logo

trugen jacn
04 Temmuz 2014

ÇİN, BU KEZ KAŞGAR’I “TERÖRİZMLE SAVAŞ’IN ÖN CEPHESİ” İLAN ETTİ.

imageUygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

      Çin işgal yönetimi 30 Nisan ve 22 Mayıs’ta Urumçi’de meydana gelen intihar saldırılarını bahane ederek Hoten merkezli başlattığı ve bir yıl süreceği belirtilen “Terörle Savaş ve Sert Darbe Vurma Opresyonunu bütün vahşeti ile sürdürürken,bu kez tarihi Kaşgar şehrini “ Terörizmle Savaş’ta Ön Cephe” olarak ilan etti.
ABD.merkezli Hür Asya Radyosu internet sitesinin, Çin’den Haberler İnternet portalına atfen verdiği haberde ; Kaşgar İl Komünist Partisi Genel sekreteri Zing Sung’un Parti Toplantısında yaptığı konuşmada, “ Kaşgar’da istikrar olmazsa ,Uygur bölgesinde istikrar olamaz. Uygur bölgesinde istikrar sağlanmadan bütün Kıt’a Çin’inin istıkrarından ve barışından söz edilemez. Bu nedenle Kaşgar’da mutlaka şiddet olaylarına fırsat verilmemeli ve Terörle Mücadele sürekli hale getirilmelidir. Terör ve teröristlere acımasızca ve sert darbeler vurulmalıdır. Bölge’nin ve dolayisiyle Çin’in istıkrarı Partimiz için birincil ve çok önemli bir konudur.” ifadesini kullandığı bildirildi.
Uzmanlar, Kaşgar’da en yetkili ve Uygulayıcı tek otorite olan İl KP. Genel Sekreteri’nın bu konuşmasının, Hoten’de sürdürülmekte olan Çin Devlet Terörü’nün ileride Kaşgar’ı de kapsayacağının bir işareti olduğu konusunda birleşiyorlar.
Çin,çeşitli yöntemler kullanarak uygulamaya çalıştığı ancak,şimdiye kadar bir türlü başarılı olamadığı Uygur Türk kültürü ve medeniyetine yönelik asimilasyon ve yok etme Politikasını bu kez silahlı işgal güçlerini ve devlet törörünü işe salarak gerçekleştirmek istiyor. Altı şehir olarak adlandırılan Kaşgar,Yarkent,Hoten,Aksu ,Kuçar ve Turfan gibi, güneyda yer alan, Türk Kültür ve medeniyetinin yıldız şehirlerinin günümüzde de bu önemli işlevini bütün canlılığı ile sürdürdükleri biliniyor. Ayrıca bu şehir ve civarındaki yerleşim bölgelerinde etnik Çin göçmen sayısı diğer bölgelere oranla az olduğu biliniyor. Çin’in bu bölgelerde dini değerleri ve Türk kültür ve medeniyetini tamemen silerek yok edemediği görülmekte.
Dünya Uygur Kurultayı Sözcüsü Dilşat Reşit, Kaşgar İl Komünist Partisi Genel Sekreterinin Kaşgar ve bölge ile ilgili yaptığı ve talimat niteliği taşıyan beyanına karşı tepkisini şu sert şözlerle dile getirdi ; “ Çin’in Doğu Türkistan’da terörle mücadele sloganı altında yaptığı uygulamalar, tam bir Çin devlet terörüdür.Çin’in yürütmekte olduğu bu Devlet Terörünün esas amacı Müslüman Uygurları bastırarak, assimile ederek ve öldürerek topyekun imha etmektir. Çin,son zamanlarda aldığı acil ve ivedi kararlarla bu menfur amacını son surat ve çok kısa yoldan yanı Uygurları toptan öldürmek suretiyle gerçekleştirmek istiyor.”
Bilindiği üzere ,Çin işgal yönetimi 30 Haziran’da Kaşgar’da “Açık Meydan” adını verdiği düzmece halk Mahkemesi kurmuş ve Terör ve teröre yataklık etmekle suçladığı 113 Uygur gencini çeşitli cezalara mahkum etmişti. Bunlardan 4 kişi ömür boyu ağır hapis ve 119 kişi ise, çeşitli hapis cezalarına çarptırmıştı.
Uluslar arası İnsan Hakları ve Hukuk Örgütleri Çin’in bu son Mahkeme ve Cezalandırma yöntemini uluslar arası hukuk kurallarına ve Mahkemelerin kuruluş ve işleyiş normlarına tamamen aykırı olarak nitelemiş ve Çin’i sert şekilde kınamışlardı.

Kaynak  :http://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/uyghur-terror-07032014163225.html

Etiketler: » »
Share
848 Kez Görüntülendi.