logo

trugen jacn
09 Mart 2014

ÇİN,BU KEZ Dr.TOHTI’NİN EŞİ GÜZELNUR HANIMI TEHDİT ETTİ.

   ilham-toxti-guzelnur-woeser.jpg

Hamit Göktürk

Çin yönetimi, 15 Ocak’ta Pekin’de tutukladığı ve  25 Şubat’ta “Bölücülük” ile suçladığı Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı’nın Eşi Güzelnur Hanımı de cezalandırmakla tehdit etti.

Güzelnur Hanım, 07 Mart Cuma günü, eşinin çalıştığı Pekin Merkezi Milletler Üniversitesinde  öğretim üyeleri  ve öğrencilerin katıldığı  özel bir toplantı  düzenlediğini Üniversite  yönetiminin,   Dr. Tohti hakkında konuşmamaları ve tartışma açmamaları konusunda katılımcıların uyarıldığını bildirdi. Yönetim, Güzelnur Hanımın de özellikle çağırıldığı bu toplantıda ismi zikredilmemekle birlikte, Dr. Tohti hakkında yabancı basına konuşmamasını  ve  görüşme taleplerini kabul etmemesini istedi. Bu ikaza aykırı davranış sergileyenlerin bunun sonuçlarından kendilerinin sorumlu olacakları tehdidinde  de bulunduklarını belirtti.

ABD.merkezli Hür Asya Radyosuna konuşan  Güzelnur Hanım,Üniversite yönetiminin ve Pekin Polisinin eşi için yaptığı  her girişim ve çalışmayı yakından izlediğini ve    kendisine çeşitli baskı ve tehditler yöneltildiğini bildirdi.Eşinin suçsuzluğunu ispat etmenin ve onun masumiyetini haykırmanın tek yolunun bağımsız medyadan yararlanmak  olduğunu açıklayan Güzelnur Hanım,eşinin aklanması ve bir an önce serbest bırakılması için elinden gelen bütün imkanları ve çabayı göstermekten hiçbir zaman çekinmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Pekin’deki evinin  Çin Devlet Devlet Güvenlik memurlarınca 24 saat güzetilmesinin sürdürüldüğünü,  evinin kapısında bekleyen Polislerin, ziyaretçilerin evine girmelerine izin vermediklerini,hatta Kocasının Çinli Avukatı Le Fang YİNG’in de geri çevrildiğini bildirdi.

Avukat Ying’ın Urumçı’de tutuklu bulunan eşi ile görüşmesine izin verilmediğini,geri dönmek zorunda kaldığını de belirten Güzelnur Hanım, eşi ile birlikte tutuklanan Uygur öğrenciler; Şöhret Tursun ve Ferhat Halmurat’in de aileleri ile görüşmesine  izin verilmediğini,ancak  onlara verilmek için getirilen giyim eşyalarının  Hapishane Yönetimince kabul edildiğini açıkladı.

Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri  Doç.Dr.İlham Tohtı’nın serbest bırakılması için uluslar arası düzeyde çabalar sürdürülüyor. Diaspora’da yaşayan Doğu Türkistanlılar sosyal medya aracılığı ile “İlham Tohtı’ye Hürriyet” imza kampanyasını sürdürmeye devam ediyorlar.

Etiketler: »

Share
1000 Kez Görüntülendi.