logo

trugen jacn

ÇİN’İN KAZAKİSTAN’DAKİ ROLÜ VE KAŞGAR’DA KONUŞLU 30 BİN KİŞİLİK ÇİN ÖZEL BİRLİĞİ

Uyghurnet.Org  Haber Sitesi  Türkçe  Versiyonu Yayın Yönetmeni, Araştırmacı yazar Hamit Göktürk  Kazakistan’da cereyan eden olaylar ve sonrası tüm  gelişmeleri ve bölgede yaşananların perde arkasını Akit tv.com.tr için kaleme aldı.  Göktürk yazısında : ”  Çin’in Kazakistan’daki etkisi ve rolü ile  Çin’in Kaşgar’da 30 bin kişilik Çin Ordusu Özel Birliğini  konuşlandırmasının  nedenleri hakkında durdu. Ayrıca, Kazakistan’da ‘zam’ protestoları ile başlayan isyan niteliğindeki gösterilerin  bölgede dengeleri değiştirdiğini. Özellikle Rus askerlerinin ülkeye girmesinin Kazakistan’da Putin’in  ” Eski Sovyet Rüyasını” yeniden canlandırması olarak değerlendirdi. Akit Tv.com.tr’de bugün yayınlanan bu yazıyı aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

Hamit GÖKTÜRK

Kazakistan Türk  dünyasının en büyük ve en zengin ülkelerinden ve Türkistan coğrafyasının kalbi konumunda bir ülke. 1991’de bağımsız olduktan hemen sonra özellikle Çin’in çok derin etki ve baskısı ile karşılaşmıştır.
Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz :
 • Tarihte Türkistan halklarının  tarihten beri takdirleri  hep bir  ve ortak olmuştur. Kaderde ve sevinçte her zaman  kader birliği yapmışlardır.
 • 1870’lı yıllarda   aynı tarihlerde Batı Türkistan Çarlık Rusya’sı ve Doğu Türkistan Çin tarafından işgal edilmiştir.
 •  Sovyetler Birliğinin tarihe karışmasından  sonra Türkistan halkları boy adları ile   bağımsız  devletlerini kurmuşlardır.
 • Bu durum karşısında Çin, Türkistan Cumhuriyet’lerinde esen özgürlük ve bağımsızlık rüzgarlarının Doğu Türkistan’a  sıçramasından son derece tedirginlik ve endişe duymaya başlamıştır.
 • Doğu Türkistan Türklerinin bağımsızlık hareketlerine Türkistan Cumhuriyetlerinin kardeş halklarının katkı yardım ve desteklerinin önlenmesi için Şangay İşbirliği örgütünü kurmuştur.1996
 •  Doğu Türkistan’a Türkiye başta  Türkistan Cumhuriyetleri ve Türk İslam  dünyasından fikir akımlarının  girmesini engellenmesi için Türk devletlerinin de  baskı ile  üye yapıldığı Şanghay iş birliği örgütünün Güvenlik Birimini Bişkek’te kurmuştur.

                           Çin – Kazakistan İlişkileri

 •   Kazakistan, Çin’in Doğu Türkistan üzerinden kendisine  batıdan en uzun sınırlara sahip  yakın komşusudur
 •  Tarihi ipek yolunun ve günümüzde Çin’in Kuşak Yol emperyal projesinin  batıya doğru uzanan önemli  güzergahıdır.
 •  Çin’in 2013’te açıklayıp uygulamaya koyduğu  ” Bir Kuşak -Bir yol ”  emperyalist ve yayılmacı projesinin en kilit ülkesidir.
 •  1996 yılında ÇKP Devlet Konseyinin en üst gizlilik dereceli Hizmete özel bir gizli belgesinin ( 19 Mart 1996 tarih ve 7 No.lu gizli belgesi) son 9. ve 10. maddesinde: “Doğu Türkistan için en büyük tehlike Kazakistan ve Türkiye’dir. Bu ülkelerde faaliyet gösteren Doğu Türkistan Bölücü Örgütlerinin  kendi aralarında  birleşmeleri, iş birliği yapmaları ve uluslararası bir güç haline gelmeleri bedeli ne olursa olsun önlenmelidir.” denilmektedir.
 •  Çin’in kadım batı bölgesi teorisinde Kazakistan’in önemi şu sözlerle vurgulanmaktadır: “Türkistan (Orta Asya) bölgesi Tanrı’nın Çin’e sunduğu ilahi bir nimettir.”
 • Çin,  Bir yol Kuşak Projesi’nin gerçekleşmesi için bölge ülkelerinde Kazakistan,Kırgizistan, Tacikistan ve Pakistan’da büyük projelere yürütmektedir.

     Çin  Emperyalist emellerini gerçekleştirmek için komşularındaki  yatırımlarını  Sebep Göstermektedir.  

 1.  Çin tarafından yıllardan beri yapımı devam eden Tacikistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan sınır üçgeninde yer alan  Himalaya /Pamir dağlarının Doğu Türkistan bölümünün  5 bin metre yükseklikteki Taşkurgan İlçesinde dünyanın en yüksek hava alanı hizmete girmiştir. Çin Ordusunun direkt Pekin bağlı 30 bir kişilik özel birlik konuşlandırmıştır.
 2.  Çin yönetimi Gulca’da Kuşak-Yol projesi  güzergahında  bulunan  Kazakistan sınırında  büyük  lojistik tesisler ve  için yıllar önce  bu bölgede büyük bir askeri üs  kurmuştur.
 3. Kazakistan’in Doğu Türkistan sınırına  paralel bölgelerde  Pekin’e  diret bağlı  tamamen  etnik Çinlilerden oluşan  Sözde Üretim ve İnşaat Ordusu (Bing Tüen=Paramiliter Askeri Birlikler) Tugayları yerleştirilmiştir.
 4. Çin’in eski başkenti Şian’den başlayan ve Urumçi’den 3 kola ayrılan bir kuşak bir yol projesinin orta k yol  güzergahı Gulca kenti üzerinden Kazakistan’a uzanmaktadır.
 5. ÇKP bu ve diğer nedenlerle Çin Rüyası Kuşak Yol ve diğer adlarla emperyalist ve yayılmacı emelleri için Kazakistan’ı Doğu Türkistan’dan sonra engel bir ülke olarak görmektedir.
 6. Çinlilerin Kazak kızlarla evlenerek bu ülkeye yerleşmeleri geçmiş yıllarda çok  ivme kazanmış ancak son yıllarda halkın tepkisi ile  bu evlilikler engellenmiştir.
 7. Çin’in Kazakistan’daki toplam yatırım tutarı 100 milyar dolar mertebesine ulaşmıştır.
 8. Bütün bu ve diğer nedenlerden dolayı Kazakistan Çin’in hedefindeki önemli bir bir ülkedir.Kazakistan – Rusya ilişkileriKuzey Kazakistan’da  etnik Rus nüfus oranı %50 civarında olup, bu rakam Kazakistan için çok sakıncalı ve aynı zamanda tehlike arz etmektedir.
 •  Etnik Ruslar Sovyetler zamanında sürekli desteklenmiş ve ülke yönetiminde etkin duruma getirilmiştir.
 •  Etnik Ruslar  Sovyetler Birliği  zamanında ekonomik olarak da çok güçlü duruma  getirilmiştir.
 •  Sovyet muhalifi ünlü Nobel Barış sahibi Saharov Sovyetlerin dağılması sürecinde yaptığı bir konuşmasında Kuzey Kazakistan’ın Rusların ana vatanı olduğunu ve bu toprakların Rusya’nın elinde kalması gerektiğini açıklamıştır.
 •  Aşırı Rus  Milliyetçisi ve Şöveristi olan   Rusya Sosyal Liberal Partisi Başkanı Jirnovski dün Duma’da yaptığı konuşmasında Kazakistan’ın Rus nüfusun bakın olduğu kuzey bölgesinin Rusya bağlanmasını açıkça ifade etmiştir.
 •  Kazakistan olaylarına Putin’in direkt el koyması çok endişe vericidir.
 •  Rus ve Türk düşmanı Ermeni  Birliklerinin Kazakistan’a davet edilmesi tarihi bir hatadır. Rusların girdiği ve işgal ettiği topraklardan çıktığı normal bir vaka değildir.
 •  Türk Devletleri Teşkilatının fikir Babası Nazarbayev görevden uzaklaştırılmıştı. Kendisi ve ailesinin nerede olduğu bilinmemektedir.
 •  12 Kasım 2021 Türk Devletleri Teşkilatının İstanbul’da ilan edilmesinden 52 gün sonra Nazarbayev ve ekibinin tasfiye edilmesi ile Ruslar Türk Devletleri Teşkilatı (TDT)’nın bir bakıma rövanşını almış olmaktadır.
 •  ABD ve diğer batılı ülkelerin Kazakistan’daki yatırımlarının 200 milyar civarında olduğu söylenmektedir.ABD ve batılı ülkelerin olayların başlamasından bir hafta geçmesine rağmen  daha yeni  açıklamalar  yapmaları manidardır .
 • Kazakistan’da meydana gelen şiddet olaylarını   Çin ve Rusya  anlaşarak birlikte organize ettiğini düşünmekteyim. Çin bu işi  ilk merhalede Rusya’ya havale etmiştir.
 •  Sinsi ve fırsatçı Çin  ilerideki gelişmelere ve  ortaya çıkacak duruma gör Rusya’dan   payını   mutlaka alacaktır.   Çin’in sessiz kalması da bu yüzden olduğunu düşünmekteyim.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI   ÇÖZÜM NOKTASINDA KAZAKİSTAN’A YARDIMCI OLMALIDIR

Her şeye rağmen    Çinliler ve Ruslar ve diğer Türk düşmanlarına  fırsat vermeden Türk Devletleri Teşkilatı Kazakistan olaylarına  el koymalı ve Kazakistan yönetimi  ile birlikte  olaylara itidalli ve barışçıl yollarla çözüm yolları aramalıdır diye düşünüyorum.

Allah Kazakistan başta Türk dünyasını daima korusun.Amin

Kaynak : https://www.akittv.com.tr/gundem/haber/106303-hamit-gokturk-akit-tv-icin-yazdi-cinin-kazakistanda-rolu-ne-kasgarda-30-bin-cin-ordusu-neden-konuslandirildi

Share
1888 Kez Görüntülendi.