logo

trugen jacn
16 Mayıs 2014

GÜZELNUR HANIM : ÇİN’İN BASKILARI KÜÇÜK OĞLUMU KALP HASTASI YAPTI

 

Güzelnur1

Hamit Göktürk
15 Ocak’ta tutuklanan Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi, İnsan Hakları savunucusu ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı’nın Pek’n’de yaşayan eşi Güzelnur Hanım eşinin hapsedilmesi, maaşının kesilmesi ve günden güne şiddetinin arttırılarak sürdürüldüğü maddi,manevi ve psikolojik baskılar sebebiyle 8 yaşındaki oğlunun kalp yetmezliğine bağlı kalp hastası olduğunu söyledi.
Washington merkezli Hür Asya Radyosuna konuşan Güzelnur Hanım, Eşinin tutuklanırken, Polisin küçük çocuklarının gözü önünde Dr.Tohtı’yı tartaklaması ve kelepçe takarak tutuklamasından beri çocuklarının psikolojik travma yaşadığını,8 yaşındaki Oğlunun bu nedenle kalp yetmezliğine yakalandığını ve bu durumun aileye büyük maddi ve manevi külfet yüklediğini, kendisinin, ailesinin ve çocuklarının hayatlarının dayanılmaz hale geldiğini bildirdi. Evi ve çevresindeki polis kontrolü ve baskısının günden güne arttığını, evini gözetleyen Polislerin evinin önündeki Koridorlara kadar gelerek beklediklerini hatta yataklarını korıdorlara taşıyarak yatıp uyuduklarını, kendilerini sürekli baskı altında hisseden Çocuklarında sürekli endişe ve korku duygusuna bağlı psikolojik travma oluştuğunu de belirtti.
Güzelnur Hanım,eşinin maaşının kesildiğine dair resmi belgenin 25 Nisan’da kendisine tebliğ edildiğini , eşinin tutuklanmasına da kişisel olarak kurduğu ve yönettiği “UYURBİZ” internet haber sitesinin sebep olduğunu, bu nedenle de Eşi için Üniversitece yapılacak yardım mahiyetinde her hangi bir işlemin de yapılamayacağının kendisine de açıklandığını belirtti.
Yönetimin ailesine yaptığı yasal olmayan bütün bu baskılarına itiraz etmekten çekinmeyeceğini ve eşinin ve ailesinin karşılaştıkları zorlukları uluslar arası medya ve topluma açıklama ve iletme iradesinden dönmeyeceğini de bildirdi.Ayrıca, avukatı aracılığıyla eşi ve ailesine yapılanlar haksızlıklar için yasal yollardan hakkını arayacağını de sözlerine ekledi.
“ Bölücülüğe Kışkırtmak “ suçlaması ile 4 aydan beri tutuklu bulunan Dr.Tohtı’nın avukatı ve ailesi ile görüşmesine hala izin verilmiyor. İnsan Hakları örgütleri ve uluslar arası toplum Dr.Tohtı’nın yasal ve barışçıl yollarla Müslüman Uygurların hak ve hukukunu arayan ve demokrasi değerlerini savunan bin Uygur aydını olarak tanımlıyor ve suçsuz yere tutuklandığına inanıyor ve bir an önce salıverilmesini savunuyor.
Hatırlanacağı üzere; Dr.İlham Tohtı geçen ay Uluslar Arası Gazeteciler Derneği (PEN) tarafından 2014 Goldsmith Özgürlük ödülüne layık görülmüş ve 5 Mayıs tarihinde New York Tarih Müzesinde düzenlenen bir törenle bu ödülü İndiana Üniversitesinde öğrenci olan Kızı Cevher İlham’a verilmişti.

Etiketler:
Share
1219 Kez Görüntülendi.