logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI KAZAKLAR’DAN ÇİN’İN SOYKIRIMINA SESSİZ KALAN KAZAKİSTAN’A TEPKİ

Doğu Türkistan’dan Kazakistan’a göç ederek bu ülke Vatandaşlığına geçen Kazak Türkleri Doğu Türkistan’daki yakınlarının Çin’in Toplama Kamplarına hapsedilmelerine sessiz kalan Kazakistan yönetimine tepki gösterdiler.Ayrıca Çin Nazi Kamplarında hukuksuz olarak tutulan suçsuz yakınlarının serbest bırakılması için gerekli girişimlerde bulunması çağrısında bulundular.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da yaşayan yüzlerce Kazak Türkü Çin rejiminin sözde “eğitim kamplarından” akrabalarının bırakılması için Kazakistan hükumetine çağrı yaptı.

27 Kasım tarihinde başkent Nur-Sultan’da yapılan basın toplantısında, bir çok eski tutuklu “eğitim kamplarındaki” deneyimlerinden bahsetti.

Dövüldüklerini, işkenceye uğradıklarını ve bazen de metal kafeslerde tutulduklarını söyledi.

Avrupa Kazak Forumu başkanı, Omirkhan Altyn,  Kazak otoritelerinin Sincan bölgesindeki Kazakları korumasındaki başarısızlıklarını ve bugünkü basın toplantısını göz ardı etmelerini eleştirdi.

Alman, İngiliz ve ABD’li konsolosluk temsilcileri de toplantıda yerleri aldı.

Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından, Sincan bölgesinde yaşayan birçok Kazak, Kazakistan’ın bu gelen insanları yerleştirme politikasından yararlandı.

Birçoğu kalıcı oturma izni veya Kazak vatandaşlığı alırken, Çin’deki akrabalarını ziyaret etme veya bürokratik işler için bölgeyi ziyaret etmeye devam etti.

Son aylarda, Çin’de yaşayan Kazaklar Almati ve Nur Sultan’da Pekin’in politikalarına karşı eylemler yaptı.

Çin’in Kazakistan’ın en büyük ticaret ortağı olması sebebiyle devlet kontrolündeki medya Sincan’daki toplama kamplarına dair haber vermekten kaçınıyor.

Kaynak:https://www.rferl.org/a/xinjiang-kazakhs-urge-authorities-to-help-release-relatives-in-reeducation-camps-/30295056.html(Türkçe : Batur Kılıç millidusunce.com)

Share
870 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ