logo

trugen jacn

ÇİN, D.TÜRKİSTAN’DA NAZİ KAMPLARINA KAPATTIĞI UYGURLARI KATLETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

كوچىدا پوستا تۇرۇۋاتقان خىتاي قوراللىق ئەسكەرلىرى ۋە ئاپتوموبىللىرى. 2014-يىلى 4-ئاۋغۇست، قەشقەر.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin 2017 yılının başlarında itibaren bütün Doğu Türkistan genelinde yaygınlaştrıdığı Çin Nazi Kamplarına haksız hukusuz olarak kapattığı Uygur gençlerini katletmeyi sürdürüyor..
İşgalçı ÇKP-Faşist yönetiminin son kurbanı bu kez Gulca’nın Bayanday kenti’nde oturan 2 çocuk babası 34 yaşındaki Aşçı Abdulgaffar Abdulcabbar olduğu açıklandı.
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre Gulca ‘nın Bayanday 2. Kent sakini Abdulgaffar 2017 yılının Hazirana ayında Çin işgal polislerince tutuklanmış ve Gulca Maliye Okulu’nda tesis edilen “Kapalı Eğitim Merkezi’^adı verilen kampa ne kapatılmıştır. Kendisi Kasım ayında kampta rahatsızlanmış ve tedavi için hastaneye kaldırılmıştır.Ancak, Aralık ayının sonlarında burada hayatını kaybettiği bildirildi. 34 yaşındaki Abdulgaffar’ın ölüm nedeni hakkında her hangi bir açıklamaa yapmılmadığı  bildirildi.
Radyo’nun uluştığı Bayanday kenti sakinlerinden biri Çin Nazi Kamplarında katledilenlerin ilkinin Abdulgaffar olmadığı daha önceleri de bu kamplarda ölenler olduğunu bildirdi. Bunların içinde 60 yaşlarında bir Uygur Kadın’ın de bulunduğunu açıkladı,
Radyo muhabirleri Bayanday ÇKP.kent yetkililerine telefon ile ulaşarak olay hakkında ayrıntılı bilgi almak istedilerse telefona çıkan kişinin bu konuda bilgi vermeyi reddettiği belirtildi.


Çin’in Doğu Türkistan’da  Nazi Kamplarına Kapattığı Uygurların katledilmesi olayı  olağan bir hale gelmiş bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda Mısır’dan zorla geri getirilip Çin Nazi Kamplarına kapattığı 2 genç Korla’da bu kamplardan birinde katledilmiş ve cesedi ailesine Polis nezaretinde gece saatlerinde defnettirilmişti
Geçtiğimiz aylarda yine Kaşgar’ın Yenihisar İlçesi Sagan kenti’nde son 3 ay içinde 4 kişinin bu Nazi Kamplarında öldürüldüğü basına yansımıştı.

Share
1243 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ