logo

trugen jacn
13 March 2019

KUKLA EYALET BAŞKANI ZAKİR “BÖLGEDE TOPLAMA KAMPI YOK,OLANLAR DA YATILI OKUL (!)”

Çin valisi: Eyaletimizde toplama kampı yok, onlar yatılı okul

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’de azınlıkların zorla tutulduğu ve ideolojik eğitiminden geçirildikleri iddia edilen batı eyaleti Xinjiang’da vali Shohrat Zakir, ABD’nin iddialarının kabul edilemez olduğunu belirterek, bölgede ‘toplama kampları’ değil sadece ‘yatılı okullar’ bulunduğunu söyledi.

Konuya ilişkim olarak uluslararası kamuoyundan ciddi tepkiler alan Çinli vali Zakir, bu kampların insanlara iş bulabilmeleri için uzmanlaşma eğitimi verdiğini; eylatinin Asya’da milyonlarca Uygur ve diğer Müslüman toplumların yaşadığı ülke ve bölgelere komşu olduğunu ifade etti.

Kamplardan birinin havadan görüntüsü

Uluslararası ve Çinli aktivistler bu kamplarda bir milyon kişinin iradeleri dışında tutulduğunu ve bunun radikal İslam ile mücadele kapsamında önleyici tedbir olarak uygulandığını ileri sürüyor.

ABD hükümeti hali hazırda Xinjiang yetkilileri ve Çin politbürosunun güçlü üyelerinden Komünist Parti’nin bölgede sorumlusu Chen Quanguo’ya karşı yaptırımlar getirdi.

Xinjiang Eyalet Başkanı  Şohret Zakir resimleri ile ilgili görsel sonucu

Vali Zakir: Şiddet eylemleri sona erdi

Zakir hükümetin eğitim programları uygulanmaya başlandığından bu yana tam iki yıl üç aydır hiç şiddet eylemi meydana gelmediğini aktarıyor.

Zakir şu ifadeleri kullandı: “Bazı uluslararası iddialara göre eyaletimde konsantrasyon kampları var. Bu iddialar tamamen fabrikasyondur ve olağanüstü düzeyde saçmadır. Bunlar esasen yatılı okullardır ve içerisinde olan tüm öğrencilerin özgür iradesi garanti altındadır.

KAYNAK : “https://tr.euronews.com/2019/03/12/cin-valisi-eyaletimizde-toplama-kampi-yok-onlar-yatili-okul?f

Etiketler: » » » » » » » »
Share
519 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ