logo

trugen jacn

ÇİN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ARKADAŞIM KAŞGARLI NİLÜFER’İN TRAJİK ÖLÜMÜ

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Serwi Huseyin dahil, ayakta duran insanlar

Servi HÜSEYİN

Ana yurdum Doğu Türkistan’daki ÇKP işgal yönetiminin acımasız ve zalim doğum kontrol politikası kurbanı olarak ölen arkadaşım Nilüfer Kaşgar’ da çekilen bu fotoğrafta benimle. Her zaman olduğu gibi sarı yelekli gülüşünü giyiyordu ve çiçek tutan doğum günü kızıydım. Bugün onun için bir kez daha yas tuttum….
ABD ‘ de birçok büyük medya kuruluşu Uygurlar ‘ da doğum kontrolü kovuşturması hakkında rapor veriyor, bu bana bu zalimliğin kurbanı lise arkadaşım Nilüfer ‘ in Kaşgar ‘ daki trajik sonunu hatırlattı. 10 yıl önce ABD ‘ye taşındığımda Kashgar’ daki üçüncü oğlu için hamile bırakıldı. Kashgar şehrinde halk sağlığı bölümünde çalışıyordu. ABD ‘ye gidişimden önce Urumçi’ de tanışmıştık. Hamileliğiyle ilgili güzel haberi bana anlattı ve endişesini de benimle paylaştı. ′′ Patronuma hasta izni alablmek için bir belge vereceğim, hamileliğimi onlardan saklayacağım, yoksa üçüncü çocuğum Uygurlar için iki çocuk planının dışında ve işimi kaybedeceğim ′′ dedi. Ayrıca ′′ Daha sonra arka kapıdan (rüşvet), çocuğumu tek çocuğu olan kız kardeşimin konutuna (adına) kaydedeceğim ′′ dedi. Ona her şeyin düzeleceğini söylediğimi ve kocaman ayı sarılmalarımla tebrik ettiğimi hatırlıyorum . ABD ‘ ye geldikten sonra telefonunu değiştirdiği için onu arayamadım. Bir yıl sonra Houston ‘da Nilufer’ ın tanıdığıyla karşılaştım. Arkadaşlarımızın isimlerini zikrederek birbirimizi tanımaya başladık ve Nilüfer ‘ in adını andım en iyi arkadaşımdan biri olduğunu söyleyerek. Nilufer ‘ ın tanıdığı bana beni çok üzen ve rahatsız eden çok trajik bir hikaye anlattı.

Hikaye şu şekilde devam ediyor: Nilufer üçüncü çocuğunun doğumunu hükümetten gizlemek için Çinlilerin yönettiği özel bir işletme hastanesine gitti. Devlet hastanelerinde doğum yapmanın onu devlet yetkililerine rapor edilme riskine sokabileceğinden korkuyordu. Önceki iki oğluyla sezaryen prosedürünün geçmiş tıbbi kayıt cihazları nedeniyle. Ayrıca bu kez tekrar sezaryen yapması gerekiyordu. Kocasına veda ederek ameliyathaneye gitti, ancak yeni doğan oğlunu teslim eden hemşire kocaya Nilüfer ‘ in vefat ettiğini söyledi. Kocasına ′′ İki kez sezaryen prosedürü nedeniyle Niluer ‘ in rahim duvarı çok incelenmiş ve ameliyat sırasında çok fazla kanamaya neden olmuş ′′ dediler. ′′ Özel hastaneyiz, yeterli kan plazma kaynağımız yok ′′ dediler. Hastalarımız için.” Nilüfer ‘in tanıdığı da bana ′′ kocası karısını öldürdüğü için hastaneye dava açmaya çalıştı ama girişimleri başarısız oldu ′′ dedi. Bunu duyduktan sonra Nilüfer’ in tanıdıklarına ′′ Yanılmış olmalısın ′′ dedim. , bu da başka bir Nilufer olabilir, arkadaşım olmayan.” Urumqi ‘ de birbirimize sarıldığımızdan beri en iyi arkadaşım bir yıldan biraz fazla zaman sonra öldüğünü inkar etmek istedim. Ne kadar üzücü, arkadaşımın gerçekten Çin ‘ in doğum kontrol politikasının ve masum insanların hayatları pahasına para kazanmayı amaçlayan Çin özel hastanesinin kurbanı olduğunu kolayca teyit ettik. Hatırlıyorum, aylarca gece yarısı onu düşünerek uyandım. Nazik gülümsemesiyle yüzü uzun süre gözlerin önünde durdu. Gerçekten de CCP ‘ nin doğum kontrol politikasının kurbanlarından biri!
Daha sonra bu trajediyi Kashgar ‘ daki birden fazla arkadaşımdan onayladım ve kendimi aldatmama rağmen hiç şüphe kalmadı.
Hatırlıyorum, kocamın teyzesi köy yetkilisinin hamile bayanları kamyona bindirip Aksu ‘ daki kaldırmak için köy kliniğine götürdüğünü çok anlattı. ′′ Kadınlardan bazıları yedi sekiz aylıktan daha fazla hamile ′′ dedi. Ayrıca kürtajdan geçen kadınların da hamile kalmasın diye tubal davasından geçtiğini söyledi.” Ne zaman Kocamın teyzesi bana CCP ‘ nin zalim doğum kontrol politikasının kurbanlarından bahsediyordu, en iyi arkadaşımın oğlunu devletten saklamak için gerçekten öleceğini bilmiyordum. Daha sonra kendilerini zorla kürtajda sınırlandırmayacaklarını ve savcılıklarını aşırıya kaçacaklarını bilemezdim: ulusumu Nazi tarzı toplama kampı hapishanelerine koyup zorla işçi fabrikalarında organ toplama işi veya özgür köleler için kullanacaklarını bilmiyordum.
Nilufer her zaman kalbime yakın durur…. Arkadaşlığımıza benden daha çok değer verdi. O Şangay ‘daydı ve ben Urumqi’ deydim meslektaşlık yıllarımız boyunca ve birbirimize hep yazdık. İkimizin arasında çok daha fazla yazı yazan oydu. Evlendikten sonra ikimizin arasında daha fazla arayan oydu. Üzgün veya mutlu ne olursa olsun hayatındaki her şeyi paylaşmaya istekli olan oydu. İkimiz arasındaki arkadaşlığın gücüne güvenen oydu…. Kalbimde çok fazla sıcaklık bırakan yetişkinliğe çocukluk arkadaşımdı. Bugün bile Çinliler ‘ in özel işlettiği küçük hastanenin soğuk cerrahi yatağında vefat ettiğine inanmak benim için zor. Nilüfer ‘i ilk önce o küçük hastaneyi seçtiği için suçladığımı hatırlıyorum çünkü bu tip hastanelerin kesinlikle yetenekleri, ekipmanları veya Nilufer’ in son dakikalarında çaresizce ihtiyacı olan kan plazması yok. Ama bugün kimi suçlayacağımı biliyorum….
Evet, kabul ediyorum bu gece onun tatlı gülen yüzüne bakarken derinden musallat oldum…  

Kaynak : Servi Hüseyin’in sosyal medya hesabı

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
363 Kez Görüntülendi.