logo

trugen jacn

ÇİN’DEN İNSANLIK DIŞI BİR ZULÜM DAHA : ANNELERİ HAPİSTE, ÇOCUKLARI İSE KAYIP !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM )

Çin işgal yönetimi, Urumçi’deki  Cüce Diktatörü  ve çomağı   Çin Irkçısı Faşist Çin Çuverggou’yu kullanarak Uygur Türklerine karşı baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarının  şiddetini arttırarak sürdürüyor. Tibet’teki insanlık dışı icraatları ile Tibet canisi olarak ünlenen  etnik Han  Irkçı- Faşisti Çin,DOğu Türkistan’daki bu insanlık dışı cinayetleri ile   ” Uygurların Canisi ve Katili ” ünvanını almaya da aday olarak  görülüyor.
Çinli işgalcıların insanlık dışı zulüm ve cinayetleri Uygur Türkü kadınlar ve onların masum  yavrularına  kadar uzanmış bulunuyor.Doğu Türkistan’ın adeta bir Çin Nazi Kampına dönüştürüldüğü günümüzde toplu tutuklamalardan hiçbir Müslüman Uygur Türkü’nün kurtulması mümkün görülmüyor. İşgalcı Çin’in bu en son cinayetlerine bir örnek geçtiğimiz günlerde başkent Urumçi’de yaşandığı bildiriliyor.
Özgür Asya radyosunda yer alan bilgilere göre Urumçi’nin Tengritag bölgesi Altunbulak Ticaret Merkezi’nde dükkan sahibi olan Kalbinur ve Şirinay Tohtı kız kardeşlerın geçtiğimiz ayın sonlarında tutuklandıkları,  ortada kalan 3-12 yaş arasındaki 4 çocuğunun ise,ortadan kaybolduğu belirtildi. Tutuklu Tohti Kardeşlerin yurt dışında yaşayan akrabaların radyoya yaptığı açıklamalara göre sahipsiz kalan ve ortadan kaybolan 4 kimsesiz çocuğun hayatından ciddi şekilde endişe ettiklerini açıkladıklarını de bildirdi.
Tohti Kardeşlerin 2000’lı yıllarda tekstil ticareti için Urumçi’nin Altunbulak Ticaret Merkezi’nde iş yeri açtıkları ve tekstil ticaretinin yanında Uygur Türklerine özgün sahne ,nişan ve düğün kıyafetleri tasarımı yaptıkları ve kendi tasarımları olar Uygur milli kıyafetlerin i imal ederek pazarladıkları belirtildi.

Urumçi'deki Türk Ticarek Merkezi Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Arzugül Hanım ; Kalbinur Tohtı Dindar  idi ve Hac ibadetini de Yerine Getirmişti.
Özgür Asya Radyosuna konuşan Çinli işgalcıların tutukladığı Kalbinur ve Şiriney Tohtı kardeşlerin yurt dışında yaşayan yakınlarından Arzugül Hanım 1970 doğumlu Kalbinur Tohti’nın çevresinde dindar bir hanım  olarak tanındığını kendisinin geçmişte 2 kez Hacca gittiğini belirterek şunları açıkladı ; “ Tohtı Kardeşlerden Kalbinur Hanım dindar bir hanımdı.Çocuklarının Sureyya,Sümeyye ve Yahya olan isimlerinin değiştirilmesi talep edilmişti.Ama o İşgal yönetiminin bu talebine uymadığı ,Suudi Arabistan’a 2 kez gittiği ve dini sohbet ve faaliyetlere katıldığı için için tutuklanmış olabileceğini tahmin ediyorum. Ayrıca,Hoten’in Kirye İlçesinden olan kocası Mehmet Salih de geçtiğimiz Ocak ayında kendisi ile birlikte tutuklanmıştı. Kardeşlerden Şirinay Tohtı ise,Çin Okullarında okumuştu.  Dini sohbet ve faaliyetlere de pek katılmazdı.Kocası vefat etmişti.Bunun üzerine ticarete atılmış ve perdelik kumaş ticareti yapıyordu.Kazancı iyi idi. Ablasının tutuklandığı haberini yurt dışına haber verdiği için tutuklanmış olabileceğini tahmin ediyorum. ”şeklinde konuştu.

İlgili resim

Tohti Ailesi Çin İşgal Polisinin Takibindeki Kara Listedeki Bir Aile
Yakını olan Tohtı ailesi hakkında bilgi veren Arzugül Hanım, ailenin yıllardan beri Çin işgal polisinin takibinde ve üzerinde  dikkatle durduğu  bir aile olduğunu ifade ederek şunları  ifade etti ; ” Ailenin en küçük kızı Tacigül Tohtı ve kocası Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi katliamından sonra tutuklanmıştı. Daha sonra Tacigül Tohti’nin cenazesi kimseye söylenmemesi şartı ile ailesine teslim edilmişti.Kendisinin Çinli işgalcılarca baskı ve ağır işkenceleri sonucu katledildiği biliniyor. Aile 05 Temmuz 2009 Urumçi katliamından sonra “Kara Liste^ye kayıt” edilmişti. Sürekli Polis gözetim ve kontrölünde olan bir aile idi.” Dedi

Tutuklanan Tohti Kardeşlerin Kaybolan Çocuklarından Endişe Ediyorum
Tohti Kardeşlerin yurt dışında yaşayan yakını Arzugül Hanıım tutuklanan Tohtı kardeşlerin sahipsiz ve ortada kalan 4 evladının akibetinden ciddi olarak endişe ettiğini belirterek şöyle konuştu ; “ Anneleri tutuklanınca zaten yetim olan 4 çocuk ortada kaldı ve daha sonra kayboldu. Şirinay Tohti’nin 12 yaşındaki kızı Zülale Gafur ile Kalbinur TOhtı’nın Sureyya(8 yaş) Sümeyye ( 6 yaş) ve oğlu 3 yaşındaki Yahya’nın nerede olduklarını ve akibetleri hakkında hiç bir  bilgi  bulunmuyor. Bunların akibetlerini ve nerede olduklarını sormak bile bir sorun.Çin işgal yönetimi soranları dahi tutukluyor ve bu yüzden ailenin Urumçi’deki yakınları tutuklanma korkusu ile onların akibetlerini soramoıyorlar. Bu çocukların Tohtı Kardeşlerin oturdukları yerleşim bölgesinde Kollektif Çocuk bakım Yurdunda olabileceğini tahmin ediyorum.Bu konudaki en büyük endişem ise,bu Müslüman Türk Çocuklarının bir Çinli olarak dönüştürülerek asimile edilmesi için etnik Çinli göçmen ailelere evlatlık olarak verilmesi ihtimalıdır, Sonuçta bu çocukların takdiri beni derinden düşündürüyor ve çok üzüyor.” şeklinde konuştu.

Share
2253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ