logo

trugen jacn

ÇİN,NAZİ KAMPLARINA HAPSETTİĞİ TÜRKLERİ TUVALET ENGEL VE YASAĞI İLE KATLEDİYOR

مەلۇم «تەربىيەلەش مەركىزى» نىڭ ئالدىدا پوستا تۇرۇۋاتقان ساقچىلار. 2017-يىلى 3-نويابىر، خوتەن.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan genelinde Nazi Almanya’sının ölüm kamplarını  örnek olarak  kurduğu   Çin Nazi Kamplarına kapattığı Müslüman Türkleri Tuvalet kısıtlaması ve yasağı ile topluca ölüme mahkum ettikleri açıklandı.
Özgür Asya radyosunda yer alan bilgilere göre ülke genelinde Okul,resmi daire,devlete ait işletme ve depoların sözde “Gizli Eğitim Merkezileri “ adı ile Çin Nazi Kamplarına dönüştürüldüğü,bu kamplarda insanların normal hayatlarını devam ettirebilecekleri tuvalet,banyo,yatakhane ve yemekhane gibi alt yapıların yeterli olmadığı bazılarında ise hiç bulunmadığ bu nedenle buraya kapatılan Müslüman Türklerin çeşitli hastalıklara yakalandıkları, hastalanan bu insanlar da tedavi edilmedikleri için  kısa sürede hayatlarını kaybettikleri ve toplu ölümlerin meydana geldiği bildirildi.
ÇKP-Faşist diktatöryasının Urumçi’ye özellikle  atadığı Çin Nazisi Çin Çüvenggou’nun  bir biri ardı sıra uygulamaya koyduğu  eenvaiçeşit Çin baskı, zulüm,işkenceler,asimilasyon ve soykorım uygulamaları ile Müslüman Türkleri bir an önce toptan yok etmeye yönelik icraatları devam ediyor.
Özgür Asya radyosuna konuşan Doğu Türkistan’da yaşamakta iken, Kazakistan Vatandaşlığına geçtikten sonra Doğu Türkistan’da kalan yakınlarını ziyaret için bu ülke’de bulunurken,tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına kapatılan ve daha sonra Kazakistan yönetiminin müdahalesi ile serbest bırakılan Kazak Türkü Ömürbek şunları söyledi ; “ Bu Çin Nazi Kamplarında kalan mahkumların en çok yakalandıkları hastalıkların başında Böbrek Yetemezliği,ve idrar yolu hastalıkları gelmektedir.Çünkü,bu Nazi Kamplarında mahkumların ihtiyacını karşılayacak tuvalet sayısı çok azdır. Benim yattığım Karamay şehrindeki Çin Nazi Kampında kalan 260-300 arasındaki kişi için mevcut tuvalet sayısı 8-10 arasında idi. Burada tutulan bizlere 4-6 saat arasında bir kez tuvalet izni veriliyordu. En insanlık dışı ve acımasız olanı  şudur ki ; burada kalan  tutuklular   ihtiyaç hissettiklerinde kendilerine  tuvalet izni verilmemesi idi. Bu nedenle burada kalan tutuklular çeşitli hastalıklara yakalanıyorlardı. Bu tuvalet engeli ve yasağı sebebiyle tutuklular böbrek yetmezliği ile  boşaltım organları ve  yolları hastalıklarına çabuk yakalanıyorlardı. Bu hastalıklara yakalanalara yeterli tıbbı müdahale ve tedavi uygulanmıyordu.Bu sebeple bir çokları kısa zamanda hayatlarını kaybedebiliyorlardı.
Beni şimdi Kazakistan’da tedavi eden Kazak doktorlar yakalandığım böbrek ve idrar yolları hastalıklarının zamanında tuvalet ihtiyacını gideremedğim ve uzun süre kendimi zorladığım için meydana geldiğini söylüyorlar.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, açık hava

Dr.Mehmet Emin Kargalık : Çin’in Tuvalet Yasağı  Türkleri aşağılama ve aynı zamanda bir İnsanlık ayıbı ve utanç verici bir durumdur.
Radyo’ya konuşan,ABD’de yaşayan bu hastalıklar konusunda Araştırmalar yapan Dr. Mehmet Emin Kargalık’ın bu konudaki görüşleri şöyle ; “ Çin’in Doğu Türkistan’da kurduğu Nazi Kampları bir insanlık  suçudur. Ayrıca, uygulanan Tuvalet yasağı de bir çeşit Türkleri aşağılama ve aynı zamanda bir İnsanlık ayıbı ve utanç verici bur durumdur. Bu fark edilmeyen Çin baskı ve zulümlerinin ifşa edilmesi Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulüm ve cinayetlerinin ifşa edilmesi ve Uygurların  çiğnenen  temel hak ve hukuklarının  anlatılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Normal ve sağlıklı bir insanın 4-6 saat ara ile küçük abdest ve 24 saatte bir büyük abdest yapması gerekir. Bu vakitlere riayet edilmediğinde vucütta zehirlenmeler ve  buna bağlı çeşitli hastalıklar oluşur. Böbrek yetmezliği ve çeşitli boşaltım yolu hastalıkları bunun sonucudur. Bu durum uzun süre devam ettirildiğinde ise, zehirlenmeler ve bunun sonucu olarak hayatını kaybetme riskı vardır. “şeklinde konuştu.

Share
2164 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ