logo

trugen jacn

ÇİN’İN SOYKIRIMLARINA KAMPANYA BAŞLATAN KAZAK AKTİVİST BİLEŞOĞLU TUTUKLANDI

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kazakistan’ın Almatı kentinde, Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik baskılarına karşı kamu oyunu uyarmak ve Çin’in toplama kamplarında tutulan etnik Kazakların serbest bırakılması için kampanya yürüten tanınmış bir Kazak aktivist Serikcan Bileşoğlu Kazakistan yönetimince tutuklandığı bildirildi.

Leila Adilzhan (Leyla Adilcen) adlı bir Kazak Hanım The Associated Press’e telefonla verdiği bilgiye göre , Atajurt Kkazak İnsan Hakları Fedaileri Gurubu’na bağlıavukatlık grubu kocası Serikzhan Bilash’in tutuklandığını ve Kazakistan’ın başkenti Astana’ya götürüldüğünü söyledi.Kendisine bu bu bilgileri kocası Serikcan’ın bir polisin telefonunu kullanarak kendisine Pazar sabahı bildirdiğini söyledi.

Adilzhan, ayrıca “Beni aradığında çok şok oldum, tek bir kelime söyleyemedim Hükümetimizin onu Çin’e teslim edeceğinden çok endişe ediyorum .Serikcan’in Başkanlığını yaptığı Atajurt’un ofislerinin de Kazakistan Güvenlik güçlerince arandağı vee daha sonra da mühürlenerek kapatıldığını de belirtti.

Doğu Türkistan’da yaklaşık bir milyondan fazla Uygurun (WEE-gurs), Kazakların ve diğer etnik azınlıkların Çin’in Toplama Kamplarında gözaltında tutulması, komşu Kazakistan’da duyarlı bir konu olarak gündemini koruyor.

Atajurt İnsan Hakları Gurubu Çin’in Toplama kamplarında gözaltına alınanların akrabalarını destekledikleri için geçen yıl öne çıkmıştı. Bu gurup ayrıca batı ülkelerinin Büyükelçiliklere ve Birleşmiş Milletlere mektuplar yazarak konuyu gündemde tutuyor ve akrabalarının sevdiklerini arayan yüzlerce kişiyi himaye ederek sahipleniyor. Onlara tanıklık yaptırarak ifşa,şikayet ve anlattıklarını kamu oyu ile paylaşıyordu.

10 Mart Pazar günü bir videolu masaj yayınlayan Serikcan Bileşoğlu” kendisinin “etnik nefreti kışkırtmak” ile suçlandığını ve Astana polisi tarafından göz altında tutulduğunu söyledi.

Atajurt İnsan hakları Fedaileri Derneğinin avukatı olan Aiman ​​Umarova, Astana’da göz altında tutulan müvekkili Bilaşoğlu ile görüşmek ve kendisini savunmak ve temsil etmek üzere yola çıktığını söyledi ve bu göz altına alma olayının “ Tamamen siyasi bir Amaç( motive)”olarak nitelendirdi.

Umarova, ayrıca “Bilaşoğlu’nun Çin’in bölgedeki Toplama kamplarında tuttuğu Kazak halkına ve diğer Müslümanlara desteğiyle bağlantılı olduğu kesindir. Kazakistan Çin arasındaki ilişkileri bozmak istemiyor”dedi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı bu konudaki sorularını cevaplandırmaktan kaçınarak ” bu konuda yorumda bulunmanın daha erken olduğunju “de bildirdi. Bilaşoğlu’nun sosyal meedya’da yayınlanan mesajinda bu göz altı durumunun “geçici olabileceğini tahmin ettiğini ” mesajina eklediği bildirildi.

KAYNAK : https://apnews.com/6d00ed37fc9a4e29bf93c6ff75ce9aaf?fbclid

Share
444 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

bursa escort