logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİNİN SEMBOLÜ BERAT HACIM’I VEFATININ 18. YILINDA ANIYORUZ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Hamit GÖKTÜRK (UYHAM)

Muhacerette yürütülen Doğu Türkistan davasının sembolü ve Fedakar ve yiğit bayraktarı Gazi Berat Hacım Kaşgarlı’nın vefatının 18.yılında rahmet ile anıyoruz. Kabri nur mekanı de cennette olsun.Amin ( 1914 Kaşgar – Haziran 2003 Mekke )
Resim İşgalci Çin’in Gulca katliamını protesto gösterileri sırasında 08 Şubat 1997 günü ÇKP’nın İstanbul Başkonsolosluğu ( Mecidiyeköy- İstanbul) önünde çekilmiştir. Berat Hacım,elleri Konosolosluk Bahçesinin demirlerine kelepçelenmiş hali ve yüksek sesle ağlayarak Çin’in Gulca katliamını protesto ediyor.

Gazi Berat Hacım Kaşgarlı’nin Bu Resminin Hikayesi

Dün sosyal medya üzerinde bu resme rastladım. Çünkü,bu resim bende yoktu.Bu resmi hemen kendi sayfamda kısa bir not ile paylaştım.Kendisini rahmet ve minnet ile bir kez daha hatırladım. Rahmetler diliyorum.

05 Şubat 1997. Ramazan ayının son hatalarından bir gün. Doğu Türkistan’dan bir acı haber daha geliyor.Çin işgal yönetimi kutsal ramazan ayında Gulca kentinde bir evde toplanarak ibadet eden Uygur Hanımları ile onların çocuklarını bir İşbirlikçi Millet ve Vatanı haini ihbar ediyor. Çin işgal polisleri onları yasa dışı ibadet ettikileri iftırası ile tartaklayarak göz altına alıyor ve Polis Merkezi’nin Nezarethanesine hapsediyor. Bunun üzerine kendileri de Teravih namazı ve ramazan ibadetleri için Cami’de toplanan Hanımların eşleri ve çocukların babaları toplanarak Polis Merkezi’ne geliyorlar ve eşlerinin ve çocuklarının serbest bırakılmasanı talep ediyorlar.

Çin işgalPolisleri her zaman yaptıkları acımasız ve vahşetin bir benzerini daha sergiliyor. Tutukladıkları Uygur Kadınlarından birini dışarı çıkarıyor ve topluluğun gözü önünde tartıklayarak onları tahrikediyor. Bunun üzerine galeyana gelen Halk İşgalçıların Polis Karakoluna karşı harekete geçiyor.İşgalcilar sivil halka ateşaçıyor. Daha sonra bu olay Gulca kenti genelinde halk ayaklanmasına dönüşüyor.Bunun üzerine çalıştığım Vakıf’da toplanılıyor ve yapılan müzarekeler sonucu Çin Başkonsolosluğu önünde bir Protesto gösterisi yapılması kararlaştırılıyor.

Berat Hacım’ın Kelepçelenmesi Fikri Gazeteci-Yazar Kemal Çapraz’ın Tavsiyesi

Burada Türk dünyası ile çok ilgilenen ve aynı zamanda Doğu Türkistan davasına olan yakın ilgisi ile bildiğimiz ve aynı zamanda dostumuz de olan Gazeteci-yazar Kemal Çapraz’a bu konuda daha etkili ve zihinlere kazınabilecek nasıl bir senaryo gerçekleştirebileceğimizı danışıyoruz.Çapraz bize 1996 yazında İstanbul’da gerçekleştiriilen BM.İnsan Yerleşimleri(HABİTAT) Konferansında Doğu Türkistanlı Gençlerin yaptığı gibi zihinlerde yer edebilecek bir sahne düzenlenmesi genektiğini söylüyor ve örnekler teklif ve tavsiye ediyor.

Bunun üzerine Vakfın Himayesinde Damat İbrahim Paşa Medresesinde kalan Gazi Berat Hacım Kaşgarlı’ya kendsini Çin Başkonsoloslouğuun demir Parmaklıklara kelepçeleme teklifimizi hiç düşünmeden kabul ediyor.Gidip bir kelepçe satınalıyoruz.Ramazan’ın son günleri idi.Sahur’dan sonra her kes bu protesto gösterilerinden haberdan ediliyor ve Çin Başkonsolosluğu önüne sabah saatlerinde toplanmaları bilgisi veriliyor. Gerçekten o gün sabahın erken saatlerinde yüzlerce kişi Konsolusluk önünde toplanılıyor ve Protesto eylemleri yasalara uygun ve barışçıl bir şekilde başlıyor.

Bir süre sonra Berat Hacım Başkonosolosluk duvararındaki demir parmaklıklara kelepçeleniyor.Berat Hacım resimde olduğu gibi sağ eli kelepçeli sol elinde gökbayrak olduğu halde Uygur Türkçesi ile slogan atmaya başlıyor.Daha sonra yüksek sesle hüngür hürgür ağlıyor.Müthis bir sahne .Kemeralar ve gazeteciler Berat Hacımın bulunduğu duvarın sol tarafına toplanıyorlar kameralar görüntü almaya ve deklanşörler bir biri ardından patlamaya başlıyor.Bütün dikkatlar Berat Hacımın’ın üzerinde.Gazetecilere Uygur Türkçesi ile kısa bir açıklama yapıyor.Ancak,Güvenlik Güçleri kendisini Kelepçeden kurtarıyor ve diğer göstericiler ile birlikte Başkonsolosluk önünden uzaklaştırıyor.

Berat Hacım Türkiye Gündeminde Türk ve Dünya Medyasında

O günün akşamı bütün Türk Tv.ları ana haber bültenlernde flaş haber olarak Berat Hacım’ın bu kelepçeli ve ağlama sahnelerini çarpıcı ve müthiş ifadeler ile yayınlıyor.Hele bir özel Tv.kanalı haber özetlerini verirken aklımda kaldığı şekli ile şu cümleleri kullanıyor ” Ellerini Başkonsolokluk parmaklıklarına kelepçeleyen Doğu Türkistanlı Yaşlı Amca neden hürgür hüngur ağladı ? Bunun nedeni ne idi ? Bu protesto eylemini nasıl yaptı ? ” vebenzeri cümleler ile kendisinin bu eylemi üzerinden Doğu Türkistan’daki Çin zulmünden uzun uzadıya yer veriyor.

Daha sonraki günlerde dünyanın önde gelen ve o tarihlerdeki teknik şartlara göre küresel düzeyde yayın yapabilen CNN:İnternatiolan ve İngiliz BBC.kanalı başta bir çok uluslararası ve yabancı haber ajansları Berat Hacımın sahnelediği bu müthiş görüntüler eşliğinde ekranlara taşıdılar.Doğu Türkistan semelesi o tarihe kadar hiç olmadığı kadar yoğunlukta günlerce gündem olmştu.

Daha sonraki günlerde de Berat Hacım bir çok Tv.kanalının canlı haber bültenlerine ve özel yayınlarına davet edildi. Medya’nın bu ilgili belki aylarca devam etti,diyebilirim.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Ertesi günden itibaren çalıştığımız Doğu Türkistan Vakfı’na güneydoğu anadolumuzda bölücü terörist Hainleri ile mücedele eden Özel Harekat Polislerimiz başta olmak üzere Türkiye’mizin her yerinden yüzlerce kişi arıyor ve Berat Hacımın telefon numarasını istiyordu.Berat Hacım bir anda Türkiye’de bir fenomen haline geldi. Türk Ocakları başta onlarca STK.ları kendisini davet ediyor adına özel toplantılar tertip ediyor ve konuşmalarını pürdikkat dinliyorlardı.

Hiç unutmadığım bir etkinlik de Konya’da yapılmıştı.Konya Türk Ocağı başkanı Sayın Mehmet Pembeci Hocamız ( Hayatta ise Allah kendisine uzun ömürler versin.Baki aleme göç etti ise rahmet ve mağfiret eylesin.)kendisini davet etmişti.Ben de gittiği yerlere tercümanı olarak birlikte gidiyordum. Konya Türk Ocağı’nda akşamları düzenlenen ve kendisinin dinlenildiği bir sohbet toplantısı sonrasıkendisinin bizzat yönettiği bir canlı Tv.programı olmuuştu. Konya’dan bölgesel düzeyde yayın yapan bir Tv.kanalında belki 3 saat kadar devam eden bir canlı yayın gerçekleştirmişti.Program esnasında sorular yağmur gibi geliyordu.İlgi olağanüstü derecede yüksek idi.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, Ferhat Kurban Tanrıdağlı dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Süleyman Çobanoğlu Kanal-7 Tv.Da Özel Bir program Yaptı

Ünlü Tv.cu,Senarist ve yapımcı Sayın Süleyman Çobanoğlu o tarihlerde çalıştığı Kanal-7 Tv.’nda geç saatlerde başlayan ve saatler süren Berat Hacımın katıldığı özel bir Tv.programı düzenledi.Sorduğu müthiş sorularla kendisini konuşturdu.Zindan hayatını tüm ayrıntıları ile anlattı.Çinli acımasız Vahşilerin işkence yaparker bacaklarını nasıl kalas arasında sıkıştırarak kırdığını göz yaşları ile anlattı.Kendisine dayatılan suçları itiraf etmesi için koltuk altlarına sıcak yumurta koyarak ve burnuna acı biber sosu dökerek nasıl insanlık dışı işkenceler yaptığını anlattı. Ayrıca,kendisini aşağılamak ve hakaret etmek için İşgalcıların kentin kanalizasyon sisteminde ve posseptik havuzlarını nasıl çalıştırdıklarını ve sokak temizleycisi olarak nasıl aşağılandığını de duygu seli içinde tüm ayrıntıları ile dile getirdi. Berat Hacımın anlattıkları kendisi üzerinden tüm bir toplumun ve Milletin acıklı bir dramı idi. Daha sonra Mersin başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok il ve İlçelerine giderek toplantılara katıldı ve kendinin hayat hikayesini ve Çin Zindanlarında nasıl işkenceler gördüğünü o kötü sahneleri hatırladığında göz yaşları içinde tekrar o karanlık günleri hatırlıyordu.

2003 yılında eşi ile birlikte gittiği Mekke’de kaldığı otelde ansızın vefat ettiği haberi geldi.Kendisine Çin’in suikast düzenlediği yolunda şayialar da yayıldı.Ama bu şayia ve iddiaları kim ve kimler kimden veya kimlerden araştıracaktı ve bu suikastın katillerinden nasıl hesap soracakti ? Bu ancak,bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyeti kurulduğu zaman mümkün olabilecektı.

Sayın Süleyman Çobanoğlu Berat Hacımın vefatından sonra da kendisi için ” TOPRAK GİBİ MÜSLÜMAN-ATEŞ GİBİ BİR TÜRK’TÜ ” cümleleri ile başlayan çok güzel olduğu kader çok da duygusal bir program hazırlayanak yayınladı. Bu vefakarlığı ve kadirlilirliği için Allah kendisinden razı olsun.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

Sayın Süleyman Çobanoğlu senaryosunu yazdığı ve yapımında da rol aldığı SAVAŞÇİ dizisi ile Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulüm ve soykırım cinayetlerini gündeme getirmeye devam ediyor. Allah kendisinden yine razı olsun.

ÖMRÜNÜ ÇİNLİ İŞGALCİLERE KARŞI CİHAD İLE GEÇİREN BİR GAZİ'NİN ...

Vefatının 18.yol dönümünde Doğu Türkistan davasının sembolü olarak bu kutsal davanın tanıtılmasında ve yürütülmesinde unutulmaz hizmetler yapan,Mücahit ve Gazilik ünvanını ömrünün sonuna kadar bihakkın yerine getiren 1933 Doğu Türkistan islam Cumhuriyetinin ilanına tanık olan ve 1944’deki Doğu Türkistan Cumhuriyeti Milli Ordsunun şerefl bir askeri ve gazisi de olan Merhum Gazi Berat Hacım Kaşgarlı’yi rahmet ve minnetler bir kez daha yad ediyoru ve dualarımızı yolluyoruz.Kabri nur,mekanı cennette olsun.Amin.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava


Etiketler: » » » » » » » »
Share
782 Kez Görüntülendi.