logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI HEYETİ AV. FARUK KELEŞTİMUR’A TEŞEKKÜR ZİYARETİNDE BULUNDU

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Hamit Göktürk dahil, oturan insanlar, masa ve iç mekan

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Dünya Uygur Kurultayı İcra Komitesi Üyesi ve Uyghurnet.org Haber Sitesi yayın yönetmeni Hamit Göktürk ile Doğu Türkistanlı Cemaat önderlerinden Sayın Abdullah Hekim Başkanlığında bir heyet ile Hukuk ve Fikir Platformu Lideri Av.Faruk Keleştimur’u Maltepe’de bulunan İstanbul Ofisinde ziyaret etti. Ziyarette DUK Başkanı Sayın Dolkun İsa’nın ve Doğu Türkistanlıların selam,şükran ve dualarını kendisine iletti.Birlikte ziyaret ettiğimiz Heyet üyeleri olarak da teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı beyan ederek bu ziyaretin anısına Uygur Doppası, AL-GÖK Masa bayrağı ile hazırladığıdımız Dr.İlham Tohti’nin tanıtıldığı ve fikir ve görüşlerinin yer aldığı Uygur Türkleri ve Çin Meselesi adlı kıtabımızı takdim ettik. 2 saat süren ziyaretimiz esnasında Doğu Türkistan’daki mevcut durum hakkında heyet üyeleri olarak bildiklerimizi anlattık. Kendisi daha çok genç(1990 doğumlu) olmasına rağmen, Türk dünyası ve Doğu Türkistan konusuna çok bilgili ve konuya derinden hakim olması bizleri çok sevindirdi. BM.nezdinde İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım cinayetleri için açacağı dava hakkında bilgiler verdi ve Doğu Türkistan davası konusundaki çarpıcı, yeni ve dikkate değer tesbitleri ile ufkumuzu aydınlattı ve bizleri son derece sevindirdi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Av.Keleştimur : Doğu Türkistan Meselesi Sürekli Takip edilen Kurumsal Bir Yapıya Kavuşturulmalı

Görüşme esnasında kendisinin Doğu Türkistan konsundaki çalışmalarını anlatan Av.Faruk Keleştimur şunları ifade etti ; ” Ben ailemden aldığım dersler ve tecrübelerim ile daha Lise çağlarında iken Türk dünyası Doğu Türkistan davası ile tanıştım.Ankara’da Ülkü Ocakları Başkanı iken Doğu Türkistan ile ilgili bir çok faaliyetler yaptık.Doğu Türkistanlı Şaire Ablamız Nurale Göktürk Hanımı davet ederek kültürel etkinlikler gerçekleştirdik. Çeşitli vesilelerle Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı.zulüm ve insan hakları ihilallerini protesto eden gösteriler düzenledik. Karakollarda gecelediğimiz zamanlar oldu. Bu konuda yıllarca epey uğraş verdiğime inanıyorum. Ancak,Doğu Türkistan davasının hukuki ve yasal temel üzerinden gündeme getirilmesi noktasında zayıf olduğumuzu müşahede ettik. Biz Hukuk ve Fikir Platformu üyesi Doğu Türkistan hassiyatıne sahip avukatlar olarak işin hukuki yönünü inceledik ve uluslar arası hukuk bağlamında BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi nezdinde Çin’e karşı ceza davası açılabileceği kanaatini edindik. Önümüzdeki hafta içerisinde dilekçemizin İngilizce çevirisi hazır olacak bunu çeşitli kanallerı kullanarak BM.’nın İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan İnsan Hakları Yüksek Konseyi’ne göndereceğiz. Dilekçemizi gönderdikten sonra Ankara’da bir basın açıklaması yaparak bunu kamu oyu ile paylaşacağız. Ağustan ayı içerisinde ise Platfdmu’muzu temsilen bir kaç Avukat Arkadaşlarımız ile birlikte Cenevre’yi giderek BM.İnsan Hakları Konseyi Ofisi nezdinde açtığımız davanın takibini ve diğer gerekli temas işlemleri yapacağız. İnsan Hakları evrensel Beyannamesini bizzat imzalayan ve Doğu Türkistan’da yaşayan Soydaşlarımızın temel insanı haklarını taahhüt eden ve güvence veren Çin Halk Cumhuriyeti’nin imzaladığı bu taahhüt ve güvencelere aykırı olarak yaptığı bu baskı,zulüm ve hak ihlallerini bir an önce sona erdirmesini temin etmesine bir katkımız olur,diye düşünüyoruz. Çalışmak bizden,Yardım Allah’tan diyerek yola çıktık.” Şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Faruk Keleştimur dahil, ayakta duran insanlar ve sakal

Göktürk ve Hakim : Bu Dava bir Türkiye’de bir İlktir ve Çok Önemlidir

Ziyaret esnasında DUK.İcra Komitesi Üyesi Göktürk ile Cemaat önderi Abdullah Hakim de görüşlerini açıkladılar.

Hamit Göktürk şunları ifade etti ; ” Doğu Türkistan’dan haberler iç karartıcı ve çok vahim.Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulum uygulamalarını Hitler Faşistleri dahi yapmamıştır.Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün tarihte eşi ve benzeri yoktur.Sizin BM.nezdinde Çin’in insanlık dışı cinayeterinin durdurulması için açtığınız bu dava Türkiye’de bir ilktır ve çok önemlidir.Bugün dünyanın dört bir yanında yaşayan Doğu Türkistarlı Kardeşlerimiz istirap içinde kıvranmak ve büyük travmalar geçirmektedir.Çünkü,bunlar yurt dışındalar ama akılları ve yürekleri ülkelerinde.Orada yaşayan Ana Baba,eş çocuk ve yakınlarında.Hemen hemen herkesin en az birer yakını şu anda Çin Nazi Kamplarında tutuklu. Nerede ve nasıl olduklarını ,hayatta olup olmadıklarını dahi bilmiyorlar. Çin’in bu zulmü ölümden dahi beter. İnsanı yavaş yavaş istirap ve acılar içerisinde can çekiştirerek öldürmek demektir bu. Bugün bir Doğu Türkistanlı yatmak için başını yastığa koyarken,kendisini çıkışı ve ışığı olmayan zifiri bir karanlık zindanda olduğunu hissediyor. Fiziki olarak ayakta ama ruhen hasta.İstirap içinde kıvranıyor.Sizin bu girişiminiz bizlere bu karanlıkta Türkiye’mizden yansıyan bir ümit ve ışık hüzmesi olmuştur. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Hamit Göktürk dahil, ayakta duran insanlar ve sakal

Cemaat Önderlerinden Abdullah Hekim ise şöyle konuştu ; Ben dahil Türkiye’de yaşayan ve benim komşularım ve yakınlarımın tamamının aileleri Çin Nazi Kamplarında. Benim Kardeşimin ailesi ve çocukları tutuklu.Onların hiç bir suçu yok.Kardeşimin Türkiye’de olmasını Çin yönetimi suç olarak tanımlıyor.Benim Kardeşlerimin,onların eşleri ve çocukları hepsi tutuklu.Benim Kardeşimin 3 yaşındaki oğlu 1986 yılında Çin’in verdiği pasaport ile Annesinin kucağında hac ibadetini yaptı diyerek 35 yıl sonra tutuklanmıştır.Böyle bir hukuk ve suç tanımı Afrikanın ilkel kabilerinde dahi yoktur. Çin’in bu uygulamalarında esas amacı biz Müslüman Türkleri bahaneler,gerekçeler ve sebepler uydurarak yok etmek ve Doğu Türkistan’ı ebedi olarak Çin’e katmaktır.Türk-İslam dünyası bu soykırımı maalesef görmüyor.Uygar ve demokrası ve insan haklarına duyarlı olduğu iddia edilen dünyanın Çin’e karşı tepkisi çok cılız ve etkisiz kalıyor. Özellikle ve öncelikle bu sorun insani,milli ve islamı olarak Türk Milletinin,Müslüman Dünyasının ve tüm insanlığın sorunu ve davası olmalıdır.Bizim insan olarak,Müslüman Türk olarak geleneklerimiz ve inancımız bu suskunluk ve görmemezliği asla onaylamaz ve katiyen kabul etmez. Sizlere bu çok önemli Doğu Türkistan girişiminiz için teşekkür ediyoruz. Allah sizden razı olsun.” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
421 Kez Görüntülendi.