logo

trugen jacn
23 Şubat 2015

ÇİN’İN YARKENT’TE 123 YAŞINDAKİ BİR UYGURU TUTUKLADIĞI BİLDİRİLİYOR

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’in Yarkent şehri İlişku ilçesinde 123 yaşındaki bir Müslüman Uygur’u İlişku olaylarının faili olduğu iddiası ile tutukladığı bilidiriliyor.
Sosyal medeya’da yer alan bilgilere göre geçen yılın 28 Temmuz tarihinde Yarkent’in İlişku kentinde işgal karşıtı gösteri ve halk ayaklanmasına katılan “Teröristleri evinde barındırdığı ve gizlediği” suçlaması ile tutukladıkları bildiriliyor. Ayrıca,hareket güçlüğü ve beslenme zorluğu çeken 123 yaşındaki Dedenin ayaklarına pranga vurulduğu söyleniyor. 123 Yaşındaki Turap Ahmet Dede’nin   bu kente bağlı Aral Yiza Tarım boyı kenti’nde oturduğu ve tarım ve hayvancılıkla uğraştığı  bilgisine yer veriliyor.

   Sosyal medya’da yer alan bilgilerde  123 yaşındaki Turap Ahmet Dede’nin  kimliği ve ailesi ve hayvanları ile birlikte olduğu bir fotoğraf yer almakta ancak, ne ile suçlandığı ve niçin ve ne zaman tutuklandığı belirtilmiyor.

       Hatırlanacağı üzere ; geçen yılın  28 Temmuz’unda Yarkent’in İlişku ilçesi ile Aral kentinin de içinde bulunduğu civar yerleşim yerlerinde büyük bir halk ayaklanması meydana gelmişti.Çin işgal Ordusu’nun ağır silahlar, Savaş uçak ve Helikopterleri ile İHA.ları de kullanarak yaptığı bombardıman sonucunda  3 köyü tamamen yerle bir etmişti. Bu 3 köyde oturan  3- 5 bin arasındaki sivil Uygur Köylülerin bu bombardımanlarda katledildiği  bilgisi Ebubekir Rahim adında bir UYgur genç hacker tarafından Çin’in sansür duvarı delinerek dış dünyaya duyurulumuştu.

    Çin işgal yönetimi  daha sonra  bu ayaklanmalarla ilgili olarak 159 kişinin öldüğünü ve yüzlerce kişinin yaralandığını iddia etmişti.

     Çin işgal yönetimi son günlerde  Nazi Almanyası’nda Faşist SS.özel  Birliklerinin  insanlık dışı baskı ve zulümlerinden daha beter  icraatlara imza atmakta.  Uygur Türklerine ve Müslümanlara karşı kin ve nefret duyguları aşılanarak eğitilen Han şövenizmi ile   beslenen  Faşist Katliamcı özel birlikleri Müslüman Uygurları acımasızca katletmekten çekinmemektedir. Nitekim,geçen 17 Şubat’ta Kaşgar’a bağlı Kargalık İlçesindeki bir Çin askeri operasyonunda 10 yaşındaki bir erkek Uygur Çocuğu babası ile birlikte yayılım ateşine tutularak yargısız infazla katledilmişti.

Resimde en üst sol köşedeki Çin kimlik belgesinde ( Cüzdanında) şu bilgiler yer almaktadır ;

Adı                : Turap Ahmet

Milliyeti       :  Uygur

Doğu Tarihi :  05.02.1892

Çin Kimilik No. :  653125189202xxx

Adresi : Yarkent  İlçesi  Aral  Köyü Tarımboyı kenti 2.gurup  No.55

Etiketler: » » » »

Share
1623 Kez Görüntülendi.