logo

trugen jacn

KAMP MAĞDURU CELİLOVA : KAMPTA TECAVÜZDEN AKLINI YİTİREN TÜRK KIZLARIMIZ VAR!

Kazakistan Vatandaşı olarak gittiği Doğu Türkistan’da uzun süre Çin Nazi Kamplarına hapsedilen Uygur Türkü Gülbahar Celilova kampta gördüklerini Akit Tv.nda yayınlanan Vizyon programında anlattı. Celilova Çinli işgal polis,asker ve Gardiyanların sistematik taciz ve tecavüzüne uğrayan körpe Müslüman Türk Kızları için ” AKLINI YİTİREN KIZLARIMIZ VAR !” açıklamasında bulundu.

Gülbahar Celilova Doğu Türkistan'daki zulmü anlattı - SANAL BASIN

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Akit TV’de Halis özdemir’in sunumuyla yayınlanan “Vizyon” programında, Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik uyguladığ şiddet politikası, kamplarda bulunan koğuşlardan alınan görüntüyle, belgeli şekilde anlatıldı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik uyguladığı baskı gün geçtikçe şiddetini arttırıyor. Çin resmi makamlarından yapılan açıklamalarda “toplama kampı” iddialarının doğru olmadığı insanlara burada ‘eğitim’ verildiği ifade ediliyor.

Akit TV’de yayınlanan “Vizyon” programında konuyu gündeme taşıyan Halis Özdemir, Çin tarafından tutuklanıp toplama kampına gönderilen Gülbahar Jelilova’ya yaşananları sordu. Kamptan sızdırılan bir koğuş fotoğrafı üzerinden işlenen insanlık suçunu anlatan Jelilova tüyler ürperten ayrıntıları gündeme getirdi.

TUVALET KAPALI DEĞİL HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE HACET GİDERİLİYOR

20-30 metrekarelik koğuşlarda 40 kişinin esir tutulduğunu tuvalet ve banyo ihtiyaçlarının açık şekilde aynı oda içerisinde görüldüğünü ifade eden Jelilova, “Tuvalete giren çıkan hep birbirini görüyor namusumuzu koruyamıyoruz. Çeşmeden su akıtılmıyor bir kovanın içine doldurulan sudan herkes faydalanıyor su fazla kullanıldığı zaman kameradan görüp gfelip cezalandırıyorlar. Karanlık odaya, hücreye kapatıyorlar.” dedi.

Doğu Türkistan'da Olup Bitenler – Avrasya Bir Vakfı

“AKLINI YİTİREN KIZLARIMIZ VAR”

Esir kamplarındaki bu insanlık dışı tacize maruz kalan Doğu Türkistanlı genç kızlardan birçoğunun psikolojisinin bozulup delirdiğini dile getiren Gülbahar Jelilova, “Tuvalet kapalı olmadığı için odalar kokuyor ve insanlar o kokunun içinde oturmak zorunda kalıyor. Odada pencere yok hava girmiyor. İçerde oturan kişiler tuvalet ihtiyacını gideren kişileri izlemek zorunda kalıyor. Bu şartlarda yaşadığı için çok fazla aklını yitiren genç kızımız var.” diyerek Çin’in uyguladığı şiddet ve tacizi gözler önüne serdi.

Jelilova Çinli erkek askerlerin de koğuşa geldiğini kadınların giysilerini çıkartmalarını söyleyip spor adı altında çömelip kalkma hareketini yaptırdıklarını anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı.

Kaynak: Haber Vakti

Share
349 Kez Görüntülendi.