logo

trugen jacn

UYGUR AKADEMİSYEN DR.KADİRİ’DEN YENİ BİR ÇALIŞMA : GÖKTÜRKLERDEN GELEN JAPON DİLİ

Bir 1 kişi, ata biniyor ve şunu diyen bir yazı 'Higashi WAO GÖKTÜRKLERDEN GELEN JAPON DİLİ Hazırlayan Dr. Hacı Kutluk Kadeeri sonçag' görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Japonya Uluslararası Kagoşima Üniversitesi üyesi iken, Çanakkale 18 Mart Mart Üniversal daveti üzerine bu Üniversitede misafir öğretim üyesi olarak Türkoloji dersleri veren Doğu Türkistanlı Uygur Türkü akademisyen Dr.Hacı Kutluk Kadiri GÖKTÜRKLERDEN GELEN JAPON DİLİ adı ile hazırladığı yeri kitap olarak yayınladı.

Dr.Kadiri bu eserini Japon Türkolog ve Uygur Türkçesi araştırmacısı Prof.Dr.Higaşi İwao’nin yazdığı, yazdığı Atlı Ulusların Getirdiği Japon Dili’nin büyük hacimli kitabını esasa alarak hazırladığını ifade ediyor.

Eser, genel olarak Uygur Türkçesi ile Japon arasındaki etmilojik benzerlikleri ilk ortaya koyan bir ilk çalışma olup, Japon Türkolog ve Uygur Türkçesi uzmanı ve araştırmacısı Prof.Dr.İwao’nun Atlı Ulusların Getirdiği Japon Dili eseri esas olarak hazırlanmış. İwao, bu eserini Pekin’deki Merkezi Milletler Ünversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştığı yıllarda hazırlamıştı.

Bir şunu diyen bir yazı 'BuKitabı;  Ömrünü Türk Dünyasının Birlik ve Beraberliği Adamış olan ve bu Yolda Hayatı Boyunca Mücadele Veren Türk Dünyasının Büyük Devlet Adamı Başbuğ Alparslan Türkeş'e ve Doğu Türkistan Mücadelesinin Efsanevi Liderleri İsa Yusuf Alptekin ve Mehmet Emin Buğra 'Doğumunun 120. anısına Armağan Ediyorum Dr. Hacı Kutluk Kadeeri 'görseli olabilir

Dr.Kadiri, Kitabını Merhum Başbuğ Türkeş ve Doğu Türkistan Liderlerine İthaf Etti

Doğu Türkistanlı Uygur bilim insanı Dr.Haci Kutluk Kadiri büyük bir kadir bilirlik  örneği  ortaya koymuş ve  son yayınladığı bu kitabını Türk Dünyasının Başbuğu MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Merhum Alparslan Türkeş ile Doğu Türkistan Türklerinin Liderleri ve Doğu Türkistan milli bağımsızlık Davasını  Türkiye ve uygar dünya’daki  ilk Bayraktarları Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin Beylerin doğumunun 120 doğum yılında ithaf ederek vefakarlığını  göstermiştir.

Bir yazı görseli olabilir

Kitap 686 sayfadan oluşmakta olup, Sonçağ yayınlarından temin edilebilir.

 

TEŞEKKÜR: Doğu Türkistanlı Uygur Türkü bilim insanı Dr.Öğretim Üyesi Hacı Kutluk Kadiri’yi bu değerli çalışmalarından dolayı tebrik eder, başarılarının daim olmasını dileriz. 

Share
302 Kez Görüntülendi.