logo

trugen jacn

ÇİN KENDİ YETİŞTİRMESİ İŞBİRLİKÇİ HAİN NUR BEKRİ’Yİ DE TOPLAMA KAMPINA HAPSETTİ

İşgalci Çin kendi yetiştirdiği ve yıllarca kullandığı “ adı Türkçe olan Çin malı Türkleri” de yemeye başladı: Kukla Sözde Bölge Başkanı Nur Bekri’ de suçlanarak tutuklandı ve Toplama kampına hapsedildi.

İşgalci Çin kendi yetiştirdiği “Çin malı Türkleri” de yemeye başladı: Nur Bekri’ye dava

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İşgalci Çin’in baskı ve zulmü artık i kadar büyüdü ki, kendi yetiştirdikleri “Çin malı Türkleri” de kapsamaya başladı. İşgalci Çin, Doğu Türkistan’ın eski kukla valisi Nur Bekri aleyhine dava açılacağını duyurdu.

Bekri, Doğu Türkistan valiliğini yürüttüğü dönemde yolsuzluğa bulaşmakla suçlanıyor. Yargılama gerekçelerinde, 2008-2014 yılları arasında rüşvet almak ve görevini kötüye kullanmakla eskort bayan birlikte; hakkında yürütülen soruşturmada adaleti yanıltma ve doğruyu söylememe iddiaları sıralanıyor.

Çin Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu, Bekri’yi aynı soruşturma kapsamında nüfuzunu kullanarak servetini genişletmek ve aile üyelerine imtiyaz sağlamakla itham ediyor.

“Nüfuzunu şahsi çıkarları için kullandı”

Komisyondan yapılan açıklamada, “Ahlaki açıdan yozlaşmış ve savurgan bir hayat süren Bekri, aynı zamanda gücünü cinsel amaçlar için de kullandı.” denildi.

Geçen aralık ayına kadar Ulusal Enerji İdaresi Direktörü olan 57 yaşındaki siyasetçi, yargılama kararına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Eski vali hakkında, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) disiplin kurallarını ve kanunlarını ihlal etme suçundan geçtiğimiz eylül ayında soruşturma açılmış ve gözaltına alınmıştı.

Müslüman azınlıkların özgürlüklerini kısıtlayan politikaları savunduğu bilinen Bekri’nin vali olduğu dönemde çıkan etnik çatışmalarda en az 200 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak : http://habernida.com/isgalci-cin-kendi-yetistirdigi-cin-mali-turkleri-de-yemeye-basladi-nur-bekriye-dava/?fbclid=IwAR3EZVi2

http://habernida.com/isgalci-cin-kendi-yetistirdigi-cin-mali-turkleri-de-yemeye-basladi-nur-bekriye-dava/?fbclid=IwAR3EZVi2

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ