logo

trugen jacn

ÇİN NAZİ KAMPI’DA KALAN UYGUR : Xİ JİNGPİNG,EĞİTİM ADI İLE TÜRKLERİ CEZALANDIRIYOR (1)

Batı merkezli “The heglobeandmail.com” adlı bir yayın  Kuruluşunun   Asaya muhabiri Nathan Vanderklippe Pekin’de kaleme aldığı bir haber roportajinda Çin’in işgalı altındaki Doğu  Türkistan’da Çin Nazi Kampında aylarca tutulduktan sonra serbest bırakılan bir Uygur Kadın tutuklu- Eğitim merkezi eski Kursiyerinin  çarpıcı  anlatım ve sözlerine yer vermiştir.

Can güvenliği gerekçesi ile kimliği gizli tutulan bu  Uygur Kadın eski Çin Nazi Kampı Tutuklusu,  Doğu Türkistan’da günden güne sayıları artan Çin Nazi Kampları ile ilgili çok çarpıcı bilgiler vermektedir. Uygur Kadın Kursiyer ” Kendisini Dünyanın lideri olarak Kabul eden  Çin Devletbaşkanı Xi ile ilgili olarak ;” Xi,  yüz binlerce Müslüman Uygur,Kazak ile   ve  Eski tutukluları Eğitim  Merkezi diye adlandırılan bu Toplu Ceza Kamplarına  Kapatıyor. Çin,bu  yeniden eğitim merkezlerinde  eğitim adını kötüye kötüye kullanıyor ve insanları Eğitmek yerine onları cezalandırıyor.”  diye  anlatıyor
Çin yönetiminin Gözaltına alınanların birçoğunu,  ‘”Radikal eğilimleri Olduğu Şüphesi   ile ” tutuklayarak bu cezalandırma kamplarına atıyor. Bu insanların kafalarındaki  bu hatalı ve Aşırı fikirlerin  ” Mutlaka  açığa çıkarılması  ve Tedavi edilmesi gereken bir toplumsal ve  halk sağlığı krizi= Hastalığı ”  olarak gördüklerini iddia ediyor.  Çin’in  ” Yanlış, Hatalı Ve  aşırı Düşüncelere sahip olmalarından Şüphe ettikleri “bu insanlar ile Çin’in  kaba  ve aşırı  ve sert  baskı uygulamalarına maruz kalanların  tamamı ise  Müslüman Uygurlar ve Kazaklardır.” şeklinde ifade ediyor.

Bu Çarpıcı  raportaji Uyghurnet.org Okuyucuları için Türkçeye çevirerek aşağıda bilgilerinize sunmuş  bulunuyoruz. Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

 Etnik bir Uygur çocuk, 27 Haziran 2017’de, Çin’in batısındaki Uygur  (Sincan) eyaletinin Kaşgar’ın eski kentindeki evninin  kapısında bir  Motosikletli  Çin Polis devriyesini korku dolu gözleri ile izliyor. Tarihi Kaşgar kenti binlerce yıllık ve tarihi geçmişe sahip   Çin’in resmi rakamlarına göre  yaklaşık 10 milyon Müslüman Uygurlar için kadim bir  kültürel merkezi olarak kabul ediliyor.(Fotoğraf Kevin Prayer)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan’da Yüz binlerce Uygur, Nazi Kamplarında Tutuluyor

Çin’in batısındaki Uygurların kadim yurdu  Uygur  (Sincan) eyaletinde Çinli göreviler Siyasi Eğitim Merkezi adı verilen kamplarda tuttukları Uygurlara Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e, Komünist Parti’ye bağlılıklarını bildirmelerini ve yemin etmeleri gerektiğini  söylüyorlar.  Ayrıca onlardan Müslüman bir inançtan döndüklerini  kabul ve ikrar etmeleri  ve bunu yüksek sesle   tekrar etmeleri gerektiğine zorluyorlar. Bu kabul edilmez ve “Aptalca ” uygulamalar yeniden Eğitim adı altında kapsamlı bir siyasi eğitim  merkezlerinin bir parçası ve ÇKP.rejimine  sadakatın bir göstergesi olarak kabul ediliyor.
Uzmanlar ve Araştırmacılar Uygur bölgesi’ndeki bu Toplu Ceza Kamplarında yüz binlerce insanın tutulduklarını ve bu insanların Yeniden eğitim merkezleri olarak tanımlanan bu Çin tesislerine aylarca önce yerleştirilmiş olduğunu tahmin ediyorlar. Gözaltına alınanların birçoğu, Kamp yetkililerince “Radikal Eğilimli Kişiler “ olarak suçlanıyorlar ve bu insanları ciddi şekilde ele alınması gereken bir Kamu sağlığı krizi olarak gördüklerine ifade ederek zorla eğitim’e tabii tutulmaları gereken Kişiler olarak suçluyorlar. Yanlış ve Aşırı Düşüncelere Sanip Olmalarından Şüphelenildikleri için Aşırı ve sert muamelelere ve tutuklanma ve cezalandırma kampanyasına maruz kalanların tamamı Müslüman Uygurlar ve Kazaklardan oluşuyor.

 Başkan  Xİ, Doğu Türkistan’da Mao’nun Kültür Devrimini Yeniden Uyguluyor 
Çin Siyasi Eğitim Merkezleri adı verilen bu  merkezlerde tutulan insanlarla yapılan görüşmelerde , Xi’nin günümüz ÇKP. yönetiminin Mao Zedong günlerinden sonrası(Kültür Devrimi-1955-1976 arası) Çin’de hiç görmedikleri bir aşırı güç ve cezalandırma olduğunu ifade ediyorlar. Muhtemel aşırılık suçunu kişiselleştirme ve cezalandırma uygulamasını yöneten mevcut liderinin ÇKP.genel Sekreteri ve Çin’in mevcut Lideri Xi Jingping olduğu ise açık ve kesin olarak ortada. Çin’in, ne kadar hatalı olduğunu, mevcut hatalı düşünce ve uygulamalarını düzeltmek için hiçbir çaba göstermediği ve bu aşırılıkların uygulanması için gösterdiği çabalarda onun  tek yetkili kişi  olduğu ve bu kampların onun için çok önemli   olduğunu gösteriyor.

Çin Nazi Kamplarında  Siyasi Eğitim ve Zorla  Söyletilen Sloganlar

Geçtiğimiz son baharda bu kamplardan birisine  kapatılan ve daha sonra eğitildiğine kanaat getirildikten sonra serbest bırakılan  bir Uygur Kadın eski “Kursiyer”’in analattıkları bunlar. Bu Uygur eski Kadın Tutuklu Çin’in bu Kamplarda kalanlara sürekli siyasi ve ideolojik eğitim verildiğini ifade ediyor.Bu eğitimlerin içeriğinin ise,ÇKP.tüzüğü,Mo’nun öğretileri ve şimdiki Çin Lideri Xi’nin söz ve  ifadelerinin Çince olarak zorla ezbertilmesi  olarak açıklıyor. Ayrıca,her gün belirli periyodlarla   ÇKP. ve Ounun Kurucu Lideri Mao ile Başkan Şi’nin sözlerini  slogan şeklinde  her gün düzenli olarak bütün tutukluların  yüksek sesle tekrar etmeye zorlandıklarını ifade ediyor.

Yüksek Sesle Tekrarlanan Sloganların bazıları ise şöyle ;

  •  Xi Jinping harika ve Çok iyi bir Lider !
  • Çin Komünist Partisi çok iyi ve Tek ve  harika Bir Parti  !
  • Bana ve bütün Çin halkına Sadece Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve onun önderliğindeki Çin Komünist Partisinin  yardım edebileceğine kalben inanıyorum !
  • Ben bu önemli hususları anlamadığım ve öğrenmediğim için bu cezalandırılmayı hak ettim !
  • Bu Nedenle Bu Yeniden  Siyasi Eğitime tabi tutuluyorum !

şeklinde yüksek sesle tekrar ettiriliyor.

Kişisel güvenliğinin Koruması için The Globe ve Mail gibi yayın organları tarafından kimliği gizli tutulan ve  açık  adı de kullanılmayan eski  Uygur  Kadın tutuklu şunları söylüyor ; “ Tutulduğumuz kampta düzenli olarak kendi kendimizi eleştirmek için özel oturumları yapılıyordu. Kendi kendimizi eleştirdiğimiz konuların İçeriğinin bir kısmı kültürel konulardı. Eleştiri ve siyasi eğitimimiz esnasında “Ruhum ciddi hastalıklarla enfektelidir = Zehirlidir.”” Sözlerini dafalarca ve  yüksek sesle sürekli olarak tekrara zorlanıyorduk. Bize en çok acı ve istirap veren kabulü asala mümkün olmayan ve bizim de asla inanmadığımız  sloganlar  ise;

  • Allah (Tanrı ) yoktur. Tanrıya inanmam.
  • Ancak Komünist Partisine inanıyorum. ” şeklinde  idi.

Bu toplu Cezalandırma ve Siyasi eğitim Kampında tekrar ettirilen diğer sloganların içeriği ise daha açık ve net bir şekilde politikti. Her gün düzenli ve sürekli olarak yüksek sesle şunları haykırıyorduk ; “ BEN BİR AYRILIKÇI HAİNİM. BÖLÜCÜ VE AYRILIKÇI BİR TERÖRİSTİM !”


Siyasi Eğitim esnasında tekrarladığımız diğer sloganlar ise şöyle idi :

  • Ben “güçlü ülkemizin ve Yasalarımızın büyüklüğünü  görmeyen bir kör’üm.
  • ÇKP Genel Sekreteri ve Başkan Xi Jinping’e minnettar olmadığım için çok aptal bir insanım !” sloganlarını mütemadiyen tekrarlıyorduk.

Çin,  Bu Toplu Cezalandırma Kamplarının Varlığını kabul etmiyor ancak,İnkar de  Edemiyor 
Bir çok uluslar arası İnsan Hakları ve Hukuk Teşkilatları Çin hapishane benzeri bu Toplu Ccezalandırma merkezlerinde yüz binlerce Uygur ve Kazak Müslümanları gözaltına alarak bu kamplarda  yasalara aykırı olarak tuttğunu açııkladı ve  yayınladıkıları raporlar ile de tescil etmiş bulunuyor. Ancak,Çin yönetimi bu açıklamaları reddediyor  ve bu konudaki raporları ise kabul etmediğini söylüyor.Ancak, Çin Doğu Türkistan’daki bu  Siyasi Eğitim merkezi adındanı verdikleri bu Toplu Ceza Kamplarının varlığını de açık ve net bir şekilde inkar edemiyor. Bu durum ise,Çin yönetiminin bu Nazivarı Kampların varlığını kabul ettikleri anlamına geldiği ifade ediliyor.  (1,bölümün sonu.Devam edecek)

KAYANAK  : https://www.theglobeandmail.com/world/article-former-detainees-recount-abuse-in-chinese-re-education-centres/

Share
924 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ