logo

trugen jacn

UYGURLARIN YAŞAMSAL VE KÜLTÜREL HAKLARININ İYİLEŞTERİLMESİ HER KESİN LEHİNE

Dışişleri Bakanı Hakanı Fidan

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Dışişleri Bakanı Hakanı Fidan, 3-5 Haziran tarihlerinde düzenlediği Çin ziyaretinde muhataplarına, Uygur Türklerinin yaşam ve kültürel haklarını serbestçe kullanabilmeleri  konusunda dünyada ve İslam dünyasında oluşan   algıların  olumlu yönde  değiştirilmesinin herkesin lehine olacağını bildirdi.  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bu  ifadeleri  ÇKP   Merkez Komitesine bağlı  Çin devlet kanalı CCTV Tv.nun sorularını cevaplandırırken  dile getirdiği bildirildi.  

Uygurların Yaşamsal ve Kültürel Haklarının İyileştirilmesi Herkesin Lehine 
Dışişleri Bakanı Hakan  Fidan CCTV.deki konuşmasında  Çin ziyaretindeki önceliğinin iki ülke arasında  karşılıklı ticari işbirlikler başta olmak üzere, siyasi ve diğer alanlardaki ilişkilerin daha da ileriye  taşınması olduğunu Çinli  Muhatapları ile  yaptığı görüşmelerde Uygur meselesinin de dile getirildiğini belirterek şunları söyledi  : “Özellikle Uygur  sorununun   bir zenginlik meselesi olarak görülmesini bu konunun burada herhangi bir sorun alanı  olarak görülmeden/görmeden, özellikle Uygurların kültürel hakları ve yaşamları konusunda dünyada ve İslam dünyasında oluşan algıların   olumlu yönde  değiştirilmesi Çin’in  lehine olacağı gibi , Türkiye’nin( bizim) de lehimize olacaktır. Ayrıca bu algının değiştirilmesi  herkesin de  çıkarına olacaktır. Dolayısıyla bizim dediğimiz her zaman için şu; biz Çin’in tek Çin politikasını,  toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

 Türkiye Çin Arasındaki Ticarette Dengesizlikler Giderilmeli

Dışişleri Bakanı Hakan  Fidan CCTV.deki konuşmasında   Türkiye ile Çin arasındaki Ticari ilişkiler konusunu de dile getirildiğini belirterek :  “Biliyorsunuz Çin, Türkiye’nin ikinci en büyük ticari ortağı. Şu anda 50 milyar dolara doğru giden ticaret hacmi var iki ülke arasında. Bu, ticari ilişki  Çin’in lehine işliyor. Görüşmelerde  bu  dengesiz durumun düzeltilmesi   bunun  nasıl daha dengeli hale getirilebileceğine odaklanıldığını belirtti. Ayrıca, Türkiye’ye  teklif edilen birkaç konu ve alan olduğunu dile getirerek Çin’in Türkiye’deki yatırımlarının artmasına dikkati çekti. Turizm, enerji, nükleer enerji ve kıymetli madenlerin değerlendirilmesi hususunda ilgili teknolojilere ilişkin ciddi ortaklık potansiyelinin olduğuna  dikkat çekti.  Çin’in uzun yıllardır uyguladığı “Tek Kuşak Tek Yol Projesi”ne paralel olarak Türkiye’nin de Orta Koridor Projesi olduğunu hatırlatan Fidan, söz konusu projelerin bir araya getirilmesi ve bir birlerine entegre edilerek   geliştirilebileceğine de vurgu yaptı.

Kaynak : https://www.yenisafak.com/gundem/disisleri-bakani-fidandan-cine-dogu-turkistan-uyarisi-degismesi-herkesin-lehine-4625728(Anadolu Ajansı AA)

Share
701 Kez Görüntülendi.