logo

trugen jacn

DIŞİŞLERİ BAKANI : UYGURLAR ELBETTE TÜRKTÜR. ZATEN ÇOK İYİ TÜRKÇE KONUŞUYORLAR !

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlut Çavuşoğlu’nun geçtiğmiz Şubat ayında Münih Güvenlik Konferansı düzenlediği basın toplantısında “Uygur Türkleri elbette Türk’tür. Biz onlara zorla Türkçe öğretmedik. Onlar bizden daha iyi Türkçe konuşuyorlar. Bu tip açıklamaları doğru bulmuyoruz.” dediği bildirildi.

Çavuşoğlu’ndan İdlib için ‘ateşkes’ çağrısı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (UYHAM)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nin geçtiğimiz Şubat ayında bir sonu üzerine ”  Uygur Türkleri elbette Türk’tür. Biz onlara zorla Türkçe öğretmedik. Onlar bizden daha iyi Türkçe konuşuyorlar .” açıklamasını yaptığı ortaya çıktı.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin geçtiğimiz Perşembe günü Çırağan Sarayında verdiği sözde Kültür Resepsiyonunda katılımcılara dağıttığı 42 sayfalı tarihi gerçeklere tamamen aykırı,Çin faşizminin yalan dolan ve sahtekarlıklariyle dolu iddialarının yer aldığı bu ÇKP Propaganda varakasında Uygurların Türk olmadığı ve onların zorla Müslüman yapıldığı yolndaki iddiaları yine yer almıştı.

Çin devlet Konseyi Basın Ofisi de ÇKP Yönetiminin resmi belgesi niteliğindeki aynı yalanları içeren iddiaları geçtiğimiz yılın Temmuz ayında da Beyaz Kitap adı ile Pekin’de yayınlanmış ve tartışmalara sebep olmuştu.

“Türkiye Olarak Biz Etnik Ayırım Gözetmiyoruz”

a3haber.com.haber sitesinde 16 Şubat’ta yayınlanan bir haberde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 56.Münih Güvenlik Konferansının sonunda düzenlediği bir basın toplantısında bir Gazetecinin ÇKP Yönetiminin Uygur Türklerinin Türk olmadığı konusundaki sorusunu şöyle cevaplandırdığı açıklandı ;

Münih’te düzenlediği basın toplantısında gazecilerin sorularını cevaplandıran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yine bir soru üzerine Çin’de yaşayan Uygur Türkleri hakkında şu ifadeleri kullandı ve şöyle dedi ;

“Uygur Türklerinin de diğer tüm Çin vatandaşları gibi yaşamaya hakları var. En son Cenevre’de yapılan BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi toplantısında büyükelçimiz bu konudaki düşüncelerimizi açıkladı. Çin’in bize bir heyet göndermemiz konusunda bir daveti oldu. Biz bu konudaki beklentilerimizi hazırladık.

Biliyorsunuz Çin’den bize Uygur Türklerinin etnik olarak Türk olmadıkları bilgisi paylaşıldı. Ancak biz herhangi bir etnik ayrım gözetmiyoruz. Birinden terörist çıktı diye tüm Uygur Türklerinin terörist olmadığını sürekli dile getiriyor ve kendilerine de aktarıyoruz. Uygur Türkleri elbette Türk’tür. Biz onlara zorla Türkçe öğretmedik. Onlar bizden daha iyi Türkçe konuşuyorlar. Bu tip açıklamaları doğru bulmuyoruz.” dedi.

Hamit Göktürk paylaştı: 1 Temmuz 2020 Çarşamba
https://www.a3haber.com/2020/02/16/cavusoglundan-idlib-icin-ateskes-cagrisi/
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1352 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ