logo

trugen jacn

ÇİN, UYGUR TÜRKLERİNE “JİVKOV POLİTİKASI “UYGULUYOR

Arslan BULUT

Arslan BULUT@yenicaggazetesi.com.tr

Çin’de hükümetin yayınladığı bir raporda, Çin’in Şincan diye ismini değiştirdiği Doğu Türkistan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur halkının Türklerin soyundan geldiğini söylemenin yanlış olduğu ve zamanla Uygurların Türkçü ve İslamcı grupların “siyasi oyuncağı” haline geldiği iddia edildi.

Komünist Parti’ye bağlı Devlet Konseyi Bilgi Ajansı’nın yayınladığı belgede İslam dininin Arap İmparatorluğu tarafından yayılmış ve dayatılmış olduğu belirtilerek “dine dayalı yönetim ve dini aşırılık bir ihanettir ve karşı durulması gereken bir unsurdur” deniliyor.

Raporda ayrıca Şincan Bölgesi’nin 3’üncü yüzyılda kurulan Han Hanedanlığı’ndan beri Çin’in bir parçası olduğu, bölgede yaşayan insanlar ile etnik kültürün, uzun bir göç ve uyum süreci sonucu oluştuğu öne sürüldü.

20’nci yüzyılın sonunda benzer bir politikayı, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Bulgaristan Türklerine uygulamış, hatta bir kısmını Belene kampında işkenceden geçirmişti! Belene toplama kampı, devlet politikası olarak 1949’da kurulmuştu. Geçen yıl konuyla ilgili bir kitabı yayınlanan Bulgar yazar Borislav Skoçev‘e göre Belene kampında işkence edilerek öldürülen Türklerin ve diğer muhaliflerin sayısı hala belli değil ama bu rakam binlerle ifade ediliyor. Kampın bir cezaevine dönüştürüldüğü 1987 yılında da burada tutulan insan sayısı 5 bin civarındaydı.

Jivkov, Müslümanların ibadet etmelerini yasaklamış Türk ve Müslümanların isimlerini de zorla değiştirmişti.

Çin, adı Doğu Türkistan olan, Hunlar, Göktürkler ve Cengiz Han imparatorluklarının hâkim olduğu, yakın zamana kadar da Uygur Türklerinin çoğunluğu oluşturduğu kadim bir Türk toprağıdır. Uygurlar ise tarihte “Dokuz Oğuz” diye geçen Türk boylarıdır.

Türklerin, Arabistan’da doğan İslam dinini benimsemesi ise Çin devletini ve milletini hiç ilgilendirmez! 

Uygur Türkleri Müslüman olmasa, Çin, Doğu Türkistan’ın Çin toprağı olduğunu veya Uygurların Türk soyundan gelmediğini iddia etmeyecek miydi?

Çin, toplama kamplarına aldığı Uygur, Kazak ve diğer etnik azınlıklara sözde mesleki eğitim veriyor.

Nereden bakarsanız bakın, Çin devletinin yaptığı işin adı etnik temizliktir! Çin, katliam yoluna gidemiyor ama Doğu Türkistan nüfusunu eritmek için iğrenç yöntemlere başvurarak aynı sonucu elde etmeye çalışıyor.

***20’nci yüzyılın sonunda benzer bir politikayı, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Bulgaristan Türklerine uygulamış, hatta bir kısmını Belene kampında işkenceden geçirmişti! Belene toplama kampı, devlet politikası olarak 1949’da kurulmuştu. Geçen yıl konuyla ilgili bir kitabı yayınlanan Bulgar yazar Borislav Skoçev‘e göre Belene kampında işkence edilerek öldürülen Türklerin ve diğer muhaliflerin sayısı hala belli değil ama bu rakam binlerle ifade ediliyor. Kampın bir cezaevine dönüştürüldüğü 1987 yılında da burada tutulan insan sayısı 5 bin civarındaydı.

Jivkov, Müslümanların ibadet etmelerini yasaklamış Türk ve Müslümanların isimlerini de zorla değiştirmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
2149 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ