logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULÜM VE SOYKIRIMI “SAVAŞÇI” DİZİSİNDE GÜNDEME GETİRİLDİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Senaryosunu sayın Süleyeman Çobanoğlu’nun yazdığı yönetmenliğini ise Osman Taşçı ve Şafak Bal’ın yaptığı ve yapımcılığını ise, Limon Filmin üstlendiği FOX Tv.’da yayınlanan ülkemizin sevilen “Savaşçı” dizisinin 85. bölümünde Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları gündeme getirildi. Çin’in soykırımlarından kaçarak Türkiye’mize sığınmak isteyen ve Çin zulmüne ait önemli belgeleri taşıyan Çolpan Emet önderliğindeki Doğu Türkistanlı Mücahit gurubun Türkiye’ye sokulmaması ve ellerindeki çok önemli kanıtların yok edilmesi için Çin Ajanları harekete geçiyor.Çin Ajanı kiraladığı uluslar arası terörist Markos’un para karşılığı yollarını kesmeye ve öldürmesini istiyor.Ancak, Çin’in bu alçakça niyetini haber alan Türk Özel Kuvvetler Komutanı Kutalmış Paşa, Turan Timi Komutanı Albay Kopuz’a Çin soykırımına ait çok önemli belgeleri taşıyan Doğu Türkistanlı gurubun her ne pahasına olursa olsun Türkiye’ye gelmesinin sağlanmasını,Çinli işgalcıların Doğu Türkistan’da açtıkları Nazi Kamplarında katlediilme tehdidi içinde olan Türklerin durumlarının dünyaya anlatılması gerektiğini emrediyor.

TURAN Timi Doğu Türkistan Mücahit Gurubu Katil Çin Ajanı ile Terörist Markos’un Elinden Kurtarıyor

Berk Oktay, Murat Serezli ve Sarp Levendoğlu’nun başrollerde olduğu dizinin 85. bölümünde Turan Timi, Doğu Türkistanlı bir grubu Türkiye’ye getirmeye çalışırken Markus, eline yeni bir koz geçiriyor… Kılıç Timi, Doğan’ı kaybetmekle karşı karşıya kalırken Turan Timi, Velid’in içinde olduğu aracın yolunu kesmiştir. Ancak gelişen beklenmedik olaylar Kopuz Albay ile Kutalmış Paşa dahil herkesi şaşkına çevirir.   Bu sırada karargâha Türkiye’ye doğru yola çıkan Doğu Türkistanlı bir gruptan haber alınamadığı bilgisi ulaşır. Kutalmış Paşa, Turan Timi’ni kafileyi bulup Türkiye’ye getirmesi için görevlendirir. Teğmen Çiğdem daha önceki bir çatışmada şehit düşen Nişanlısı Doğu Türkistanlı Kürşad Teğmen’in Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü anlatan anılarını hatırlıyor ve kendisinin de bu kurtarma operasyonuna katılmak istiyor ve bu isteği kabul ediliyor. Bu görevi, Çiğdem Teğmen üstlenecektir. Ama Sara’nın uluslararası bağlantılarından elde ettiği önemli bir bilgi, olayların seyrini değiştirecek ve Turan Timi’ni ortadan kaldırmak isteyen Markus’un eline büyük bir koz geçmesini sağlayacaktır.  Ancak gelişen beklenmedik olaylar Kopuz Albay ile Kutalmış Paşa dahil herkesi şaşkına çevirir

Teğmen Çiğdem Çin Ajanını Öldürüyor

Berk Oktay, Murat Serezli ve Sarp Levendoğlu’nun başrollerde olduğu dizinin yeni bölümünde Turan Timi, Doğu Türkistanlı bir grubu Türkiye’ye getirmeye çalışırken Markus, eline yeni bir koz geçiriyor… Kılıç Timi, Doğan’ı kaybetmekle karşı karşıya kalırken Turan Timi, Velid’in içinde olduğu aracın yolunu kesmiştir. Sonuçta Doğu Türkistanlı Mücahid gurubu Teğmen Çığdem’in komutasındaki Turan Timi Çolpan Emet’in derisinin altına sakladığı Çin soykırımına ait önemli bilgilerin yer aldığı çip ile birlikte salimen kurtararak Türkiye’ye getiriyorlar,Bu arada Teğmen Çiğdem şehit Nişanlısının Kardeşleri Doğu Türkistan Türklerinin soykırımcı katili Çin işgal yönetiminin Çinli Ajanını vurarak gebertiyor ve Nişanlısı Şehit Teğmen Kürşad’ın ruhunu bir parça olsun şad ediyor.

Doğu Türkistan Dramını de konu alan Savaşçı Dizisi Heyecan ve Sevinçle karşılanmıştır

Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde muhaceret hayatı yaşayan Doğu Türkistanlılar her hafta sonu Savaşçı dizisini büyük bir merakla izliyorlar.85.bölümde Doğu Türkistan’daki Çin soykırımının gündeme getirilmesi Doğu Türkistanlılar tarafından büyük bir heyecan ve sevinçle karşılanmıştır. Doğu Türkistanlılar dizinin çekilmesinde emeği geçen senaristinden yönetmenlerine yapımcısından dizide rol alan değerli sanatçılarına minnet ve şükran gözyaşlarını akıtarak ile dualar etmişlerdir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ekran

Savaşçı Dizisi Esaret Altındaki Türk illeri ile Doğu Türkistan’daki İnsanlık Dramının Türk ve Dünya Kamu Oyuna Anlatılmasında Çok Önemli Rol Oynamaktadır. Tibet davası de Holywood yapımı Red corner(Kırmızı Köşe) ve Tibet’te 7 yıl adlı filimler ile dünyanın gündemine oturmuştu ve Çin’in işgalindeki Tibet halkının özgürlük mücadelesinin uluslar arası toplumun bilgisine ulaşmasında önemli sonuçlar doğurmuştu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Sayın Süleyman Çobanoğlu’nun Savaşçı dizsisinin senaryosunu yazarken,özellikle Doğu Türkistan sorununa yer vermesi ileride Doğu Türkistan’daki bu insanlık dramının Türk Milletinin ve uluslar arası toplumun nezdindeki bilgisi ,algısı ve konumunu daha da güçlendirmesi umulmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, yazı ve açık hava

TEŞEKKÜR : Uygur Haber ve Araştırma Merkezi başta olmak üzere Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yaşayan Doğu Türkistanlılar Senarist Sayın Süleyman Çobanoğlu,Filmin Yapımcısı Sayın Hayri Bey,Yönetmenler Sayın Osman Taşçı ve Şafak Bal Beyefendiler.bir birlerinden değerli Sanatçılarımız ile Savaşçı dizisinin yapımında görevli bütün çok değerli Çalışanlarımıza en derin minnet şükranlarını sunarlar .Allah sizlerden razı olsun.Amin

Etiketler: » » » » » » »
Share
700 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ