logo

trugen jacn

AKTİVİST SERİKCAN’IN EŞİ’NDEN ÇAĞRI : KOCAM ÇİN’E TESLİM EDİLEBİLİR,LÜTFEN KORUYUN !

Serikcan’ın eşi Leila Adilzhan’ın acılı feryadı: Lütfen kocamı koruyun

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan asıllı Kazak Türkü iken,Kazakistan vatandaşlığına geçen Atayurt İnsan Hakları Fedaileri Gurubu Lideri aktivist Serikcan Bileşoğlu’nun acılı eşi Laila Adilcan dün Alma-Ata’ya gece yarısı gizlice getirilerek evine kapatılan ve ev hapsinde tutulan eşi Serikcan’in hayatının büyük bir tehlike altında bulunduğu belirterek “Eşim her an Çin’e iade edilebilir. Lütfen eşimi koruyunuz.” sözleri ile uluslararası topluma yardım ve imdat çağrısında bulunduğu açıklandı.

Roma merkezli Bitter Winter.com’a açıklamalarda bulunan Layla Adilcen 10 Mart tarihinden beri başkent Nur Sultan(Astane)’de göz hepsinde tutulan eşi Serikcan’ın dün gece itibariyle Kazakistan gizli Polisince evinin bulunduğu Alma- Ata’ya gece yarısı getirildiğini karşılayıcı ve taraftarlarının görüşmesine izin verilmeyerek gizlice evine kapatıldığını ve Kazak Polisince ev hapsinde tutulduğunu belirtti. Leyla Adilcan ayrıca kocası Serikcan’in Kazakistan yönetimince gizlice Çin’e teslim edilebileceğinden endişe ettiğini belirterek ;” Kocamın hayatı sürekli tehlikede. Uluslara arası toplum Kocam Serikcan’a sahip çıkmalı ve onu kormalı ” sözleri ile çağrıda bulundu.
Leyla Adilcen sözlerini şöyle sürdürdü ; ” Çin komplosu ile tutuklanan ve ev hapsinde bulunan Serikcan’ın hayatının tehlike altındadır. olduğunu Başta Tüm Kazak toplumunu ve uluslararası insan hakları topluluğunu Serikcan’ı desteklemeye çağırıyorum. Serikcan’ın Nur-Sultan’dan (Astana) Almatı’ya bağımsız medya kontrolü altında ve avukatı Bayan Umarova’nın varlığında devredilmesini talep ediyorum. Hükümetimizden kocama güvenli transfer sağlamasını talep ediyorum. Ayrıca Almatı’da avukatının ve arkadaşlarının ona serbestçe erişebilmesini talep ediyorum. Bu onun gizli Çin’in sınır dışı edilmesini önlemenin ve hayatını kurtarmanın tek yoludur.” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

ATAYURT İnsan hakları Derneği Türkiye Direktörü Okutan : Serikcan’ın Hayatından Endişeliyiz

Atayurt Derneği Türkiye direktörü Babusselam Okutan yaptığı açıklamada şunları söyledi: ” Kazakhstan’daki #China lobisinin kontrolündeki ulusal güvenlikççiler “istihbarat” 10 Mart 2019 gecesi Kazakhstan ve Uluslararası hukuk, ayaklar altına alınarak Almaty’dan Astanaya kaçırılan Serikcan Bılaşoğlu sudan bahanelerle 5 ay ev hapsinde tutulduğu ön inceleme duruşmalarının ardından çıkarıldığı ilk mahkemede Almatyda yargılanmasına karar verilmişti, Bılaşoğlu bu sabah Ulusal güvenlikçe Astana’dan büyük gizlilik içinde kaçırılarak Almatya getirildi Almaty havaalanında vatanseverlerce karşılanan Bılaşoğlu havaalanın arka kapısından kaçırılarak şehirde saatlerce dolaştırılıp evine getirildi,bu seferde evinin önünde karşılayan vatanseverlere hakaret ederek yayın yapmalarına izin vermeyen rüşvetçi satılmış ulusal güvenlik “istihbarat” elemanları,Bılaşoğlunu evinin kapısında karşılayan eşine ve çocuklarına sarılmasına,gelen halka selam vermesine izin verilmeyip zorla evine sokuldu!

Kaynaklar : habernida.com – Kazak haber

Share
1772 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ