logo

trugen jacn

İŞGALCI ÇİN ,İSTANBUL KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO EDİLDİ

vmw9peIMG_1769

Çin Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’da yaşanan katliamların 6’ıncı yıl dönümünde protesto gösterisi düzenledi. Konsolosluğun önüne Çin bayrağı bırakan grup, Çin bayraklarını yaktı.

istanbul_07

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin (Doğu Türkistan) başkenti Urumçi’de 5 Temmuz 2009’da meydana gelen katliamların yıl dönümü nedeniyle Haydar Aliyev Caddesi’nde toplandı. Cadde üzerinde slogan atan gruba sürücüler de korna çalarak destek verdi. Grup yürüyüşe başlamadan önce Doğu Türkistanlı bir kişi Çin bayrağını yaktı. Ardından ellerinde “Kızıl Çin Türkistan’dan Defol“, “Türkiye Uyuma Kardeşine Sahip Çık“ dövizleri taşıyan Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, İstanbul Alperen Ocakları ve İstanbul Ülkü Ocakları mensubu yaklaşık 700 kişi, sloganlar eşliğinde Çin Başkonsolosluğu önüne geldi. Bir süre başkonsolosluk önünde slogan atan grup, Çin’in 2009 yılında Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde gerçekleştirdiği katliamları protesto etti. Güvenlik güçlerinin eylem nedeniyle Tarabya’da Çin Konsolosluğu’nun bulunduğu sokağı bariyerlerle kapattığı görüldü. Bariyerler önünde toplanan gruptan bir kişinin bariyerlere tırmandığını gören diğer grup üyeleri hemen müdahale ederek şahsı aşağıya indirdi. Konsolosluk binası önünde sık sık tekbir getiren grup, daha sonra basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan, “Doğu Türkistan’daki yaklaşık 40 milyon insanımızın dini inanç ve ibadet ihtiyaçlarını tamamen düşmanca gerekçelerle yok sayan işgal yönetimi,’yasal olmayan dini faaliyetlere darbe sloganıyla evlerde yapılan Kur’an eğitimine yönelik şiddetli operasyonlar düzenlemektedir. Bu çerçevede yakaladıkları çocuklara el koyarak, ebeveynlerden uzaklaştırma, hocaların evlerini yıkma ve ağır hapis cezalarına çarpma gibi yollarla halkımızı caydırmaya çalışmaktadır. Hac ve umre ibadetleri ‘illegal dini faaliyet’ çerçevesinde yasaklanmıştır” dedi.

Çin’in devlet terörü uyguladığını belirten Hidayet, “Biz Doğu Türkistanlı teşkilatlar olarak Çin’in Doğu Türkistan’da sürdürmekte olduğu baskılar, tutuklamaları şiddetle lanetliyoruz. Ramazan ayının bu bereketli günlerinde Anadolu halkını da Doğu Türkistanlı kardeşleri için duaya ve harekete çağırıyoruz” diye konuştu.
İstanbul Alperen Ocakları Vakfı İl Başkanı Kürşat Mican ise yaşanan katliamlara dikkate çekerek, “Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri tüm dünya izliyor. Allah o canileri ıslah eylesin, ıslahları mümkün değilse perişan eylesin” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından grup, Çin bayrağını yaktı. Yanan bayrakların kısa sürede söndürülememesi üzerine arbede yaşandı. Grup, başkonsolosluk önüne siyah çelenk bırakarak sloganlar ve dualar eşliğinde olaysız bir şekilde tekrar Haydar Aliyev Caddesi’ne geldi. Caddeyi trafiğe kapatan grup, bir süre daha slogan attı. Bu sırada Doğu Türkistan bayrakları ile direğe tırmanan bir kişiye tezahüratlarla destek verildi. Yolu trafiğe açan grup, ardından olaysız şekilde dağıldı.

TUGAY SADAY

http://www.iha.com.tr/haber-cin-konsoloslugu-onunde-urumci-protestosu-476759/

Etiketler: » » » » »
Share
1278 Kez Görüntülendi.