logo

trugen jacn
19 Eylül 2014

ÇİN, DÖRT MÜSLÜMAN UYGUR’U DAHA MAHKUM ETTİ.

uygur

     
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Çin yönetimi, Tayland sınırındaki Yunnen eyaletinde 4 Müslüman Uygur’u “Terör Şüphelisi – Teşebbüs etme ” suçlaması ile 10-14 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırdığını açıkladı. Uygurların bu eyalet’e bağlı Huangli şehri Halk Mahkemesi tarafından yargılanarak suçlu bulunduğu ve mahkum edildiği bildirildi.
Yunnen Eyaleti Çin’in güneyinde Tayland sınırında yer alan bir bölge olup, insan kaçakçılığı, uyuşturucu başta her türlü yasadışı kaçakçılık faaliyetlerinin merkezi olarak biliniyor. Doğu Türkistan’daki ekonomik soykırım nedeniyle birkaç bin civarında Müslüman Uygur Türkü’nün bu bölge’ye göç ederek yaşamak zorunda kaldıkları ifade ediliyor. Burada Müslüman Uygurların uyuşturucu kaçakçılığı işinde taşıyıcı ve aracı olarak kullanıldığı ve bu kaçakçılığın Çin yönetimince teşvik edildiği ve yönetim’deki yüksek düzeyli Bürokratların Çin mafyası ile birlikte bu işten pay aldığı ileri sürülüyor.
Geçen Mart ayında gerçekleştirilen Kunming Tren İstasyonu intihar saldırısı de bu eyalette meydana gelmişti.Geçen hafta de Kunming Halk Mahkemesi intihar salıdırısı ile ilgili olduğu iddiası ile 4 Müslüman Uygur’u daha idam ve ömür boyu hapis cezalarına çarptırmıştı.
Uygur İnsan Hakları Savunucusu Dr.İlham Tohtı’nın mahkemesinin yapıldığı esnada Çin’in bu tür yeni cezalandırma yöntemlerine başvurması dikkatı çekiyor ve Uygurlara yeni bir tehdit ve gözdağı olarak yorumlanıyor.

Kaynak : Rueters – trt.net.tr.

Etiketler: » »
Share
1123 Kez Görüntülendi.