logo

trugen jacn

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNDEN ÇİN’E ÇAĞRI : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ “GULAG”LARI KAPAT !

"Çin’in Sincan’daki baskıcı kampanyası terörizmle ilgili değil"  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo söyledi.  "Çin'in kendi vatandaşlarını silme girişimi" ile ilgili olarak.  Müslüman inancı ve kültürü & quot;  (İLİŞKİLİ BASIN)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD merkezli bir insan hakları grubu tarafından Salı günü yayınlanan yeni bir uydu görüntü analizine göre Çin hükümeti, ülkenin kuzeybatısındaki Uygur Özerk Bölgesinde Müslümanları hapsetmek için 250’den fazla Toplama( konsantrasyon) kampı ile ve Zorala çalıştırma Çifflikleri (kampları) işletiyor.

Çin’in Sincan eyaletinde çoğunlukla etnik Uygur veya Türk azınlıkların ve diğer Müslümanların kitlesel gözaltında tutulması , geçen yıl boyunca uluslararası eleştirilere yol açtı, ancak Salı günü sunulan yeni veriler gözaltında tutulanların sayısını ve tutuklu kampların sayısını ortaya koydu daha önce bildirilenden daha yüksek.

Doğu Türkistan Ulusal Uyanış Hareketi olarak bilinen hak grubu, hepsi Google Earth üzerinden uydu görüntülerinde görülebilen yaklaşık 180 toplama kampında ve 75 çalışma kampında 3 milyondan fazla kişinin iradesine karşı tutulduğunu iddia etti.

Örgüt kurucusu  Salih Hudayar , Çinli yetkililer tarafından, tutukluların çoğunun bu yılın başlarında serbest bırakıldığı ve kampların Sincan’daki potansiyel teröristleri ve ayrılıkçıları yok etmek için tasarlanan yasal “yeniden eğitim merkezleri” olduğu iddialarını reddetti.

ABD, Uygur ve Müslüman Bölgelerinde Baskıyı Eleştirdi

ABD hükümeti tarafından yayınlanan bir raporda “ Çin , bu insanları yalnızca yeniden eğitmekle kalmıyor, aynı zamanda işkenceye maruz bırakıyor , zorla açlığa, zorla ilaçlanmaya , tecavüze maruz bırakılıyor ve organ toplama raporlarına maruz kalıyor” dedi. Geçtiğimiz altı ay boyunca bir kampta en az 150 kişinin hayatını tiği Radio Free Asia’yı finanse etti.

Çin hükümetinin, insan hakları aktivistlerinin “Çin işgal altındaki Doğu Türkistan” olarak adlandırdığı Sincan’daki faaliyetlerini Nazi Almanya’sının II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında toplanmasıyla karşılaştırdı.

Hudayar , “Bu, Yahudi halkının resmi soykırımı öncesinde, 1940’ların başlarında olanlara yaklaşan çok korkunç bir durum” dedi.

KAYNAK : Washingtontimes.com/news/2019/nov/12/turkistan-rights-group-claims-far-larger-chinese-d/?fbclid=I

Etiketler: » » » » » » » »
Share
575 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ