logo

trugen jacn

ÇKP DİKTATORYASININ SIZDIRILAN “GİZLİ UYGUR SOYKIRIM BELGESİ “‘NDEN AYRINTILAR -2

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesinin ÇOK GİZLİ Gizlilik dereceli 403 sayfalık gizli belgesinin New York Times Gazetesine sızdırılarak yayınlanan ayrıntılarını sunmaya devam ediyoruz. Ayrıntılardan da anlaşılacağı üzere ÇKP.Merkez Komitesi üyeleri arasında Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’daki Çin baskı,zulüm,etnik asimilasyon ve Soykırım uygulamaları konusunda büyük anlaşmazlıklar olduğu açıkça görülmektedir. ÇKP Üst yönetimi içindeki bu anlaşmazlıkların giderilememesi üzerine Komite üyelerinden birisinin bunu sızdırarak ÇKP Genel sekreteri Xi’den intikam almak isteği tahmin ediliyor. Belgenin ayrıntılarında yer alan aşağıdaki hususlar bu görüşleri doğruluyor.

Sızdırılan 403 sayfalı ÇKP’nin ” Gizli Uygur Saykırım Belgesi”nin ayrıntılarında yer alan şu çok çarpıcı husus, Doğu Türkistan’in kadim ve önemli kentlerinden ve Uygurların çoğunlukla yaşadığı Yarkent’te geçmektedir.Gizli belge’de Yarkent ÇKP Genel Sekreteri Wang Yuncing kendi insiyatifi ile ÇKP Merkez Komitesinin emirlere aykırı olarak Toplama Kamplarında tutulanlardan 700 kişiyi tahliye ederek serbest bıraktığı belirtiliyor. Ancak,New Yok Times Gazetesinde bu konuda yapılan yorumda adı geçeen ÇKP Yerel Sekreterinin bu 700 Uygur’u insani duygu veya onlara acıma hissi ile değil,(yazıda Bu Çinli ÇKP Sekreteri şafkat duygusuna sahip bir melek olmadığı şeklinde ifade ediliyor) kendi icraatlerini görevli olduğu ve bizzat yönettiği Yarkent’te kendisini göstermek ve iyi bir ÇKP Yerel Sekereteri olduğunu kanıtlamak için yaptığı belirtiliyor.Bu Han Çinlisi ÇKP Yerel Sekreteri Wangg Yunucing bölge’de fakirliği azaltma ve sona erdirmek adı ile bir süredir yürütülen kampanya çerçevesinde bin 500 hane Uygur aileyi daha tamamlanmamış yeni inşa edilen evlere zorla yerleştirdiğini belirtiyor. Isıtma sistemi olmayan bu konutlarda Uygurların soğuktan hastalandıkları ve ısınmak için evlerde yaktıkları ateşten ve onun dumanından zehirlendikleri ve bunların bazılarının ise zehirlenme sonucu hayatlarını kaybettikleri belirtiliyor.

Sızdırılıp yayınlanan belgede bu Çinli Yerel Sekreter için şu bilgiler yer alıyor ; ” Yarkent’e işgücü olan bütün Uygur erkekler kamplara hepsedildikleri içinYerel Sekreter Wang, ÇKP’nın programındaki ekonomik hedeflere ulaşamamıştır. Bu nedenle bu yerel Genel sekreter ÇKP içinde terfi edememiş ve Yarkent’te kalarak görev yapması uygun görülmüştür. ÇKP’nın kendisine yüklediği ekonomik Programı yerine getiremeyen Sekreter Wang kendi geleceğinden endişelenerek Toplama Kamplarında hapiste tutulan 20 bin Uygur’un 1/3 olan 7 bin tutukluyu serbest bırakmıştır. Bu husus yayınlanan gizli belgede özellikle belirtilmiştir.

Bu Yerel Sekreter Wang’ın 7 bin tutukluyu serbest bırakma işini bazı Gazeteciler 1,5 milyarlık Çin toplumundan çıkan gerçek yönetici ve vicdan sahibi bir kahraman olarak tarif etmekten çekinmemişlerdir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

ABD’lı Türk Tarihi uzmanı James Milward bu konuda şunları belirtiyor ; ” Ben bu Yarkent kenti ÇKP Yerel Sekreterinin bir kahraman olduğu konusunda bir az şüpheliyim.Bu kişi ÇKP.yönetim sisteminnin bir halkası ve prçası.

Görüntünün olası içeriği: yazı

O,yıllardan beri Uygur bölgesinin güneyinde ÇKP Sömürge yönetiminin her dediğini itirazsiz yerine getiren ve bu baskı rejimini korumak için çalışan uzun yıllar ÇKP ‘ye hizmet eden etnik Bir Han Çinli’sidir. Bu Yerel ÇKP Yerel Sekreteri Wang’in 7 bin Uygur genci Toplama kamplarından serbest berbest bırakmasını ÇKP İşgal sisteminin bu lanetli ve kötü uygulaması hakkında geleceğinden endişe duyan ve bu baskı ve zulüm karşısında birazcık de olsa vicdan azabı duyan birisi olarak tarif edebiliriz. Ayrıca, Çin’in Uygurlara yönelik soykırım cinayetlerinde hiç olmazsa biraz realist düşünmüştür ,şeklinde değerlendirebiliriz.

Bu Yarkent Yerel Genel Sekreteri bu az da olsa vicdanı tutumundan dolayı Kasım 2018’de görevden alınmış ve akibeti hala bilinmemektedir.

Kaynak : Ekrem İlk’in sosyal medya sayfası( Uygurca Tercüme için kendisine teşekkürler)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
518 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ