logo

trugen jacn

ARAŞTIRMACI DR.ADRİAN ZENZ, ÇKP’NİN YENİ UYGUR SOYKIRIM BELGELERİNİ AÇIKLADI

Çin’in İşgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik baskı, zulüm ve soykırım cinayetleri ve Çin’in Toplama Kampları ile ilgili çarpıcı  bilgi ve  ifşaatları ve  bilimsel çalışmaları ile tanın Alman asıllı Araştırmacı ve insan hakları aktivisti Dr.Adrian Zenz  anılan Mahkemeye geçtiğimiz Eylül ayında adı gizli tutulan bir kişinin sunduğu ÇKP Üst yönetiminin Uygur Soykırımı hakkındaki çok gizli yeni belgeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  

China Forcibly Sterilising Uighur Muslims In Xinjiang: Leading Scholar Dr. Adrian  Zenz Exclusive - YouTube

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEREKEZİ(UYHAM)

Dr.Adrian Zenez, Londra’da devam eden Bağımsız Uygur Mahkemesinin 27 Kasım’daki  3. Duruşmasında 317 sayfalık “Yeni  gizli Sincan Belgeleri” hakkında hazırladığı  rapor sundu. Bu gizli  belgeleri bu yılın  Eylül ayında kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir kişi tarafından Uygur Mahkemesine iletilmişti.

Mahkeme Jürisi bu belgelerin  doğruluk ve güvenilirliğinin araştırılması için  konunun uzmanları olan  tanınmış araştırmacılar  Dr. Adrian Zenz, James Milward ve David Tobin’e gönderdi.

Söz konusu belgelerin  bir kısmının kopyaları  2019 yılında kimliği belirsiz bir  Çin hükümet yetkilisi tarafından New York Times’a gönderilmiş ve gazetede bu belgelerinin bir bölümü yayınlanmıştı. Ancak, New York Times daha önce bu belgelerden  bir  bölümünü  yayınlamış  ancak  orijinali  ile  tam İçeriği  neşredilmemişti.

Londra’da devam eden Bağımsız Uygur Mahkemesi 3. duruşmasında bu belgelerin Çin’in çok gizli hükümet belgelerinin bir parçası olduğuna dikkat çekti.

ئۇيغۇر سوت كوللېگىيەسى 3-ئىسپات ئاڭلاش يىغىنىدا دوكتور ئادرىيان زېنز «شىنجاڭ ھۆججەتلىرى» دىكى يېڭى مەزمۇنلارنى ئاشكارىلىدى

ÇKP Gizle Belgelerinin İçeriği 

Dr. Adrian Zenz  bu gizli belgelerin incelemesinden sonra mahkemeye sunduğu raporunda bu   belgelerin  Çin LideriXi Jinping ve diğer  Pekin’deki merkezi hükümet liderlerinin bir dizi açılışllarda ve toplantılarda yaptıkları  konuşmaları içerdiğini belirtiyor. Ayrıca,Pekin’in Urumçi’ye özellikle atadığı Bölgesel ÇKP Genel Sekreteri  Chen Quanguo ve Uygur bölgesel hükümetinin talimatlarını ve merkezi hükümetin ülkede  tarih, din ve  kültür birliğin gelişimi ve yeniden oluşturulması  hakkındaki   yazılı talimatlarını  içeren  3 belge içerdiğini  bildirdi.

Özgür Asya radyosu Uygurca bölümü Web.sitesinde yayınlanan bilgilere göre; 2014 yılına it olduğu bildirilen ilgili belgelerden biri, genellikle Çin’in devlet düzeyindeki yetkililere ait  ve  “En yüksek gizlilik  Derecesi ”  taşıdığı ve bu  belgelerin  açığa çıkması ve   ifşa edilmesi halinde “ulusal güvenlik ve  ülke çıkarlara son derece zarar göreceği ”  hususunun özellikle belirtildiği  bilgisini paylaştı.

Dr.Zenz,  Mahkemenin kendisine ilettiği bu gizli belgelerin  ÇKP’nin en üst düzey Çinli yetkililerinin  ” Çok Gizli” dereceli  açıklamalarını içerdiği ve  bu konuda  kamuoyuna sızdırılan ilk belge örneği olduğunu dee belirtti. .

Dr. Adrian Zenz,  ayrıca, bu belgelerin Xi Jinping’in  talimat ve emirlerine ait olduğunu ve  kendisi  ile diğer hükümet yetkilileri ve  Uygur bölgesindeki yerel politikacılar arasında yakın bir bağlantılarını içerdiğini ve bu  belgeleri aynı zamanda  çok dikkate değer  ve çok önemli bulduğunu de açıkladı.

Dr.Zenz açıklamalarında  şunları de ifade etti : ” Araştırmamızda , üst düzey hükümet yetkililerinin talimatları ile Uygurlara yönelik  bir birlerini takip politikalar arasındaki bağlantının daha önce bildiğimizden çok daha geniş, daha ayrıntılı ve çok daha  önemli olduğunu göstermiştir.  Bu  çok gizli Belgeler  Uygur bölgesindeki   azınlık olarak tanımlanan Uygurlar ve diğer Türk kökenli halklara yönelik   Çin yönetiminin baskı ve zulmü için temel ve   esas  kaynak belge niteliğindedir. Ayrıca, belgeler Pekin’deki  merkezi hükümetin  daha 2014 yılında   bölgede yaşayan halka karşı yürütülecek baskı ve zulüm  politikaları hakkındaki  talimatlar. yönergeler ve  talepleri açık ve net olarak ortaya koymaktadır.

Bu gizli belgelerden birinde, 2014 yılında Çin Lideri  Xi Jinping’in Urumçi’deki bir Xinjiang Hizmet Toplantısındaki  konuşmaları yer alıyor. ÇKP Lideri Xi, Uygur bölgesel hükümetine dini aşırılık ve şiddet konusunu ele almak için  bölgede uygulanması için   özel  yasalar çıkarma yetkisi verdiğini  ve bunun sonucunda  01 Nisan Kanunları  olarak tanımlanan  ” Aşırılık ve Terörcülerle Savaş” yasasının  Özerk Bölge Halk Kurultayı tarafından 17 bölüm ve 50 madde halinde  26 Mart 2017’de kabul edildiğini ve 01 Nisan 2017’den itibaren uygulanmaya başlandığını bildirdi. Ayrıca, bölge genelinde Eğitim Merkezleri adı verilen Çin tipi Toplama kampları uygulamasının  bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra   başladığına da dikkati çekti .

Başkan Xi’in Emri : Tutuklanmayı Hak Edenler  Mutlaka   Yakalanmalıdır

Dr.Adrian Zenz,  bu gizli belgelerin bir kısmını haber yapan ve yayınlayan New York Times’ın  Uygur Bölgesi ÇKP. Sekreteri Chen Chuanguo’nun “Tutuklanmayı Hak Edenler  Mutlaka   Yakalanmalıdır ” talimatını verdiğini  ancak aynı belgede Xi Jinping’in  Uygur bölgesinin istikrarı için  “Cezayı Hak edenler  Cezalandırılmalıdır. ”   ifadesini kullandığını  de açıkladı.  Dr. Zenz, Mahkemeye sunduğu gizli belgeler ile ilgili raporunda  New York Times’ın  Çin’deki muhabirinin güvenliği konusunda endişeli olduğunu de bildirdi.

Dini  Aşırıcılık Normal  İnsanı Güçlü Şekilde Sarhoş Eden Bir İlaçtır

Dr. Adrian Zenz,  gizli belgelerin 2017 tarihli bir  nüshasında  Çin Lideri  Xi Jinping’in dini aşırılığı “Normal İnsanı en güçlü Şekilde sarhoş  bir ilaca” benzettiğini ve “aşırılık fikri ortadan kaldırılmazsa, terör faaliyetlerinin kanser hücreleri gibi  yayılarak artacağını” söylediğini ve Uygur bölgesindeki Çin Tipi Toplama Kamplarının bunda sonra kurulmaya başlandığına dikkatı çekti.

Anatomical Analysis of The Independent Report about the "compulsory  sterilization" and "genocide" of Uyghurs in Xinjiang by Adrian Zenz -  Global Times

Uygur Bölgesinde Uygur Nüfusunun  Ağırlıklı Tekeline  Son Verilecektir.

Belgelerden birinde, Xi Jinping’in Uygurların doğum oranını yasaklamasına ilişkin doğrudan öğretiler içeriyor ve Xi Jinping, gizli bir konuşmasında “Bölgedeki nüfus ve nüfus güvenliğinin uzun vadeli barış ve istikrar için önemli temeller olduğunu” belirttiğini. Uygur Özerk Bölgesi’ndeki  etnik Han Çinlisi  nüfusunun çok az olduğunu ve Uygur nüfusunun şiddetli tekeline son verilmesi ve nüfusu dengelemesi gerektiğini  ve bunun için önlemler alınmasını açıkladığını de bildiriyor.

Bu  gizli belgelerin içeriğindeki Talimatların uygulamaya başlanmasından sonra   Uygur bölgesindeki   Uygur nüfusun  artışının aşağıya çekilmesi(optimizasyonu) ve Uygur kadınların  zorla kısırlaştırılarak  doğumu  engelleme politikalarının doğrudan doğrudan ÇKP.Lideri  Xi Jinping’in talimatlarıyla ilgili olduğu açıktır.

Dr Adrian Zenz - Samvada World

Uygurlar,  Etnik Dönüşüm ve Asimilasyonun Hızlandırılması   Çin  Ana Karasına Taşınmalıdır 

Adrian Zenz  Uygur Mahkemesindeki  ifadesinde, yeniden eğitim kampları,  Uygur  emek gücünün(işçilerin) merkezi  Çin  anakarasına taşınması,  Uygurlara zorla Çince dil eğitimi verilmesi  ve  Uygur çocuklarının birer Çinli olarak dönüştürülmesi  için  yatılı okulların teşviki hakkında da bilgiler vererek: ” Ulaştığımız bu yeni belgeler ve  kanıtlar bize Çin hükümetinin hedefleri hakkında önemli bilgiler sağlıyor. Çin hükümetinin Uygurlara karşı  acımasız vahşetini  soykırım amacından sonuç alana (meyve verene kadar) sürdüreceğini, çünkü Uygurların baskı, zulüm ve soykırım amaçlı bu uygulamalarla   toptan  yok edilmesini  Çin’in ” Çin Rüyası –  Bir Kuşak-Bir Yol”  projeleri için  önemli bir  ön şart  ve güçlü bir devlet olma hayalinin garantisi olarak görüyor.” sözleri ile  konuşmasını  sonlandırdı.

Dr. Adrian Zenz bir basın toplantısı Düzenledi 

Dr.Adrian Zenz, Londra’da devam eden Bağımsız Uygur Mahkemesinin 3. Üçüncü duruşmasında tanık olarak verdiği ifadesinden diğer Uzman Tanıklar   James Milward ve David Tobin  ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı’da kendisine yöneltilen Çin’in gizli belgeleri başta  çeşitli soruları  cevaplandırdı.

29 Kasım Pazartesi günü  Londra’da yapılan bu basın toplantısı sonrası  Dr. Adrian Zenz Mahkemeye sunulan Çin gizli belgelerinin  Çince  orijinali ile  İngilizce  çevirisi ile bu belgeler hakkında mahkemeye sunduğu raporunu da  medya ile paylaştı. Bu belgeler Bağımsız Uygur Mahkemesinin  kurumsal web sitesinde yayınlandı. Bu Çin gizli belgeleri ile elde edilen yeni  kanıtlar uluslararası medyaca  da manşetlere taşındı ve Çin hükümetinin Uygurlara yönelik planlı ve sistematik  baskı, zulüm ve soykırım uygulamaları  kez daha kanıtlanmış oldu.

 

Share
380 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER