logo

trugen jacn

ÇİN’İN CEHENNEME ÇEVİRDİĞİ DOĞU TÜRKİSTAN’DAN YÜKSELEN FERYATLAR – 5

1949’dan beri ÇKP-Faşist  yönetiminin işgali ve sömürgesi altında bulunan Doğu Türkistan’da Pekin’in Urumçi’ye özellikle yolladığı Çin Nazisi Çin Çuvenggou, baskı.,zulüm,işkence, soykırım ve insanlık dışı cinayetlerini pervasızca sürdürüyor.  Bu ülkenin tarihi sakinleri ve asil sahipleri arasında sinsice fitne fesat tohumları  salarak birleşmelerini ve kendilerine karşı geçmişte olduğu gibi   beraber karşı koymalarını önlemek için yıllardan beri Uygurlara yaptığı cinayetleri Kazak Türklerine pek uygulamayan İşgalci Çin geçen yıldan beri Kazak Türklerine karşı  da aynen Uygurlara olduğu gibi aynı baskı,zulüm ve etnik Çin cinayetlerine başladı. Aşağıdaki kısa video görüntüde kocası Çinli işgalcilerce  haksız ve hukuksuz olarak hapsedilen   bir Kazak Türkü   Ana’nın  feryadını  bilgilerine sunuyoruz.  (UYHAM)

Президенттен көмек сұраған оралман әйелдің зары жүректі езді…

Мадина Сакен paylaştı: 19 Nisan 2018 Perşembe

 

Benim adım, Tursunhan Abdurrahman kızı  1961 doğumluyum ve şu anda 57. yaşındayım.

Bizler ailece Doğu Türkistan’da yaşamakta iken,21.08.2009 tarihinde Kazakistan’a göç ederek Kaveytira bölgesine yerleştik.Eşim Tursun Bek 23.04.2017’de Doğu Türkistan’da kalan bazı işlerimizi halletmek,yakınlarımızı görmek ve yıllarca Çin’e  çalıştığı emeklerinin karşılığı olarak emekli olabilmek için bu ülkeye gitti. Ağustos ayında geri geldi. Bu seferinde hiçbir sorunla karşılaşmamıştı.   Bu yılın başlarında oradaki yakınlarımıza olan bazı borçlarını ödemek için gitti. Ancak, 21.01.2018 tarihinde Çin yönetimi kocam Tursun Bek’i hiçbir sebep göstermeden tutukladı. O tarihten beri kendisinden hiçbir haber alamıyoruz. Hayatta olup olmadığını dahi bilemiyoruz. Kara ormanda kaybolmuş gibiyim.

Aziz Kardeşlerim( Bavırlarım), Hürmetli Kazak il’im
Biz yaklaşık 10 yıl önce Kazakistan’ı öz vatanımız bilerek doğup büyüdüğümüz toprakları terk ettik. Mal mülkümüzü ve her şeyimizi bırakarak Kazakistan’a göç ederek yerleştik. Bizim feryadlarımıza lütfen kulak veriniz !   Bize yardım yardım ediniz !
Köp Muhterem Cumhurbaşkanım,
Benim eşimi Çin yönetimi tutukladığı için tek başıma yapayalnız  ortada kaldım. Çocuklarım yanımda değiller.Ben kaderime razıyım.Ama,Çin neden Doğu Türkistan’a giden Kazakları tutukluyor ve sebepsiz yere  hepsediyor ? Tutukladıkları bu insanların  suçları nedir ? Bu sorulara bir cevap verilmelidir.  Bu durumda olan sadece ve yalnız ben değilim. Benim gibi onlarca aile var.Onların da gözleri yaşlı ve istirap içindeler.  Bunlara yazık değil mi ? Bunların Kazakistan’da yaşayan aileleri,eşleri ve çocukları perişan durumdadırlar.
Hürmetli Cumhurbaşkanım
Göz yaşları içinde sizden özellikle rica ediyor ve yalvarıyorum.

Lütfen benim suçsuz yere hapsedilen eşim Tursun Bek ve onun durumunda Çin’in hapishanelerinde tutulan diğer Kazakların serbest bırakılması için bize lütfen yardım ediniz !

Çin Hükümeti  bizlere  sırf Kazakistan’ı vatan bilerek bu ülkeye göç ettiğimiz için kin besliyor, baskı uyguluyor ve böylesine zülmediyor.

Çinli yetkililer tutukladıkları insanlara da tutuklanma sebebini söylemiyorlar. Bunlara yazık değil  midir ?
Bizler kara ormanda kayıp olmuş gibi çok  zor ve çaresiz durumdayız.
Lütfen bizlere yardım ediniz !

Kaynak : Kazak Haber 

Share
2612 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ