logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’IN KARAKAŞ İLÇESİNDE ARAÇLI İNTİHAR SALDIRISI : 5 ÖLÜ 3 YARALI

İlgili resim

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgali’ndeki Doğu Türkistan’ın Hoten vilayeti Karakaş ilçe merkezi’nde bulunan Çin Komünist Partisi İlçe Merkezi’ne 28 Aralık 2016 Çarşamba günü 14,50 sıralarında el yapımı bomba yüklü bir araçla  intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi.
BBC.Çince internet sitesi ile Çin’in resmi Tengritagh Uygurca sitesi ve Özgür Asya radyosu’nda verilen bilgilere göre 4 kişinin bulunduğu bir otomobille Karakaş şehir Merkezi’ndeki ÇKP.İlçe Merkezi’nin yer aldığı bahçeye sur’atle dalan Hücumcular(Uygur Türkleri bu kişilere Fedai adını vermişlerdir.) bomba yüklü otomobil ile intihar saldırısı gerçekleştirmiştir. Bombalı saldırıda bir Çinli ölmüş ve 3 kişi yaralanmıştır. İntihar saldırısını düzenleyen 4 kişi  ise,Çin işgal askerleri tarafından vurularak şehit edilmişlerdir.
Çin’in resmi Tengri tagh sitesinde ve başka Çin medyası Cin Kamu Güvenliği Bakanlığının  olay ile ilgili çok kısa bir haberini kaynak göstererek   duyurmuştur.Ancak.bu eylemi  gerçekleştirenlerin kimliği,amacı ve eylemin sebepleri hakkında hiçbir bilgi yer almıyor.

Özgür Asya radyosu’nun son dakika bilgisi olarak verdiği habere göre ,Çin işgal yönetimi,” bölge&de  durumun normale döndüğünnün” iddia etmiş ise,bölge genelinde genel durumun kırkızı alarm seviyesinde strdüğünü ve dışarıda hayatını devam ettiren kişilerin sokak başlarında daha sıkı kontrol ve sorgulamara tabii tutulduklarını bildirdi.

Çin işgal yönetimi kendilerine karşı Doğu Türkistan’da yöneltilen bu ve benzer olayları devamlı gizliyor veya çok kısa  klişe haberler şeklinde  geçiştiriyor.Ayrıca.bu tür şiddet olaylarınır neden,gelişme ve sonuçlarına ait hiç bir açıklama yapmadan  ” Terörist Eylem olarak” olarak  niteliyor.

DÜNYA UYGUR KURULTAYI MERHUM ABDULHEKİM TEKLEMAKAN İÇİN TEZİYE MESAJİ YAYINLADI

DÜNYA UYGUR KURULTAYI : ÇİN, UYGURLARA  İFADE İMKANI VERMİYOR
Dünya Uygur Kurultayı Doğu Türkistan’da İşgalcı Çin yönetimine karşı Bu benzeri şiddet olaylarının nedenlerini  hakkında bir açıklama yaptı  ve şunları  söyledi;  “ Bu tür şiddet olaylarının esas müsebbibi Çin İşgal yönetimidir.Çünkü Çin,Uygurlara kendi fikir ve iradelerini serbestçe ve barışçıl yollarla  ifade imkanı vermediği için baskı ve zulüm, ekonomik ve etnik dışlama,dini ve ırkı soykırım  yapıyor. Kendilerine  karşı yapılan  aşağılama ve hakaretlerine karşı sabır kapları dolan Uygurlar de tepkilerini bu şekilde ortaya koymak zorunda kalıyorlar.

DUK başkanı Rabia Kadir, bu ve benzeri şiddet olaylarının  tek ve yegane sorumlusu, karşılıklı diyalog yolunun tamamen kapatan Çin işgal yönetimidir.”şeklinde konuştu.

Ölüm ve yaralanmalar ile sonuçlanan bu olay,Doğu Türkistan gibi Çin’in işgalı altında bulunan Tibet bölgesinde 5 yıl süre ile ÇKP.genel sekreteri ve bölgenin mutlak hakimi ve yaptığı baskı zulüm ve insanlık dışı hitayist faşist uygulamaları ile  ün salan eli kanlı Komünist maskeli Çin faşisti Çin Çüvenggju’nun geçtiğimiz Ağustos ayında Doğu Türkistan’a Pekin’ tarafından naklen atanmasından sonra meydana gelen ikinci olay olmaktadır.İlk olay ise,yine Hoten’e bağlı Guma ilçesinde geçtiğimiz Ekim ayında İlçe Emniyet Müdürü Çinli’nin bir ev araması esnasında meydana gelen bir patlama sonucunda ölmüştü.

Xinjiang Hoten Karakaş Şehir Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar, Tibetteki Faşist uygulamaları ile tanınan,Budist mabetlerini yıkan ve Çin bayrağı asmayı mecbur hale getiren ÇKP.genel sekreteri Çin’ın Doğu Türkistan’da bir biri ardına uygulamaya çalıştığı insanlık dışı icraatları ve en son camileri yıkma kampanyası bu ve benzeri şiddet eylemelerini daha de tetikleyeceğini belirtiyorlar.

thumb

Etiketler: » » » » » » »
Share
2033 Kez Görüntülendi.