logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI KAZAK TÜRKÜ ÜŞÜMEZ’DEN DUYGULANDIRAN MENDERES AÇIKLAMASI

Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının kaldırılmasını içeren teklifin yasalaşmasının ardından, birçok vatandaş merhum Başbakan Adnan Menderes’in mezarını ziyaret etti. Yassıada kararları “yok” sayılarak tarihten silinirken Adnan Menderes’in anıt mezarında vefa ve sevgi hakimdi. Doğu Türkistan göçmeni 60 yaşındaki bir kadın Menderes’in mezarı başında namaz kıldıktan sonra Menderes’e olan sevgisinden bahsederek, “Bizi buralara Menderes getirdi. Bu adamı nasıl idam ettiler?” dedi.
Kazaklar Menderes'i rahmetle andı - Türkistan - Doğu Türkistan ...

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

“Bizi Türkiye’ye Menderes getirdi. Adnan Menderes’i nasıl İdam Ettiler”

Doğu Türkistanlı Kazak göçmeni olduğunu söyleyen Kul Ahmet Üşümez isimli vatandaş, Pakistan’dan Türkiye’ye gelmelerini sağlayan kişinin Menderes olduğunu söyleyerek, “Adnan Menderes’e Allah gani gani rahmet eylesin. Çok değer verdiğimiz devlet büyüklerimizden biridir. Doğu Türkistan’dan gelip 12-13 sene kaldığımız Hindistan’dan bizi Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak kabul eden devletimizin başbakanıdır. Kendisine çok değer veriyoruz. Büyüklerimiz onu rahmetle anardı, bizler de rahmetle anıyoruz. Biz buraya gelmeden önce Pakistan henüz yoktu, Hindistan vardı. Bizimkiler de Pakistan tarafındaydı. Pakistan, bizim orada kalmamızı istedi. Bizimkiler ise Türkiye’ye gitmek istediklerini söyledi ama göçmen işlerimiz bir türlü hallolmuyordu. Daha sonra rahmetlik Yaşar Doğu Pakistan’da güreşmeye geldi ve onu seyretmeye giden bizim büyüklerimiz orada Yaşar Doğu’yu destekledi. Bunu gören büyükelçimiz “Bunlar kim?” diye sordu ve “Bunlar Doğu Türkistan’dan gelen Kazak Türkü kardeşlerimiz” yanıtını aldı. Bunun üzerine bizimkilerle irtibat kuruldu ve bir dernek kurmamız istendi. Bu şekilde göç taleplerinin kabul edileceği söylendi ve kabul edildi. Daha sonra Adnan Menderes bir kısmımızı iskanlı göçmen olarak İzmir’e, Niğde’ye, Konya’ya ve Kayseri gibi değişik yerlere yerleştirdi. Allah bu millete bu devlete zeval vermesin, Allah razı olsun. Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan büyüklerimize Allah gani gani rahmet eylesin. Büyüklerimiz, benim babam Menderes’in idam edildiği dönemden bir dergideki resmi senelerce saklar. Ona bakıp “Yahu bu adamı nasıl idam ettiler” deyip üzülürdü. Çok duygulandım, rahmetlik babam aklıma geldi. O dönemlerde 6-7 yaşlarında bir çocuktum ama ne olup bittiğini hatırlıyorum. Allah bu devlete, millete zeval vermesin. Bizi kendi öz evladından üstün gördü, bize baktı, yer verdi, ev verdi, sahip çıktı. Her zaman devletimizin ve milletimizin yanındayız” sözleriyle duygularını ifade etti.

“Çok Geç Ama Güzel Bir Karar

Üşümez, Yassıada’da yargılananlara ya da varislerine tazminat hakkı veren teklifin TBMM Genel Kurulunda yasalaşmış olmasıyla ilgili ise, “Çok güzel ama geç kalındı, daha önceden yapılması gerekirdi. Varisleri, arkasında davasını yürüten insanlar varken daha önceden verilmesi gerekirdi. Bunu verenlerden de Allah milyonlarca kez razı olsun. Onları hakkaniyetle yargıladıklarına inanmıyorum. Biz çocuktuk görmedik ama büyüklerimiz anlatır. Adnan Menderese, bu millete en büyük hizmeti veren, milletin gözünü, ufkunu ve devletin önünü açan bir büyüğümüzdü. Kendisini her zaman rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

This image has an empty alt attribute; its file name is 106107611_832092850950314_901954851005544370_n.jpg
http://www.haberlermersin.com/genel/yassiada-kararlarinin-yok-sayilmasinin-ardindan-maktul-ile-katilin-mezarlari-boyle-goruntulendi-

Etiketler: » » » » »
Share
328 Kez Görüntülendi.