logo

trugen jacn

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU : UYGURLAR BARIŞ,HUZUR VE REFAH İÇİNDE YAŞAMALIDIR !

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TBMM.Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe teklifi görüşüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sunum konuşması sırasında Türk dış politikası ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile yok edilmeye çalışılan Uygur Türklerinin durumu ile ilgili olarak şunları söylediği bildirildi ; ” Biz T.C.devleti ve yönetimi olarak Uygur Türklerinin kendi öz vatanlarında barış,huzur ve refah içerisinde hayatlarını sürdürmelerini, insan haklarının gözetilmesi için uluslar arası platformlarda ve Çin makamları nezdinde sürekli gündemde tutuyoruz.” dedi.

Resmi Twitter'da görüntüle

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

TBMM.Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe teklifi görüşüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sunum konuşması sırasında Türk dış politikası ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile yok edilmeye çalışılan Uygur Türkleri ile olarak ” Biz T.C.devleti ve yönetimi olarak Uygur Türklerinin yaşamlarını kendi öz vatanlarında barış,huzur ve refah içerisinde hayatlarını sürdürmeleri , temel insan haklarının gözetilmesi, dini özgürlüklerinin ve kültürel kimliklerinin korunmasına önem veriyoruz. Bu konuları uluslararası platformlarda ve Çin makamları nezdinde gündemde tutuyoruz” diye konuştu.

Türkiye’den Çin’e Heyet Gidecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Çin’le ilişkilerin karşılıklı ziyaret ve temaslarla sürdürüldüğünü ifade ederek, “İhracatımızın çeşitlendirilmesi suretiyle ticaretimizin dengeli hale gelmesini hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde bölgeye bir ziyaret gerçekleştirilmesine yönelik plan bağlamında bunun modaliteleri ve kapsamına dair temas ve değerlendirmelerimiz sürüyor. Yani Çin’in de  daveti üzerine buradaki insan hakları ihlallerini incelemek üzere bir heyeti Çin’e göndereceğiz. Ama bu ziyaretin hedefine ulaşması gerekiyor, kimlerle görüşülecek hangi çalışmalar yapacak, kimlerden oluşacak. Çin tarafıyla bunun müzakeresini de sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Kırım’ın ilhakını tanımıyoruz, tanımayacağız’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirirken, “Rusya’yla ilişkilerimiz olumlu bir zeminde gelişmeye devam ediyor. İşbirliğinin ilerletilmesi için güçlü bir siyasi irade ve liderlerimiz arasında yakın diyalog var” dedi.

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu diyalog bölgesel bakımdan da önemli ve fark yaratıyor. Suriye’den Kırım’a, Kafkasya’dan Balkanlara pek çok konuda Rusya’yla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Başta Kırım olmak üzere anlaşamadığımız hususlar elbette var. Bu konularda diyalog yoluyla ortak payda bulmaya çalışıyor, işbirliğini hedefliyoruz. Bu yapıcı yaklaşımın meyvelerini de topluyoruz. En son Barış Pınarı Harekatı özelinde aldığımız sonuçlar en somut örnek. Rusya’ya yönelik bu stratejik bakışımızı sürdüreceğiz.”

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ülkenin doğusundaki duruma bu temelde bir çözüm bulunmasını desteklediklerini vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, “ Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımıyoruz, tanımayacağız. Kırım Tatarlarının durumunu iyileştirmeye yönelik desteğimizi de elbette sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz” dedi.

‘Kıbrıs konusunda sırf müzakere etmek için tekrar masaya oturmayacağız’

Çavuşoğlu, Yunanistan’la diyalog kanallarını açık tuttuklarını belirterek, son seçimlerde iktidara gelen, Kiryakos Miçotakis başkanlığındaki Yeni Demokrasi Partisi hükümetiyle sorunlu meseleleri ele almayı kolaylaştıracak olumlu gündem başlıklarına odaklanmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Milli dava Kıbrıs konusunda sırf müzakere etmek için tekrar masaya oturmayacağımızı sizler huzurunda vurgulamak isterim. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’nin Kıbrıs Adası’nın batısında ve kuzeyindeki deniz alanlarında meşru hak ve çıkarları bulunmaktadır. Ülkemiz bunları korumak için gerekli tedbirleri almıştır, almaya da devam edecektir. Hem kendi kıta sahanlığımızda kendi haklarımızı, hem de garantör ülke olduğumuz KKTC’nin haklarını korumaya devam edeceğiz.”

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/columnists/201911181040644708-cavusoglu-musul-ve-basra-baskonsolosluklarimizi-yeniden-aciyoruz/

Etiketler: » » » » » » »
Share
223 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ