logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN, ŞİRKETLERE DOĞU TÜRKİSTAN’A SEYAHAT İZNİ VERMEKLE NEYİ AMAÇLIYOR ?

 UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

 Çin işgal rejimi Son aylarda Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkelere ait  bazı Turizm ve  seyahat şirketlerine, ÇKP işgalcılarının baskı, zulüm ve etnik soykırım cinayetlerini  sürdürdüğü  işgalindeki Doğu Türkistan’ın farklı şehirlerine tur düzenlemesine  izin vermeye başlamıştır.  Uygur İnsan Hakları Vakfı  bu gelişmeyi : ”   Çin bu seyahat Şirketlerini  kullanarak  önceden kurguladığı sahte Çin tiyatro sahneleri ile Turistleri Doğu Türkistan’da işlediği insanlık suçları ile etnik soykırım  cinayetlerinin üzerine örterek gizlemeye çalışırken, bu şirketler  de Çin’in Türklere yönelik etnik soykırıma alet olarak çıkar elde etmeyi amaçlamaktadır.” şeklinde  yorumluyor.  

Doğu Türkistan'a tur düzenleyen seyahat şirketleri neyi amaçlıyor?

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da soykırım, baskı ve ayrımcılık politikası hâlâ devam ediyor. Çin, bölgede yaşananları bir taraftan inkar ederken, diğer taraftan daha önce planladığı düzmece sahneyle mahalle, köy ve kasabalara kendine yakın ülkelerden politikacı, gazeteci ve iş adamlarını davet ederek Doğu Türkistanlıların sözde mutlu yaşadığına inandırmaya çalışıyor.

TÜRKİYE DAHİL 18 SEYAHAT ŞİRKETİ

Washington merkezli Uygur İnsan Hakları Vakfı(UHR), son aylarda aralarında Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İsviçre ve Hollanda’nın da bulunduğu ülkelerden en az 18 seyahat şirketinin Doğu Türkistan’da çeşitli turlar düzenlediğini bildirdi. Vakıf tarafından yapılan değerlendirmede söz konusu seyahat şirketlerinin turistleri; Kaşgar, Turpan, Hoten ve Ürümçi’ye götürmekte olduğu belirtildi.

“BÖLGEDE İKİ TÜRLÜ TUR DÜZENLENİYOR”

Uygur İnsan Hakları Vakfı Araştırma Ofisi Direktörü Henry Shajiwski konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’da iki çeşit seyahat planı hazırladığını  belirtiyor. Bunlardan  ;

  1. Çin hükûmetinin düzenlediği turlar. Gördüğünüz gibi dost saydıkları birçok ülkeden diplomat ve gazetecileri bölgeye götürerek ziyaret ettiriyor. Ziyaret sonrası  ise  onlarla canlı röportajlar yaparak ÇKP ve yaandaşı medya’da yayınlıyor.
  2. Özel  seyahat tur şirketleri aracılığı ile düzenlediği turlar. Çin hükûmetinin özel tur şirketlerinin düzenlediği seyahatlere nasıl izin verdiği sorusunun cevabı ise şu şekilde: Avrupalı ​​tur şirketleriyle seyahat eden turistler  sadece Çin hükûmetinin  önceden hazırladığı ve izin verdiği  turistik yerleri ziyaret ediyor. Örneğin bir firmanın reklamında gezilecek yerlerden biri de Uygur Özerk Bölgesi Müzesi. Bu müzeyi ziyaret edenler Çin’in bölgedeki gelişmelerinin  tarihini görecekler. Turistlerin Çin hükûmetinin çizdiği çizgi dışına çıkarak gezmesi  asla mümkün değil. Kısacası Doğu Türkistan’a özel seyahat şirketleriyle gitseniz bile Çin’in sizin için hazırladığı senaryoları ve yerleri göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

ÇİN’İN YENİ PLANI NE?

UHR Uzmanı Shajiwski, turistlerin Doğu Türkistan gibi  Türklerin yoğun kuşatma ve kontrol edildiği  ve onların tüm hareketlerinin ve tüm hayatlarıın  yapay zeka destekli kameralarla donatılan bir bölgeyi ziyaret etmesine izin verilmesinin, Çin’in işlediği suçları örtbas etmek için kullandığı bir yöntem olduğunu, bunun için özel seyahat şirketlerini kullandığını ayrıca, özel  şirketlerin farklı devletlerden Doğu Türkistan’a götürdüğü ​​turistlerin, Çin tarafından çizilen çizgi dışına çıkamayacağını vurguladı.

“SEYAHAT ŞİRKETLERİ, DOĞU TÜRKİSTAN’A TURLAR DÜZENLEYEREK SOYKIRIMDAN ÇIKAR SAĞLIYOR”

Çin işgal yönetiminin etnik Soykırım ve insanlığa karşı suçların hala devam ettiği bir bölge olan Doğu Türkistan’a doğrudan turist götürmek ve seyahat düzenlemek sadece ilgili insan hakları standartlarının ihlal edilmekle kalmadığını, aynı zamanda ahlakî açıdan da yanlış olduğunu ifade eden Shajiwski, “Seyahat şirketleri, soykırımın ve insanlığa karşı suçların devam ettiği Doğu Türkistan’a turlar düzenleyerek soykırımdan çıkar sağlıyor. Bu firmalara sorarsanız ‘turlarımız sık değil, Kovid’den beri olmadı’ bahanesini sunacaklar. Ancak internetteki paylaşımları, Çin ile ilgili iş birlikleri, bu çıkar zincirinin varlığını gösteriyor. İkinci sorun ise bu turlarda Uygurların egzotikleştirilmesi beni rahatsız ediyor” dedi.

“UYGURLARIN GERÇEK BİR PORTRESİ DEĞİL”

Öte yandan Shajiwski, “Mesela Doğu Türkistan turları reklamlarında ‘Zamanda yolculuk yapmak istiyorsanız buraya gidin’ gibi sloganlar göreceksiniz. Ayrıca Uygurların hayatının da romantikleştirdiğini göreceksiniz. Elbette bu Uygurların gerçek bir portresi değil. Çin hükûmeti  Uygurları bu emellerine zorlayarak   kendisinin yıllar önce yasaklayarak engellediği   şeyleri şimdi de varmış gibi  gösterip turistlere ‘Burada geçmişte kalan insanları uygarlaştırıyoruz’ fikrini aşılıyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK : https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/dogu-turkistan-a-tur-duzenleyen-seyahat-sirketleri-neyi-amacliyor-490672

Share
227 Kez Görüntülendi.