logo

trugen jacn

AKTİVİST NAVAZ : İŞGALCİ ÇİN, MÜSLÜMAN UYGUR SOYKIRIMI İÇİN CEZALANDIRILMALIDIR !

Uighur activist reads harrowing first-hand testimony of Chinese "reeducation camps"

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Müslüman asıllı İngiliz vatandaşı ve insan hakları aktivisti Majid Navaz, Çin’in yüz binlerce Uygur Müslümanı Doğu Türkistan’da inşa ettiği Çin tipi Toplama kamplarına hapsettiğini ve bu insanları uygun olmayan hayat şartları fiziksel ve Psiokoljik baskılar ile sistematik işkenceler yaparak onları katlettiğini belirterek ” Çin Müslüman Uygurlara yönelik soykırım uygulamaları için cezalandırılmalıdır. ” başlığı altında bir Deklerasyon yayınladığı bildirildi.

Duyarlı Müslüman aktivist Navaz aynı zamanda Londra’dan yayın yapan (Leading Britain’s Conversation = LBC) adlı ünlü bir radyo’nun programcısı olarak görev yapıyor.O,Çin’in İşgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurlar,Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Halklara yönelik soykırım cinayetlerini duyurmak ve farkındalık yaratmak için Deklerasyon yayınlamadan önce aclık grevi ilan ederek Uygurlara deztek verdi.Ayrıca bu deklerasyon ile birlikte bir imza kampanyası de başlattı. 19 Temmuz 2020 tarihi itibariyle son 5 gün içinde imza kampanyasına katılanların sayısı 100 bin kişiyi geçtiği belirtildi.

Gözlemciler Macid Navaz’ini Deklerasyonu ve imza Kampanyasının Uygurlar konusundaki İngiliz Siyasetini etkileyebileceğini tahmin ediyorlar.

“Kişisel tanıklıklar, bir soykırımın devam edip etmediğini belirlemeye çalışan herkes için çok önemli delillerdir.”

https://www.lbc.co.uk/radio/presenters/maajid-nawaz/uighur-harrowing-testimony-of-chinese-reeducation-camp/?fbcli
Share
205 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ