logo

trugen jacn
14 November 2019

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CİNAYETLERİ MALEZYA PARLAMENTOSUNDA GÜNDEME GETİRİLDİ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere karşı Çin işgal yönetiminin baskı,zulüm,etnik ayırımcılık ve soykırım cinayetleri batı ülkelerinden sonra cılız de olsa İslam ülkelerinde de gündeme getiriliyor.Bu yılın başlarında Kuveyit Parlamentosunda konuşan bir Parlamenter Çin soykırımı ile insanlık dışı cinayetleri ve Çin Toplama Kamplarında tutulan milyonlarca Müslüman Türk’ün Çin zulmüne ait resimler eşliğinde gündeme getirmiş ve büyük ilgi toplamıştı. Doğu Türkistan’daki insanlık dramı bu kez islam dünyasının en gelişmiş ve dini duyaralılığı ile bilinen Malezya Birleşik Krallığı Parlamentosunda gündeme getirildiği bildirildi.

Parlamanter Nik Ahmed : İslam Dünyası Uygur Müslümanlar İçin Derhal Harekete Geçmeli

Özgür Asya Radyosunun haberine göre Malezya Parlamentosu üyesi Nik Nazmi Nik Ahmed 08.11.2019(da Malezya Parlamentosunda söz alarak Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik soykırım uygulamaları ile insanlık dışı cinayetlerini gündeme taşıdı ve islam dünyasının bu zulüm ve soykırımın durdurulması için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi. Malezyalı Parlamenter şunları ifade ettiği belirtildi ; ” Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurlara yönelik baskı ve soykırım uygulamalarına İslam ülkelerinden sadece Türkiye ve Malezya’dan ibaret iki ülke tepki göstermiştir.Ancak,son zamanlarda bu ülkeler de susmayı tercih etmektedir. Çin’in bu ülkedeki baskı ve zulmü ile soykırım uygulamaları çok ağır ve şedditli olarak sürdürmekte ve Doğu Türkistan’da bir insanlık kriz yaşanmaktadır. Doğu Türkistan meselesini çok ciddi ve ivdelikle çözümlenmesi gereken bir insani sorun olarak görüyorum. Ben Alman Akivist ve Araştırmacı Dr.Adrian Zenz ile Çin yönetiminin yayınladığı resmi belgelerden de yararlanarak bir bu konuda araştırmalar yaptım ve bunu rapor olarak hazırladım.Buna ait bazı belgeleri sizlerle paylaşıyorum. Malezya için Çin çok önemli bir ülkedir.İlişkilerimiz devam ediyor.Biz devletimizin siyaset ve prensiplerini bir yana bırakmalı Uygur Müslümanlar hakkında konuşmamız ve hareket geçmemiz gerektiğine inanıyorum.Bunu mutlaka yapmamız gerekiyor.” dedi.

Malezya'da Uygurları destek gösterisi resimleri ile ilgili görsel sonucu

Malezya yönetimi olarak Uygur Meselesi İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT.)nezdinde gündeme getirmiş ve politik çareler üretmesi ve girişimde bulunması için tekliflerde bulunmuştur. Ancak, bu Teşkilat üyesi bir çok islam ülkesi Çin’den alacağı ekonomik yardımlar karşılığı bu teklifi onay vermediler.Buna karşılık BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi üyesi ülkelerin Çin’in baskı ve zulmünü destekleyen ortak mektuba imza atarak Müslüman Uygurlara ihanet etmiştir. İslam ülkelerinin bu Çin yanlısı tutumu inançlarımıza tamamen aykırıdır ve çok üzüntü vericidir.”şeklinde konuştu.

Malezya'da Uygurları destek gösterisi resimleri ile ilgili görsel sonucu
https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/malaysiya-uyghur-11122019170817.html
Etiketler:
Share
542 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ