logo

trugen jacn
05 Temmuz 2014

ÇİN’DEN DEV TÜRKİYE PROJESİ : ŞİNCAN’DAN(URUMÇİ’DEN) İSTANBUL’A HIZLI TREN

İSTANBUL'A GELİYOR

Çin yönetimi Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nden Türkiye’ye uzanacak hızlı tren hattı için 150 milyar doları gözden çıkardı.

Çin’in en büyük lokomotif ve vagon üreticisi olan CSR’in başkanı Zhao Şiaoyang, Şincan’dan başlayacak 6 bin kilometre uzunluğundaki hızlı tren hattının Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Türkiye’ye uzanacağını söyledi.

China Daily gazetesine konuşan Zhao, toplam 150 milyar dolarlık yatırım gerektiren hattın 2020’da büyük ölçüde hizmete girebileceğini ve 2030’da bitirilebileceğini belirtti.

Söz konusu hattı ‘Yeni İpek Yolu’ şeklinde tanımlayan Zhao, seyir hızının yolcu trenleri için saatte 200 kilometre, yük trenleri için ise saatte 160 kilometre olacağını ifade etti.

Çinli uzmanların ‘Demir İpek Yolu’ diye tabir ettiği projeye Pekin yönetiminin büyük öncelik verdiği ve finansman konusunda eli açık davranmaya hazır olduğu biliniyor.

Ancak İstanbul üzerinden Avrupa’ya ulaşacak dev projenin hayata geçmesi için her şeyden önce Orta Asya ülkeleri arasında jeopolitik uzlaşma sağlanmasının şart olduğunu belirtiliyor. Bunun yanı sıra, projeyle ilgili sayısız mali ve teknik nitelikli sorunun aşılması gerekiyor.

DEMİRYOLU ÖNEM KAZANIYOR Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin, 4 trilyon doları aşan dış ticaretinin yaklaşık yarısını Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya’yla ülkeleriyle yapıyor. Fakat bu ticaret büyük oranda deniz yollarına bağımlı bulunuyor. Pekin yönetimi, özellikle ABD’nin de dahil olduğu deniz ihtilaflarının yarattığı potansiyel risk nedeniyle demiryolu projesine birinci derecede stratejik önem atfediyor.

Çin ile deniz komşuları olan Japonya, Filipinler ve Vietnam arasında sıcak çatışma riski içeren egemenlik sorunları bulunuyor ve bu sorunlar gün geçtikçe ciddileşiyor.

TÜRKİYE’DEKİ YHT HATLARI Türkiye’de şu an 212 kilometrelik Ankara-Konya ve 355 kilometrelik Eskişehir-Konya yüksek hızlı tren hatları hizmet veriyor. Ankara-İstanbul arasını 3.5 saate indirmesi planlanan hızlı tren hattının ise 11 Temmuz’da açılması bekleniyor. Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hattının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009’da hizmete açılmıştı.

Kaynak   :http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26746735.asp

Etiketler: »
Share
885 Kez Görüntülendi.