logo

trugen jacn
19 June 2016

DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜSLÜMAN UYGURLARA KUTSAL RAMAZAN’DA ÇİN İŞKENCESİ

Çin yönetiminin her Ramazan ayında nükseden oruç karşıtlığı yine gündemde… Oruç tutmayı genelge ile yasaklayan Çin, oruç tutanları tespit etmek için bedava yemek dağıttı. Doğu Türkistanlı gazeteci Kaşgarlı, “Bu zulmün tek sebebi, halkın asıl toprak sahibi ve Müslüman olmasıdır.” dedi.

Ramazan'da Çin işkencesi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgalinin devam ettiği Doğu Türkistan’da resmi dairelerde çalışan herkesin namaz kılması ve oruç tutması ile ilgili yasaklar sürüyor. Uygur Türkü gazeteci Mir Kamil Kaşgarlı, Çin yönetiminin, Ramazan öncesi öğrenci velililerine birer mektup göndererek “Çocuklarınızı oruçtan ve namazdan uzak tutun.” uyarısında bulunduğunu söyledi.

Okul yönetiminin gönderdiği mektupta çocukların camiye gitmelerinin, namaz kılmalarının, oruç tutmalarının ve dinlerini öğrenmelerinin devamlı olarak yasaklandığının hatırlatıldığını belirten Kaşgarlı, aksi takdirde velilerin sorumlu olacağı yönünde şantaj ve tehdit yapıldığını aktardı.

Aksu Tor

ORUÇLULARI TESPİT İÇİN BEDAVA YEMEK DAĞITILIYOR

Oruç tutan kişileri tespit etmek için bedava yemek dağıtıldığını ve içki yarışması yapıldığını anlatan Kaşgarlı, “Bazı kentlerde camilere esnaflar dışında resmi dairelerde çalışanların girmelerini engellemek için kapılara nöbetçi polisler yerleştirildi, imam ve müezzinlerin esnaflar dışında gelenlerin kimlikleri hakkında haftalık rapor hazırlamaları zorunlu kılındı.” dedi.

Ramazan arifesinde Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından resmi belge olarak açıklanan Beyaz Kitap’ta Ramazan’da Doğu Türkistan’da ve Çin genelinde Müslümanların Ramazan ve diğer dini ibadetlerini özgürce yapabilecekleri iddia edilmesine rağmen, bu konuda da tam tersi bir icraat uygulandığına dikkat çeken Kaşgarlı, “Doğu Türkistan’daki halka uygulanan zulmün tek sebebi, halkın asıl toprak sahibi ve Müslüman olmasıdır.” şeklinde konuştu.

nAMAZ KIL.aYAL

ZULÜMDEN ÖLENLERİN SAYISI ARTIYOR

Mir Kamil Kaşgarlı, Çin’in ülkenin asıl sahipleri olan Müslüman Uygur Türklerini kendi manevi değerlerinden uzaklaştırarak, en kolay yoldan asimile etmek, edemediklerini ise şiddet ile soykırıma tabı tutmak ve böylece bir an evvel bölgenin asıl hak sahiplerinden kurtulmak için hiçbir baskı, şiddet ve devlet teröründen kaçınmadığını belirtti. Kaşgarlı, “Doğu Türkistan halkına yaşatılan zulüm, gün geçtikçe büyüyor ve yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün yükseliyor.” dedi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/dunya_ramazanda-cin-iskencesi_2371196.html

Etiketler: » » » » » » » »
Share
891 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ