logo

trugen jacn

ÇİN LİDERİ Xİ’DEN TALİMAT : DOĞU TÜRKİSTAN’DA “DEMİRDEN KORUGAN” İNŞA EDİLECEK.

Çin Lideri Xi Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Komünist Çin’de iktidarda bulunan ÇKP.genel sekreteri ve ülkenin tek mutlak hakimi devlet Başkanı Xi Jingping bölgede ebedi istikrar ve güvenliğini sağlanabilimesi için “Doğu Türkistan’da Demirden Korugan” inşa edilmesi  talimatını verdiği açıklandı.
Özgür Asya radyosunda   yer alan  bilgilere göre Çin Lideri Xi geçtiğimiz haftalarda Pekin’de toplanan Genel Halk Kurultayı’nın yıllık topolantısı için Çin’in beşkentine gelen Sözde Uygur Özerk Bölgelesi Temsilcilerinin de katıldığı Kurultay komisyonuna katıldığı ve burada bir konuşma yaptığını açıkladı. ÇKP diktatörü Xi, Çin’in resmi Yeni Çin(Xinhua) haber ajansında de yer alan konuşmasında şunları söylediği açıkılandı ;

“Doğu Türkistan’ın Çin’in kuzey batısında yer alan ve özel bir stratejik  öneme sahip bir bölge dir.Bunun özelelikle belirtmek  ve vurgulamak istiyorum.  Çin Halk Cumhuriyeti devleti olarak günümüzde bu çok önemli stratejik bölge’de bir çok önemli sorunlarla karşı karşıya bulunmaktayız. Bu sorunların en önemlisi ve en başında geleni ise, “ Çok Özel Güvenlik Engeli ”’dir. Bu bölge’de bu engeli kaldırmak güvenlik ve istikrarı temin ederek onu sürekli devam ettirmek ve korumak her kademedeki  görevliler için  çok  önemli bir siyasi görevdir. Güvenlik ve istikrara ait bütün sorunları çok dikkatli bir şekilde, öncelikle ve ciddiyetle ele alınmalı ve derhal ve anında geciktirilmeksizin Uygun şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. “şeklinde  konuştu.

Sılahlar gölgesinde Urumçi, Doğu Türkistan halki tamamen sılahsız, atalarımızın binlerce senedir yanında taşıdığı geleneksel meyve çakısı bile yasaklandı, kasaplar ve lokantalarda biçak ve satırlar zincirle kilite bağlandı, yinede Doğu Türkistan halkından korkan Çin bütün Doğu Türkistan'ı adeta askeri garnizona çevirmiş durumdadır.Bölgede hiç bir direniş gösteren sılahlı örgüt Yok sadece ezilen mazlum Musulman halk var.Yüzbinleri aşan Çinli askeri yeterli bulmayan işgalci Çin sürekli asker yığıyor bölgeye.

Posted by Hidayetullah Oğuzhan on lunes, 13 de marzo de 2017

Öte yandan Çin devlet medyasında yer alan bilgilere göre Sözde Özerk Bölge Milletvekililerinin ilk kez katıldıkları Halk Kurultayının komisyon toplantısında ayrıca, Korla Armudu(Neşputu) İli elması ve diğer bölge’ye özel meyva ve benzeri tarım ürünlerinin daha iyi şekilde yetiştirilmesi için alınacak tedbirlerin de müzakere edildiği açıklandı.Komisyonda ayrıca, geçtiğimiz aylarda bölgeye atanan Tibet Canisi Hitayist  ÇKP.genel sekreteri Çin’in Çinililerle Uygur Türklerinin akraba olma politikası  ve  uygulamaları, Kaşgar Eyidgah Camiinin geçtiğimiz yıllarda bir bıçaklı suikast sonucu öldürülen ÇKP. yanlısı ve  kuklası imamı Cuma Tahir’in durumlarının de alındığı bildirildi. Ayrıca,  1950’lı yıllarda Hoten’in Kirye İlçesinden eşeği ile Çin’in Kurucu devlet başkanı Mao Zedong’i ziyaret için Pekin’e kadar giden  işgal destekçisi ve Çin yalakası Kurban Tulum’un ailesi ve evlatlarının durumlarının de  ele alındığı bildirildi. Komisyon’da başka hangi konuların ele alındığı konusunda ise, her hangi bir bilgi yer almıyor.

Dünya Uygur Kurultayı : Xi Uygurların Dramatik Durumunu göz ardı etmiştir.
Çin devlet başkanı Xi’nin Halk Kurultayı özel Komisyonuna katılan sözde özerk Bölge Temsilcileri ile yaptığı görüşme ve yaptığı konuşmalara tepki gösterdi. ÇKP.genel Sekreteri Xi’nin  komisyonda  hiç bir ciddi konuyu ele almadığını Uygur Türklerinin mevcut dramatik durumunun iyileştirilmesi hakkında hiç söz etmemesini eleştirdi ve kınadıklarını bildirdi.
Dünya Uygur Kurultayı Sözcüsü Dilşat Reşit yaptığı açıklama’da şunları ifade etti : “ Doğu Türkistan tarihi sakinleri ve esas sahipleri Uygurlar ile bölge’ye sonradan göç ettirilerek yerleştirilen etnik han Çinlisi göçmenler arasında Çin işgal yönetimince yaratılan ekonomik uçurum günden güne artmaktadır. Uygurlar işsiz bırakılmakta,açlığa ve yokluğa mahkum edilmektedir. Bugün Doğu Türkistan’da en önemli ve öncelikli mesele Uygurlar ile Çinliler arasında yaratılan adaletsiz ve yasalara aykırı ekonomik  dengesizlik ve eşitsizliktir. Uygurlar ile Çinliler arasındaki ekonomik farklılıklar,gelir dağılımındaki  adaletsizlikler  büyük bir sorundu. Ayrıca,devlet tarafından himaye edilen ve bu sayede zenginleşen Uygurlar ile  fakir Uygurlar  arasında de büyük bir uçurum yaratılmıştır. Bu  adaletsiz ve dengesiz  durum ise.sosyal ve toplumsal dokuyu bozmakta ve tahrip etmektedir. Uygurlar arasındaki işsizlik ve kendi bölgesinde zorla tutulması ve seyahet ve iş arama özgürlüklerinin engellenmesi ve aşırı güvenlik tedbirleri toplumu bunaltmıştır. Bu durum ise,Uygurların normal yaşantılarını ağır derecede zedelemektedir. Halk Kurultayı’nda ve Sözde Bölge Temesilcilerinin katıldıkları komisyonda asıl bu sorunlar ele alınmalı idi.Kurultay ve Komisyonlar Uygurlar için hiçbir olumlu çalışma yapmamıştır.”şeklinde değerlendirdi.

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
996 Kez Görüntülendi.