logo

trugen jacn

İNSAN HAKLARI GÖZLEM EVİ(HRW): TOPLAMA KAMPLARINDAKİLER TÜRKLERDEN ENDİŞELİYİZ

İnsan Hakları Gözlemevi(HRW) Asya bölgesi Direktörü Sofhie Ricardson Corona virusunun Uygur bölgesine de yayılması ile bölgedeki kamplarda tutulan Milyonlarca Müslüman Tutukluların hayatları hakkındaki endişelerinin güçlendiğini açıkladı.

كىشىلىك ھوقۇقىنى كۆزىتىش تەشكىلاتى ئاسىيا ئىشلىرى دىرېكتورى سوفىي رىچاردسون خانىمنىڭ «خەۋەر ھەپتىلىكى» ژۇرنىلىدا ئېلان قىلغان ئوبزورى. 2020-يىلى 7-فېۋرال. ئامېرىكا.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uluslar arası İnsan hakları Gözlemevi(HRW) Asya işleri Direktörü Sofhie Ricahardson Çin’de baş gösteren Corana salgının Doğu Türkistan’a sirayet etmesinden ve Çin’in kurduğu yüzlerce Çin tipi Toplama kamplarında tutulan milyorlarca Müslüman’in bu virustan toptan etkilenmesi ve toplu ölümlerin meydana gelmesi endişelerini  güçlendirdiğini açıkladı.

HRW Direktörü Richardson bu ifadelerini 07 Şubat tarihinde Newsweek adlı haber dergisinde yayınlanan  yazısında dile getirdi. Richardson yazasında “Çin yönetimi  ortaya çıkan virusu günlerce gizledi ve  çok  geç olarak dünyaya duyurdu.Bu tavır ise çok yanlıştı ve bu tavır aynı zamanda dünyanın tepkisine neden olmuştur.”dedi

HRW Diraktörü Richardson’un Yazısından Başlıklar şöyle ;

Uygur Bölgesindeki Toplama Kamplarında Tutulan Müslümarlardan Endişeliyiz

Çin yönetimi  son 3 yıldır,Uygur bölgesinde kurduğu  Çin tıpı toplama kamplarında milyonlarca  Müslümanı  haksız olarak tutmaktadır.Çin yönetimi bu bulaşıcı virusun görüldüğü bölgeleri karantinaya almak ve  virus ile ilgili haberlere sansur uygulamak  gibi diktatörca yöntemler kullanmıştır.Çin’in Uygur bölgesinde aldığı  tedbirler Çin’den farksız .Uygur bölgesinde Çin yönetimi  virusa yakalananlar için karantina ve diğer sağlık tedbirlerini aldığı öne sürüyor. Ancak,neler yaptığı hakkında ayrınıtılı ve açık bilgi vermiyor. Bölgede olup bitenlerden dünya  habersiz.Çin bölgede tam bir bilinmezlikler menzümesi bir durumu şekillendirmiştir.

Çin Uygurlara Ülkesi İçinde ve Dışında Da Baskılarını sürdürüyor

Çin yönetiminin idaresi altınıdaki Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskıcı ve zulum uygulamalarını şöyle devam ettirmektedir ;

  1. Azınlık olarak adlandırdığı Müslümanlara  çeşitli fiziki cezalar uyguluyor
  2. Ağır şekilde dini özgürlükleri yasaklıyor.
  3. İnsanların  aniden ortadan kaçırarak onları gizlice yok ediyor.
  4. Dış ülkelerde yaşayan Uygurlara karşı de aile ve yakınıları üzerinden şantajlar ve tehditler ediyor.
  5. Diasporada yaşayan Uygurları ülkelerinde yaşayan aile bireyleri üzerinden sürekli rahatsız ve perişan ediyor.
  6. Çin baskısından dolayı dış ülkelere sığınanların Çin’e  geri vermesi için sığınma hakkı veren ülkelere baskılar yapıyor ve bu ülkeleri sıkıştırıyor.

Yukarıda saydığımız bu  baskı ve zulümler Müslüman azınlıklara karşı yıllardan beri sistematik olarak uygulanmaktadır.

Biz HRW olarak ; bu baskı ve zulüm uygulamalarını  20 yıldan beri  belge ve kanıtları ile raporlaştırarak dünyaya açıklıyoruz.

Çin Uygur bölgesindeki  Corona virusu hakkında  dış dünyaya  hiçbir bilgi vermemektedir.Bu durum ise yurt dışında yaşayan ve yıllardan beri onlardan hiç şekilde haber alamayan Diasporada yaşayan Türkleri  daha çok endişe ve üzüntüye sevketmektedir.

Çin yönetiminin bu kez  Corona Virusunu   bahane ederek  Kamplardaki  tutuklu  Müslümanlara Yönelik Baskılarını arttırmasından  hatta bu virusun bulaştırılma rıskından ciddi şekilde ve derin endişe içindeyiz.  

Çin Uygur Bölgesini BM.ve Bağımsız Gözlemecilere Açmalı

İnsan Hakları Gözlemevi(HRW) Asya  Bölgesi direktörü Sofhie Ricahrdson makalesinin sonunda bölgenin yıllardan beri  dünyaya kapalı tutulduğunu belirterek “Çin yönetimi Corona vurusu hakkında uluslar arası toplumun doğru ve gerçek bilgilere ulaşabilmesi için BM.başta bölgeye bağımsız araştırmacılar ve gözlemcilerin gitmesine ve çalışmasına izin vermelidir.çağrısında bulundu.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
583 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ