logo

trugen jacn

ÇİN’İN “İPEK YOLU-BİR KUŞAK YOL ” PROJESİ VE ÇİNVİRÜSÜ COVİD-19 SALGINI

Furkan KAYA

Küresel virüs, küresel yıkım ve yeni dünyanın inşası. Buna bir de ABD’nin “Asya-Pasifik” politikası bağlamında bakalım. Elbette mesele “Yeni İpek Yolu” projesinin çökmesidir. Bu projenin düğüm noktası Türkiye ve İran’dır. Devam edelim..

Yeni İpek Yolu projesinde İran ve Türkiye en önemli kavşak noktasıdır. Proje kapsamında planlanan refahın ve malların dünya pazarına taşınmasında önemli bir geçiş güzergahı olan Türkiye ve İran ABD’nin hedefindedir. Projenin son varış terminali İtalya’nın kuzeyidir. Dikkat !

Yolun diğer güzergahı, Hazar denizinin kuzey kıyısından, Kafkasya bölgesi ve güneybatı Rusya’nın yakınından geçiyor ancak güney güzergahı, Yani İran, Çin’i Avrupa’ya ve Basra Körfezine bağladığı için hayati öneme sahip.

Fakat esas savaş Tahran ile Riyad arasında. Burada yeni bir jeopolitik Büyük oyundan bahsediliyor. Her iki ülke de Basra Körfezinden Akdeniz ve Arap denizine kadar uzanan alanda hakimiyet mücadelesi veriyor.

İsrail ile Suudiler arasında bir ittifak var. Bu ABD tarafından inşa edildi. Eğer İran’a savaş ilan edilirse, İran İsrail’e saldırmayacaktır. Bunun sebebi de İsrail-Rusya arasındaki anlaşmalardır. Rusya buna müsaade etmez.

Ayrıca Tahran, “Birleşik Şii Ordusu” kurma aşamasındaydı. Bu İran’ın Ortadoğu’da çatışmalarda siyasi ve askeri rolünü daha da genişletecekti. Ordu büyük oranda İranlı olmayan Şiilerden oluşacaktı. Bunun 3 merkezi olacak; Yemen, Irak ve Suriye.

  • Avrupa, en kötü durumda gerçekten kaos kıtası olacaktır, en iyi durumda ise karmaşıklığın kıtası. Bakalım içinde bulunduğumuz “MODERN ORTA ÇAĞ” dan nasıl çıkmayı başaracağız..
This image has an empty alt attribute; its file name is ETBOqXaXgAA_Hf5.jpg
Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ