logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI: BM.ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMINI DURDURMALI

DÜNYA UYGUR KURULTAYI: BM.ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMINI  DURDURMALI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Dünya Uygur Kurultayı, Birleşmiş Milletlerin 75. yıldönümü vesilesiyle bir bildiri yayınlayarak, Çin işgal yönetiminin Uygurlara yönelik baskı, zulüm ve soykırımlarını sona erdirmek için harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Özgün Asya radyosuna açıklamalarda bulunan Dünya Uygur Kurultayı (DUK) Başkanı Dolkun İsa,yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Örgütünün 75 yıl önce kurulduğunu. amacının uluslararası toplumun barış ve güvenliği sağlamak ve insanlığın yaşam standartlarını iyileştirmek ve refah seviyesini arttırmak olduğu bildirdi.
DUK. Başkanı Dolkun İsa yaptığı açıklamada BM.’in bütün bunlara rağmen, kuruluş ilkelerinde önemli zorluklarla karşılaştığını belirterek şöyle konuştu ; ” Özellikle Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da insanlığa karşı işlediği suçlar ve Uygur halkına yönelik soykırımlar insanlık alemi için gün geçtikçe karanlık bir gölge yaratıyor. Birleşmiş Milletler’in 75. yıldönümü vesilesiyle, Dünya Uygur Kongresi, Birleşmiş Milletler ve üye devletleri Uygur krizini ciddi ve anlamlı bir şekilde ele almaya ve Çin hükümetini bu insanlık suçlarından dolayı sorumlu tutmaya çağırıyoruz. ” dedi.

DUK Başkanı İsa,açıklamasında, Çin hükümetinin 2017’den beri ülke genelinde kurduğu yüzlerce Çin tipi toplama kamplarına milyonlarca Uygur ve diğer Türk Müslümanları hapsettiğini, tutuklulara kamplarda işkence yaptığı, sistemli cinsel tacizde bulunduğu ve zorla köle/işçi olarak çalışmaya zorladığı, camileri ve mezarlıkları yıktığı, Uygur dilini yasakladığı ve Uygur çocuklarını ailelerinden ayırarak onları dönüştürmeye çalıştığını de bildirdi. Ayrıca,Uygurlar ve diğer Türklerin nesillerinin devam etmesi ve çoğalmasını önlemek için doğum yaşındaki kadınların zorla kısırlaştırıldığını de ifade etti.

Dünya Uygur Kurultayı, açıklamasında, Çin’in Birleşmiş Milletler ve onun insan hakları mekanizmalarındaki konumu dolayisiyle BM’nin temel ilkelerini ve değerlerini zayıflatmaya çalıştığını de bildirdi. Çin hükümeti Uygurlara karşı soykırımını sürdürürken, uluslararası toplum buna kayıtsız kalmamalıdır. Aynı zamanda ÇKP, BM insan hakları sistemini aktif olarak kontrol edip ihlal ederken, Doğu Türkistan’daki Uygur halkının temel insan haklarını ve özgürlüklerini sistematik olarak ihlal ettiği de belirtildi.  Çin’in Uygurlara yönelik bu uygulamalarının karşılıklı saygı ve etnik toplumlar arasında adalet ve eşitlik ilkelerine dayanan bir örgüt olarak Birleşmiş Milletler için en ciddi tehdidi oluşturmaktadır. Birleşmiş Milletler 75. kuruluş yıldönümünde tarihine gururla bakıyor olsa da, olağan sorumluluklarını unutmamalıdır. BM.Teşkilatı Çin’in yarattığı Uygur krizini bir an önce sona erdirmek için acil önlemler almadığı takdirde bu örgütün sicilinde silinmez bir leke olarak hatırlanacaktır.”ifadeleri yer aldı.

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ