin'de bu şekilde…

Gepostet von Evren Dölek am Samstag, 5. Oktober 2019

Çin Halk Cumhuriyeti geçen günlerde 70’inci kuruluş yıl dönümünü kutlamıştı. 

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

Kaynaklar : karar.com. ve diğer sosyal medya paylaşımları

Share
421 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ