logo

trugen jacn

TÜRK ADALETİ,HAZRET İÇİN ÇİN’İN DÜZMECE SUÇ DOSYASINA TAKİPSİZLİK KARARI VERDİ

T.C.Vatandaşı Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Fikir adamı, şair-yazar ,senarist ve filim yönetmen Mehmet Emin Hazret, Çin’in işgali altındaki ülkesinde yaşayan yakınları ve Milletine yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerini çarpıcı yazıları ile ifşa ettiği ve özgürlük ve bağımsızlığını yasal ve barışçıl yollarla savunduğu için Çinli işgalcılar bu çalışmalarından büyük rahatsızlık duydu. 2016’de kendisini aleyhine yalan, dolan, düzmece ve hayal mahsulü iftiralar içeren bir dosya hazırlayarak Türkiye’ye sundu. Çin ile imzalanan Adli işbirliği anlaşmaları gereği Çin’in düzmece suç dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca işleme kondu.Yapılan soruşturmalar sonucunda Mehmet Emin Hazret için HAKKINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI kararına vararak hükmü kendisine tebliği etti. Türk Adaleti böylece Çin’in atıl suçlamalarının yalan ve iftiralarının aslı ve esası olmadığını tescillemiş oldu.

Uygur Türkü Mehmet Emin Hazret'e soruşturma

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistanlı yazar ve yönetmen Mehmet Emin Hazret, Uygur Türkleri’nin yaşadığı Çin baskısını anlatması nedeniyle Türkiye’de soruşturma açıldı. Çin’in başvurusunu inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlik kararı verdi.

Uygur Türkü Mehmet Emin Hazret 1989 yılından beri Türkiye’de yaşıyor. Biri ödüllü 4 filmi bulunan Hazret 1990 yılından beri Türkiye vatandaşlığına da sahip.

b299153d-e91c-46d1-ad6f-280152dac17a.jpg

ÇİN TUTUKLANMASI İÇİN BASKI YAPIYOR

KARAR’ın edindiği bilgiye göre Türkçe yazılmış kitapları da bulunan Hazret, Çin hükümetinin hedefi durumunda. Doğu Türkistan’da yaşananları dünyaya anlatmaya çalışan yönetmen için Çin, Türkiye’ye tutuklanması amacıyla baskı yapıyor.

Türkiye vatandaşı olmasına rağmen Çin’in baskıları nedeniyle Hazret’e ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Yıllardır Türkiye’de yaşayan ödüllü yönetmen, hakkındaki Çin makamlarının başvurusunu inceleyen savcılık takipsizlik kararı verdi.

0418aeda-e9d2-426c-826c-e7d9d020a8ba.jpg

MEHMET EMİN HAZRET KİMİDİR ? 

1950 yılında, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Hoten Vilayetine bağlı Karakaş ilçesinde doğdu. Karakaş’ta toprak sahibi olan babası, işgalci Çin yönetimi tarafından “Halk Düşmanı” ilan edilerek işkence ile öldürüldü. Kendisi ve kardeşleri annelerinin himayesinde büyüdü. İlk, orta ve lise öğrenimini kendi memleketi olan Karakaş’ta tamamladı. Doğu Türkistan (Urumçi) Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden 1976’da mezun oldu. 1982-1983 yıllarında başkent Pekin’e giderek Pekin Sinema Üniversitesi senaryo bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

1982 yılı ‘Rena’nın Düğünu – Rena’nın Toyi’, 1984, ‘Nurnisa’,1988 ‘Bekârlar Ailesi – Boytaklar Ailesi’ filmlerini çekti ve bir kısmı ödüllü olan bu filmleri Uygur sinemasına kazandırdı. 1986 yılı temmuz ayında Çin’i temsilen Çekoslovakya’nın Karlovi-Varı film festivaline katıldı.

1976 – 1989 yılları arasında Çin’de yayınlanan çok sayıda hikaye, şiir, roman, araştırma yazılarının toplamı olan kitapları bulunmaktadır.

1989 yılında siyasî sebeplerle Çin’den ayrılmak zorunda kaldı ve Türkiye’ye sığınarak İstanbul’a yerleşti. 1989-1994 tarihleri arasında Zaman Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. 1992 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Doğu Türkistan Büyük Kurultayı Düzenleme Komitesi’nde yer aldı. Yapılan seçimlerde Doğu Türkistan Milli Kurultayı Yürütme Kurulu Başkanlığı’na seçildi. 1993-1996 yılları arasında Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

Mehmet Emin Hazret  Çince, Rusça ve Uygurca bütün Türk lehçelerini bilmektedir.

Mehmet Emin Hazret,  biri kız iki çocuk babasıdır.

Yayınlanmış eserleri

Doğu Türkistan Mektupları – 1993
İstiklal Mücadelesi  (Türkçe, Uygurca ve Kiril Alfabesi ile) – 1997
Benim  Sevgilim (Mining Aşikim) Uygurca Şiirler toplamı – 2004
Şiirler  ve Rubailer Uygurca Şiirler toplamı – 2004
Ejderhanın Korkusu: Türkiye – 2011

Share
398 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ