logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DKİ TÜRK SOYKIRIMINA DESTEK OLMASI İÇİN TÜRKKİYE’Yİ ZORLUYOR

Doğu Türkistan’daki zulmü ‘terörle mücadele’ ve rehabilitasyon maskesiyle perdelemek isteyen Çin, bu vahşetine Türkiye’nin de destek olmasını istiyor. Çin Devlet Konseyi üyesi Wang Yi, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşmesinde “Türkiye startejik işbirliği istiyoruz” derken Önal’ın da “Çin’in terörle mücadelesi ve ulusal birlik çabalarını destekliyoruz” dediği iddia edildi.
Çin’den akılları zorlayan talep

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslümanı sudan gerekçelerle toplama kamplarında işkencelerden geçiren ve akıl almaz baskılar uygulayan Çin bu vahşetine Türkiye’den de destek istedi. Uluslararası haber ajansı Reuters’in haberine göre geçtiğimiz Perşembe günü Pekin’de Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşen Çin Devlet Konseyi Üyesi Wang Yi, Uygurlara karı yapılan baskı ve eporasyanların terörle mücadele çerçevesinde yapıldığını belirterek bu konuda Türkiye’den destek istedi.  Doğu Türkistan’daki vahşet konusunda ulusralarası arenada ‘endielerini getiren’ Türkiye ile çin arasında küçük çaplı bir kriz yaşanmıştı. 

Geçtiğimiz  Perşembe günü Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Çin Devlet Konseyi Üyesi Wang Yi ile Pekin’de yaptığı görüşmenin ardından Çin Dışışleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin Çin’le daima olumlu ilişki içinde olduğu belirtildi. Çin’in her zaman Türkiye’nin bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu belirterek, bölgede ulusal düzeni ve istikrarı sağlama çabalarını desteklediğini ifade etti. Açıklamada Wang’ın ‘’Türkiye’den Çin’in egemenlik haklarına saygı göstermesini ve  Çin’in Doğu Türkistan Bölgesi’ndeki radikal terörist gruplarıyla olan mücadelesinde stratejik işbirliği sağlamasını umuyoruz’’ ifadelerini kulllandığı bildirildi. Çin, Doğu Türkistan İslami Hareket’i adındaki grupla mücadele ettiğini öne sürerek, yılllardır bölgeye çeşitli operasyonlar düzenliyor. Ancak uluslararası gözlemci ve diplomatlar grubun varlığı ve faaliyetleri konusunda şüpheli.  

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Reuters’in haberinde Önal’ın da Türkiye’nin Çin’in ulusal birliği koruma çabalarını ve terörist gruplarla olan mücadelesini desteklediğini söylediği belirtiliyor.  

Pekin, Sincan’daki radikalleşme faaliyetlerini öne sürerek bölgede benzeri görülmemiş bir baskı politikası yürütüyor. Milyonlarca insan sakal bırakmak. selam vermek, Kur’an okumak, aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelere gitmek veya iletişime geçmek, helal gıda aramak gibi sebeplerle toplama kamplarına dolduruluyor. ABD, AB ve BM, Aff Örgütü, gibi devletler ve uluslararası kurumların hazırladığı raporlar ise Pekin’in bu uygulaması korku verici bir soykırım girişimi olarak vurgulanıyor.  
KAYNAK : https://www.karar.com/dunya-haberleri/cinden-akillari-zorlayan-talep-1214283

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1431 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ