logo

trugen jacn

ÇİN, TÜRKİYE’DE EĞİTİM GÖREN UYGUR ÖĞRETMEN EKREM MEHMET’İ İŞKENCE İLE KATLETTİ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetimi’nin Yüksek Lisans öğrenimini Türkiye’de yapan ve daha sonra Doğu Türkistan’a dönerek Urumçi Pedogoji Enstitüsün’de Türkçe öğretmenliği yapan Ekrem Mehmet’ bir süre önce Türkiye’de öğrenim gördüğü suçlaması ile tutuklayarak bir Çin Tipi Toplama kampına hepsettiği ancak,öğretmen Ekrem Mehmet’in Kamptaki kötü muamele ve kendisine yapılan ağır işkenceler sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Türkçe öğretmeni Ekrem Mehmet’in arkadaşlarının sosyal medya paylaşımlarına göre Ekrem Mehmet aslen Doğu Türkistan’ın Turfan kentinde olup Lise öğreniminden sonra bölge genelinde yaplan sınavlarda üstün başarı kazanarak başkent Pekin’de yüksek öğrenim yapma hakkını elde etmiştir. Pekin’deki Merekezi Milletler Ünivirsitesi’nin Uygur dili ve edebiyatı bölümünü 2005 yılında başarı ile tamamlayarak mezun olmuştur. 2012 yılında Yüksek Lisans öğrenimi yapmak üzere Ankara’ya gelmiş ve Ankara Üniversitesi DTC.Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne kayıt olmuştur. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinid Türk dili ve edebiyatı bölümünü 2015 yılında tamamalayarak ülkesine dönmüş ve başkent Urumçi’deki bir Pedagoji Enstitüsü’nda Türkçe Öğretmeni olmuştur.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Türkiye’de Öğrenim Gördüğü İçin hapsedildi ve katledildi

Ancak geçtiğimiz yıllarda Çin’in toplu tutuklama kampanyasında Türkiye’de öğrenim gördüğü suçlaması ile tutuklyanarak bir Çin tipi Toplama kampına hapserilmiştir. Kamp’ta kendisine yapılan ağır işkencelere dayanamayanak hayatını kaybettiği beldirilmiştir.

Ekrem Mehmet’in Türkiye’de yaşayan Arkadaşları ve onu tanıyanlar Ekrem Mehmet’in çok başarılı bir öğrenci olduğunu eğitim öğretimini derece ile tamamladığını örnek davranışları ile herkes tarafından sevilip sayılan bir kişi olduğunu belirtiyorlar. Onun Uygur Türkçesinin yanında Çince ve ingilizce dillerini çok iyi bildiğini ifade ediyor.

Onu yakından tanıyan bir öğretmeninin ifadesine göre kendisinin Ankara Ün. DTC.Fakültesindeki Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2015 yılında Doğu Türkistan’a dönmek istediğini kendisine bildirdiğini,ancak kendisine Doğu Türkistan’daki genel durumun daha kötüye doğru gittiğini belirterek Türkiye’de kalmasını tavsiye ettiğini açıkladı. Ancak, Ekrem Mehmet’in Ailesinin kendisinin dönmesini istediğini özellikle Annesinin bu konuda çok ısrarçı olduğunu belirterek onu üzmemek için memlekete döneceğim dediğini de aktardı.

Çin'den Türk vatandaşı Doğu Türkistanlı Mevlüde'ye işkence gibi ...

Türkiye’de Öğrenim Gören Onlarca Öğrenci Çin Toplama Kamplarında Tutuklu veya Kayıp

Çin işgal yönetiminin verdiği pasaport ve yönetimin bilgisi dahilinde Ülkemize gelerek öğrenim gören ve daha sonra dönen onlarca öğrencinin tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına hapsedildiği biliniyor. İstanbul Ün.Sosyoloji bölümü Yüksek Lisans öğrencsi Muttalip Emin de 2013 yıl yazı talinde gittiğ memleketinde tutuklanarak hapsedilmişti.Daha sonra pasaportuna el konuarak kendisi Memleketi Hoten’e götürlerek hapsedilmişti.Üniversite yönetiminin Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu nezdinde yaptığı girişimlerden de her hangı br sonuz alınamamıştı.Muttalip Emin o tarihten beri kayıp durumdadır.

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, yakın çekim ve iç mekan

Geçüiğimiz haftalarda yine Mevlüde Hilal adlı bir Uygur Türkü Kız Öğrencinin tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına konulduğu bilgisi İstanbul’da yaşayan Ablası tarafından açıklanmıştı.Mevlüde Hilal Türkiye’de Yüksek Öğrenimini tamamlamış ve 2010 yılında devletimizce tanınan istisnai yollandan Vatandaşı olabilme imkanından yararlanarak T.C.Vatandaşı olmuş ve 2014 yılında Memleketi Gulca’ya dönerek evlenmişti.Onu tanıyanların ifadelerine göre kendilerine döndüğü için çok pişman olduğunu söylediği ifade edilmişti.Mevlüde Hilal’ın tutukululuk sorunu MHP Bursa sabık Milletvekili Orhan şen tarafndan gündeme getirilmiş ve resmi kurumlar nezdinde kendisinin kurtarılabilmesi ve Türkiye’ye gelebilmesi için girişim bşlatmıştı. Sayın Milletvekili Orhan Şen’in bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etmiştir.

Bursa Haber - Uygur Türkü öğrencilerden rektörlüğe teşekkür ziyareti

Türkiye’de öğrenim görerek Doğu Türkistan’a dönen onlarca öğrenci biliniyor.Bunların son zamanlarda ülke genelinde Müslüman Türklere yönelik etnik temizleme ve soykırım kampanyalarında tutuklandıkları ve Çin Tipi Nazi kamplarına hapsedildiği tahmin ediliyor. Bu tutuklulara işledikleri Suç olarak Türkiye’de öğrenim yapmaları gerekçe gösteriliyor.Çin işgal yönetimi Uygurları toptan soykırımla yok etmek ve kendi emperyalıst yayılma projesi olan Kuşak Yol insiytıfının önünde engel gördüğü Doğu Türkistan’in gerçek sahipleri olan Türkleri sebepler,gerekçeler ve bahanelerle tutuklayarak yok ediyor. BM.Başta demokrasi,ve insan haklarını önceleyen ve bu değerleri koruduklarını iddia eden devletlerin ve kurumların gözleri önünde Doğu Türkistan’da yaşayan Türkler bir bir kayboluyor.Binlerce katledilen masum Ekrem Mehmet gibi sessizce katlediliyor. İşgalci Çin bu insanlık dışı cinayetleri işlerken Türk-İslam dünyasının kayıtsızlığı ile uluslar arası toplmun suskunluğundan cesaret alarak bu cinayetlerinin şiddetin artırarak sürdürdüğü açık ve net olrak görülüyor. Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki bu insanlığa karşı cinayet suçu niteliğindeki bu etnik soykırım uygulamaları tüm insanlığın sorumlu olduğu bir insani sorun olarak tanımlanıyor.

Uygur Haberve Araştırma Merkezi(UYHAM) olarak İşgalci Çin’in daha hayatının baharında işkencelerle katlettiği Türkçe Öğretmeni Merhum Ekrem Mehmet’e Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyoruz.Acılı ailesine ve onun arkadaşlarına sabır ve başsağlığı ve sabırlar niyaz ediyoruz. Merhumun kabri nur,mekanı cennette olsuin.Amin.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
463 Kez Görüntülendi.