logo

trugen jacn
04 Temmuz 2014

ÇİN, MÜSLÜMAN UYGURLARA ODUCU YASAKLARKEN, TUNGANLARA ES GEÇİYOR.

beyjing-mesjit-namaz-uyghur.jpg

 Çin’de Serbestçe İbadet Edebilen Çinli Müslümanlar  (Pekin-2013  rfa.org)

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi, Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlara orucu yasaklayarak,oruç tutanların orucunu zorla açtırıp cezalandırırken, Çince konuşan Tungan’lara ( Hui= Çinli Müslümanlara ) her hangi bir müdahelede bulunmadığı bildiriliyor.
Çin işgal yönetimi Ramazan’dan haftalar önce Doğu Türkistan’da Okul,Hastane, kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan bütün personel’e oruç tutmayacakları ve Ramazan ayındaki dini faaliyetlere katılmayacakları yönünde Ramazan Taahhütnamesi(Ramazan Kapaletnamesi) imzalatıldığı biliniyor. Buna ait haberler daha önce Sitemizde yer almıştı.
Uzmanlar,Doğu Türkistan Müslümanlarının bu yılkı Ramazan ayını büyük siyasi ve sosyal baskılar, sıkıntı ve yasaklar la birlikte içinde karşıladığını, Çin işgal yönetiminin bölge’de şiddet ve sertlik temelli politikasının daha şiddetlenerek devam ettiğini bildiriyorlar.

unnamed
Hür Asya Radyosu İnternet Sitesinde yer alan bilgilere göre,Doğu Türkistan çapında emekliler dahil bütün devlet memurlarına yazı gönderilerek ve Tahhütname imzalatılarak Oruç tutmalarının ve Ramazan ayına özel dini faaliyetlere katılmalarının yasaklandığı bildiriliyor.

photo
1 Temmuz’da Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 91.yılını kutlama faaliyetleri kapsamında bütün Uygur ve Müslüman devlet memurlarının ve öğrenciler tertiplenen büyük yemekli toplantılara davet edildikleri ve oruç tutanların buralarda Oruçlarını bozdurdukları ifade ediliyor.
Gulca’ya bağlı Britala Radyo Televizyon Üniversitesi, Kaşgar Pedagoji Enstitüsü, Kaşgar Ve Karkaş Metreoloji idaresi ile Turfan Su işleri İdareleri ayrı ayrı yayınladıkları Genelgeler,İhtarnameler ve Tehditnamelerle kendi çalışan ve emekli tüm personelini Oruç tutmamaları ve Ramazan faaliyetlerine katılmamaları yolunda uyardıkları ve “Ramazan Ayı Taahhünameleri” imzalattırdıkları belirtiliyor.
Boritala Radyo Televizyon Üniversitesi İnternet Sitesinde yayınlanan şu ihtarname çok dikkat çekicidir ; “ Üniversitemizdeki bütün öğretim üyeleri,öğrenciler ve her sahada görevli tüm personelimizin Oruç Tutmalarına ve Ramazan Faaliyetlerine katılmalarına kesinlikle izin verilmeyecektir.Buna rağmen, gizli Oruç Tuttukları ve Ramazan Faaliyetlerine katılanlar tesbit edildiği takdirde,makamı ve kimliğine bakılmaksızın iş ve hizmet akitleri derhal feshedilecektir.”

Kaşgar Pedagoji Enstitüsü internet sitesinde yer alan bir yazıda Oruç yasakları , Okul Yönetiminin öğrencilere yaptığı bir Gamhorluk(Lütuf =Şafkat) olarak niteleniyor ve şöyle devam ediyor, “ İslam dininin Okulumuza ve Okul arkadaşlarımızın gündelik hayatına sinmemesi ve daha fazla etkili olması ve bizlerin anormal şekilde(Dini eğitim almayı veya dini yaşamayı anormal sayıyor.)yetişmemizi önlemek için okul yönetimi gerekli tedbirleri almıştır.Bunun için biz Okul yönetimine çok teşekkür ediyoruz.
Sabah saat 04’te(sahur’da) Okul yönetimi bütün yatakları aynı anda kontrol ederek kalak kişilerin(Gericilerin) sahur yemelerini önledi. Öğle vaktınde ise,Öğretmen ve öğrencileri aynı saatte Okul yemekhanesine toplayarak bol Etli ve Yumurtalı olarak hazırlanan Minfen(Bir çeşit Pilav) ve diğer yemekler neşe içinde birlik beraberlik ve huzur içinde ikram edildi. Öğle ve akşam yemeklerinde bütün öğrenciler yoklamaya tabi tutuldu ve kalakların oruç tutması önlendi. Koğuşların kapısına Nöbetçi dikilerek Yatakhaneye yemek sokulmaması temin edildi. Ramazan boyunca Okul’da mevcut Yemekhane ve Kantinler kapatılarak Ramazan’da kaçak Oruç tutanların yemek almaları önlendi. Alınan bu etkin tedbirler sayesinde Enstitümüzde Ramazan orucu ve diğer dini faaliyetlerin yapılmasının önüne geçildi. Okul yönetimimizin bu etkin önlemleri sayesinde Öğretmen ve öğrencilerin zararlı akımlardan dolayı zehirlenmemeleri sağlanmıştır.”
Doğu Türkistan’daki bu yasaklara karşılık,Çin’de yaşayan Çinli Müslümanlara ve Çin’de öğrenim gören Uygur öğrencilere Ramazan ayı ile ilgili her hangi bir kısıtlama ve yasaklama olmadığı bildiriliyor.
Hür Asya Radyosu Muhabirinin Ulaştığı ve Çin’deki bir önemli Üniversite’de öğrenim gören bir Uygur öğrenci şunları ifade etmiştir, “ Üniversite’de 100 civarında Uygur öğrenci eğitim görüyoruz. Bizler hepimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi Orucumuzu serbestçe tutabiliyoruz. Okul İdaresi Uygurlar ve diğer Müslüman öğrenciler için özel iftar ve Sahur yemekleri hazırlatıyor. Hatta bazı günler bu yemekler bedava ikram ediliyor.
Ayrı Radyo’ya konuşan Pekin, Şanghay ve Lencu gibi büyük Çin şehirlerinde öğrenim gören Uygur öğrenciler, geçen yıla kadar Ramazan ayında her hangi bir kısıtlama ve yasaklamaya rastlamadıklarını, bu yıl Okullar tatil olduğu için,bu konuda bilgileri olmadığını bildirildiler.

     Çin’in bu riyakar ve ikiyüzlü uygulaması, Bölge Sakinlerince ”Uygur Diyarında Yasaklanan, ancak Çin seddinin İçerisinde serbest bırakılan Ramazan Siyaseti “olarak nitelendiriliyor.

    Konunun uzmanları Çin’in bu riyakar ve iki yüzlü Politika uygulamasındaki asıl amacın,Çinli Müslümanların desteğini kazanmak ve onların dini ve siyasi  anlamda geçmişte az da olsa görüldüğü gibi   Müslüman Uygurlar  ile Müslümanlar Çinli Tunganlar arasına fitne sokmak ve Çin’de bütün Müslümanların birlik ve beraberliğini önlemek olduğu konusunda birleşiyorlar.

TEŞEKKÜR  : Bilgileri ve Resimleri temin eden Kardeşlerimize teşekkür ederim. Allah Taala  bu hizmetleri  için ecir ve sevaplarını arttırsın. Amin.

Kaynaklar:http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/din/ramizan-07032014144919.html

– Ozel bilgi kaynakları

Etiketler: » »

Share
1844 Kez Görüntülendi.